Mis saab lastest peale lahkuminekut?

Lahutus võib laste jaoks väga ränk olla. Laste jaoks on väga oluline, et nende vanemad saaks omavahel hästi läbi, nii et peale lahutust tehke kõik jõupingutused, et laste pärast omavahel mitte sõjajalal olla.
Siin on nõuandeid, mida te saate teha laste heaks peale lahutust.

kadri@buduaar.ee

Lahutus võib laste jaoks väga ränk olla. Laste jaoks on väga oluline, et nende vanemad saaks omavahel hästi läbi, nii et peale lahutust tehke kõik jõupingutused, et laste pärast omavahel mitte sõjajalal olla.

Siin on nõuandeid, mida te saate teha laste heaks peale lahutust.


1.Tehke kõik et lastel oleks siiski olemas pere. Lapsele tähendab perekonna kaotus ka turvalisuse kaotust. Tehke kõik, et hästi läbi saada oma partneriga, sest lapsele on vaja ema ja isa. Laps peab nägema, et tal on olemas ema ja isa kes temast hoolivad ja kes tema eest koos hoolitsevad. Hoolitsege oma laste eest koos, mis siis et te ise ei ela enam abikaasaga ühe katuse all. Lapsed peavad teadma, et nende eest hoolitsetakse hea meelega ja neile pakutakse armastust mõlema vanema poolt.

2. Tehke lastele selgeks, et nad võivad julgelt armastada MõLEMAT vanemat. ärge pange neid valima ema ja isa vahel. Lapsed ei tohiks võtta pooli. Lastel peab olema samaväärne suhe nii ema kui ka isaga. Te ei tohi panna neid ennast eelistama. Julgustage last suhtlema ka isaga. ärge keelake neil veetmast aega isaga, ükskõik kui halval arvamusel te ise oma eksabikaasast olete. Laste jaoks on ta siiski isa.

3. Tehke lastele selgeks, et neil on nüüd 2 kodu. Lapsed peavad aru saama, et neil on nüüd lihtsalt 2 armastavat kodu, kus neid oodatakse. Nad ei tohiks ühte teisele eelistada.  ärge kritiseerige oma lapse teist kodu ja teist vanemat.

4.Tehke kindlaks, et teie laps teab, et armastate teda alati ja ilma tingimusteta. Näidake seda talle nii sõnade kui ka tegudega. Peale lahutust mõtlevad lapsed, et kui emme ja issi enam üksteist ei armasta, ju nad ei armasta ka enam oma lapsi. Nende turvalisustunne kaob. Lapsed peavad aru saama, et armastus ema ja isa vahel on hoopis teine asi, mis armastus laste vastu.

5. Räägi oma lastele, et lahutus ei ole nende süü. Lapsed süüdistavad tihtipeale vanemate lahkuminekus ennast. Tehke kindlaks, et teie lapsed ennast ei süüdistaks.

6. Säilitage laste kasvatamisel koostöö oma eksabikaasaga. Töötage koos oma laste heaolu nimel. Unustage omavahelised lahkhelid lastega koos olles ära. ärge iial tülitsege laste nähes. Kui teil on omavahel vaja midagi arutada, saage kokku ilma lasteta.

7. Hoidke teist lapsevanemat kõigi oluliste asjadega kursis. ärge jätke seda kohustust laste kanda, lahutus on nende jaoks niigi raske ja nad ei pea kodude vahel informatsiooni kandjateks olema. Olulisemad asjad peate rääkima eksabikaasale ise ära. Hoidke laste isa kursis kooli ja kodu probleemide ja rõõmudega ning laste hobide ja edusammude ning ka pahandustega.

8. Julgustage lapsi oma tundeid välja näitama. Las nad näitavad oma valu ja pahameele välja ja räägivad tunnetest mis neid valdavad. Kuulake lapsi ja ärge neid arvustage. Las nad räägivad oma hirmudest ning püüke neid aidata.