Rasestumisvastastest vahenditest. Plussid ja miinused.

15 – 49eluaastani on lastesaamise aeg. 90% sellest ajast naine tavaliselt last ei soovi ning vaid 10% ajast on rase või soovib rasestuda.   Rasedust vältida on püütud juba 3000 aastat tagasi. Indias ja Egiptuses näiteks kasutati elevandi ja krokodilli väljaheiteid, mis asetati enne suguühet tuppe. See toimis – suurel hulgal sapisooli hävitasid sperma.

Kadi Jüriado

kadi@buduaar.ee

 
15 – 49 eluaastani on lastesaamise aeg. 90% sellest ajast naine tavaliselt last ei soovi ning vaid 10% ajast on rase või soovib rasestuda.
 
Rasedust vältida on püütud juba 3000 aastat tagasi. Indias ja Egiptuses näiteks kasutati elevandi ja krokodilli väljaheiteid, mis asetati enne suguühet tuppe. See toimis – suurel hulgal sapisooli hävitasid sperma.
Aristoteles soovitas asetada tuppe mee ja oliivisegu. Hippokrates jällegi soovitas süüa granaatõuna seemneid ning emakasisese rasestumisvastase vahendina lambarasvaga täidetud tinapulka.
1986 tehti uurimus, kus leiti, et metsporgandi seemned blokeerivad progesterooni tootmise ja seetõttu ei saa emakas viljastatud munarakku vastu võtta. Eriti efektiivne pidavat see olema  kohe vahekorra jarel.
Muideks – granaatõun, metsporgand, paju, datlipalm olevat üldse tõhusamad kui kaasaegsed beebipillid.
 
Valdavalt on rasestumisest hoidumine olnud naiste probleem. Ka enamus tänapäeval kasutatavatest rasestumisvastastest vahenditest on naistele mõeldud.
Kreeka ja Rooma mehed kasutasid lambasoolest valmistatud kondoome.
 
 
Mida võiks teada erinevate rasestumisvastaste vahendite kohta. Plussid ja miinused
 
Praegu on valikuvõimalus päris suur ning erinevad rasestumisvastased vahendid on erineva tõhususeprotsendi ja kasutamise omapäraga.
 
Plaastrid
Plaastrid pannakse nahale 7 päevaks. Neid vahetatakse kord nädalas. Ravimi toimeaine imendub vereringesse läbi naha. Plaastritega võib käia ujumas, teha sporti ning see püsib kindlalt nahal.
Plaastrid toimivad sama tõhusalt kui pillid ja arvatakse isegi, et on paremini talutavad. Ka toimeaine vabaneb ühtlasemalt kui pillidel.
Nagu pillidegagi, tuleb teha kasutamises paus. 99% peetakse rasestumisvastase kaitse tõhususeks.
Asetada võib plaastrit nii, et vahetate keha piirkondi (nt pepule, õlavarrele, kõhule),ainult rindadele asetada ei tohi.
Kui plaaseter on asetatud, siis enne 7 päeva ära võtta ei tohiks ega ka asendit vahetada.
Kõrvaltoimed: sarnanevad pillidele, aga on harvemad ja nõrgemini avalduvad.
Nt iiveldus, peavalu, rindade hellus jne. Võivad esineda vaheveritsused.
Kasutada ei tohi: raseduse või selle kahtluse puhul; rinnaga toitmise ajal; verehüübivuse häirete korral (või kui on suguvõsas kellelgi see olnud); migreeni korral; hüpertoonia ehk kõrgenenud vererõhu puhul; suhkrutõve puhul; rinnanäärme, emaka või munasarjakasvajate puhul;
Plaastreid saab osta retsepti alusel.
 
