Vanavanemad – perekonnamudeli eeskuju

Lapsevanemaks saades käivituvad meis lapsena omandatud perekonnakogemused ja mudelid. Kui suheldakse mõlema partneri vanematega, siis tulevad mudelid mängu ka isikute näol. Kui mees ja naine on leidnud endale tulevikuväljavaated ja perekonnamudeli, mis arvestab mõlema poole vajadusi, siis on ka vanavanemate kaasamine lihtsam.

 

Lapsevanemaks saades käivituvad meis lapsena omandatud  perekonnakogemused ja mudelid. Kui suheldakse mõlema partneri vanematega, siis tulevad mudelid mängu ka isikute näol. Kui mees ja naine on leidnud endale tulevikuväljavaated ja perekonnamudeli, mis arvestab mõlema poole vajadusi, siis on ka vanavanemate kaasamine lihtsam.

Osale vanavanematest muutuvad nende lapsed uuesti lasteks, teised aga peavad neid alles siis täiskasvanuks, kui nad ise lapse saavad. Enamasti võiks vanavanemate nõuandeid võtta heatahtlike ettepanekutena, mõnikord väljendub neis aga kriitika noorte vanemate  aadressil. Hoolimata võimalikest probleemidest on vanavanematel siiski kolm väga olulist omadust:

* Enamik vanavanemaid saab ja tahab aeg-ajalt toeks olla ja rasketel aegadel appi tulla (nt haiguse ajal), sest lapselaps ja noored vanemad on neile olulised.

* Neil on lastega kogemusi ja hoolimata põlvkondadevahelistest erinevustest on nende kogemused tihti vajalikud ja abistavad.

* Vanavanemad pakuvad lapsele vanemate kõrval veel ühte emotsionaalset sidet, mis erineb vanemate ja laste vahelisest suhtest. Seeläbi õpib laps erinevatel sotsiaalsetel olukordadel vahet tegema ning nendega kohanema. Lapse andmine usaldusväärse isiku hoolde tuleb kasuks ka lapsele.

Kuidas luua head suhted vastsete vanavanematega?

* Teadvusta endale, et ka vanemad peavad uuesti määratlema oma rolli ja suhted teiega. Enamasti peitub selle taga soov luua teie  ja teie elukaaslase ning lapsega eriline suhe, sest nad ju armastavad teid.

* Luba endale olla mõnikord oma uues rollis ebakindel. On täiesti normaalne, et te otsite tuge inimestelt, kellelt pärineb teie perekonna eeskuju. Pühenda sellesse ka oma elukaaslane.

* Nautige vabadust, mida vanavanemad anda saavad. Isegi kui nad käivad lapsega hoopis teisiti ümber kui teie, jääb see pigem erandiks. Lapsed saavad nendest erinevustest kasu. Teistsuguste suhete najal õpivad nad, kuidas on võimalik oma käitumist muuta.

*Olge siiski vanavanematega solidaarne, isegi kui te mõne asjaga sugugi nõus pole, näiteks toitmisharjumustega. Ent kui miski on teile väga tähtis, on teil õigus ja ka kohustus see läbi suruda. Enamasti on suhted enda ja elukaaslase vanematega nii stabiilsed, et võib riskida selgustloova vaidlusega.

* Kui olete arvamusel, et vastastikuste ootuste erinevus teeb teie elu raskeks, siis otsige võimalust sellest kõneleda. Kasutage murrangulist aega selleks, et rääkida vanavanematega selgeks küsimused, mis on teil juba ammu hingel (nt isa hoiak, et määrav on ainult tulemuslik töö ja rahateenimine).

* Vabastage partner vahendajarollist ja selgitage ise ämmale ja äiale, mis teid häirib.

*Võtke endale õigus mõnikord vigu teha. Püüdke iga hinna eest oma elu ohje enda kätte saada. See tagab teile ka vanavanemate lugupidamise. Meenutage vanavanematele nende katseid oma vanematest eralduda, kui neist sai perekond.

* Selgitage elukaaslasele, millised uued rollid tekitavad teis ebakindlust, mida tahaksite oma vanematelt üle võtta ja mida mitte mingil juhul? Mis meeldib teile mehe vanemate juures?

* Kui tahate muuta midagi, mis teid tõsiselt häirib, siis kavandage üheskoos, kuidas edaspidi kõnealust inimest kohates käituda.

 

Triin Tisler