Rasestumisvastane rõngas
Hormonaalne vahend, rõngas on naissuguhormoonid. 1 rõngas võrdub 1 kuu kaitset. Kasutatakse tupesiseselt ja hormoonid imenduvad tupe limaskesta kaudu. Toimemehhanism – ovulatsiooni pärssimine ja tõhusus on 99%. Sobib kõigile sünnitusealistele naistele. Pole vahet, kas oled või ei ole sünnitanud.
Paigaldamisega saab ka naine ise hakkama.
Vastunäidustused: sama mis plaastrite ja kombineeritud pillide puhul.
Eelised: mugav kasutada (vaid 1 kord vahetada); lihtne paigaldada ja eemaldada; väikesed hormooniannused (st taluvus on hea ja isegi parem kui plaastritel); ei mõjuta kehakaalu; märkamatu (keegi ei tea, et on).
Osta saab vaid retseptiga.
 
Kombineeritud pillid
Kõige enam levinum rasestumisvastane vahend. Kombineeritud tähendab seda, et seal on  mitu hormooni. Kui plaaster ja tuperõngas on uued, siis pillid on kasutusele võetud ligikaudu 40-45 a tagasi. Tõhusus on 99%.
Plussid: reguleerib menstruatsiooni; väheneb vere eritus; vähenevad valud või pingetunne; menstruatsioonide korrapära suureneb; langeb risk haigestuda emaka ja munasarjade vähki.
Miinused: iga päev peab kasutama; mõningate haigusseisundite ajal ei saa kasutada; kõrvalnähud (nt iiveldus, rindade pinge, langeb libiido, meeleolumuutused, ei sobi üle 35 aastasele suitsetavale naisele).
Pille müüakse soodustustega: 75% soodustust on 1 a jooksul peale sünnitust ja 3 kuu jooksul pärast aborti. Neid saab samuti retseptiga.
Juhul kui last üldse ei soovita, siis võib pille võtta kuni menopausini.
  
 
Minipillid
Nendes 1 hormoon. Toimemehhanism – emakakaela lima muutub spermatosoididele raskesti läbitavaks. Teine mehhanism – emaka limaskest õheneb. Seetõttu, kui ta ka läbi saab ja toimub viljastumine, siis  pesastuda ei saa, kuna munarakul ei ole võimalik kinnituda. Mõnele naisele mõjub ta nii, et ei toimu ka ovulatsiooni.
Plussid: saavad kasutada ka need naised, kes kombineeritud pille ei talu. Kombineeritud pille ei tohi kasut imetamise ajal, aga minipille võib.
Miinused: peab tarvitama väga täpselt. Menstruatsioon võib muutuda ebakorrapäraseks või üldse kaduda. Kõrvalnähud on samad, mis pillidel ja  tõhusus on väiksem naistel, kellel kehakaal 70 või üle.
Minipille võib tarvitada aastaid. Osta saab retsepti alusel.
 
 
SOS pillid
Rasestumisvastane vahend mitteregulaarse suguelu korral. Esimesena kasutusel ühel rockfestivalil Hollandis 1969, kus neid jagati tasuta. Seejärel hakati lubama ametlikult käsimüüki.
SOS pille kasutatakse peale vahekorda, siis kui unustati võtta pille, kui kondoom purunes või vägistamiste puhul. SOS pill lükkab edasi ovulatsiooni ja muudab limaskesta väga õhukeseks. Tal on rasedust ennetav toime, mitte aborti esilekutsuv toime.
Korraga tuleb  võtta sisse 2 tabletti kohe esimesel võimalusel peale vahekorda ning mitte hiljem kui 3 ööpäeva möödudes. (Mõni uuring ütleb isegi, et 5 päeva võib oodata.) Meetodi efektiivsus on 99, 6% ja seda juhul, kui on alustatud tarvitamist esimesel ööpäeval. Iga järgnev 12 tunnine viivitus vähendab protsenti. Kohe kindlasti ei tohiks pikka aega tarvitada. Kui tarvitada tihedalt, siis selle toime väheneb ja lööb segamini mensitsükli. Maksimaalselt 2 tabletti ühe tsükli korral. Võib kasutada ka enne vahekorda.
Kõvaltoimed: 18-23% kasutajatest on märkinud iiveldust. Oksendamise korral tuleb uuesti osta ja pill sisse võtta. Võivad esineda ka vähesed vereeritused, mis ei seostu menstruatsiooniga. Peavalu, väsimus, pearinglus. Absoluutseid vastunäidustusi ei ole.
 
Mehe kondoom
See kaitseb ka sugulisel teel levivate haiguste eest.
Plussid: kättesaadav, meditsiinilisi vastunäidustusi pole, sobib kõigile, kaitseb soovimatu raseduse kui sugulisel teel levivate haiguste eest.
Meestepoolse vastutuse võtmine.
Miinused: ootamatused (läheb katki, libiseb ära), nõuab oskuslikku kasutamist, võib esineda allergia koostisainete suhtes (enamasti lateks) nii naisel kui mehel, võib mõjutada spontaanset lähedust.
88% tõhusust.
Kondoomi ostes peaks jälgima, et oleks usaldusväärne firma. Enamasti usaldusväärsel kondoomil on peale trükitud, kes soovitab. Kondoome on erineva suurusega ja tekstuuriga.
Kondoomi peaks kasutama juba siis, kui on kaks seksuaalparnterit, sest vastasel juhul saab rikutud tupe mikrofloora. Ka anaalseksi ajal peaks kasutama kondoomi kui sul rohkem kui üks partner. Selleks on spetsiaalsed kondoomid.
 
Naise kondoom
Kotike kahe plastrõngaga, mis asetatakse tuppe. Üldiselt kasutatakse seda vähe ja naistele see eriti ei meeldi. Omaduste poolest võiks kasutada seda aga palju sagedamini. Toimemehhanism- sperma jääb kotikesse.
Plussid: võimalus kaitsta sugulisel teel levivate haiguste eest; saab asetada paigale enne seksuaaltegevuse alustamist (meestekondoom võetakse kestel) ja ei häiri spontaansust;
Miinused: hind (um 6x kallim kui meeste kondoom); võib vajada harjutamist, mida vaja teha koos arstiga; tekitab heli; võib esineda allergiat;
Kaitse um 80% ja pole vaja retsepti.
 
Emakasisene vahend
Vahend, mis asetatakse emaka õõnde. Võib olla vasest. Vaseioonid, mis vabanevad, takistavad munaraku ja seemneraku ühinemist või  kinnitumist.
Tänapäeval on võimalik kasutada ka hormoonspiraale. Need on kallimad. Naised, kes ei kannata libametalle, ei talu ka seda spiraali. See ka üks miinuseid.
Emakas võib olla kuni 5 aaastat.
Miinused: mõjutab menstruatsioone (pikendab ja muudab vererohkemaks); tuleb menüüd jälgida, et ei tekiks rauavaegust; ei sobi juhuvahekordade puhul; ei tohi panna, kui on emakas kasvõi väikenegi kasvaja; ei sobi mittesünnitanud naisele; risk emakaväliseks raseduseks; võib häirida suguelu ja ka mehi (mõned mehed tunnevad  niidikesi); libiido langus (eriti hormoonspiraali puhul); akne; võib seostuda põletikuga (seda võivad tekitada mikroobid ja ka partnerite vahetus seostub vahel põletikuga); mõne naise jaoks on spiraal tuntav.
 
Süstitavad hormonaalsed vahendid ja implantaadid
Iga 3 kuu tagant süstitakse lihasesse kollaskeha hormooni. Toimemehhanism- ovulatsiooni pärssimine. Emakakaela lima muutub paksemaks.
Plussid: vaid iga 3 kuu tagant vaja meeles pidada, et vaja minna süstima; arvatakse, et on seos healoomuliste ja pahaloomuliste emakakasvajatega ja vähendab nende riski.
Miinused: kehakaal tõuseb (mõnele võib olla see ka plussiks); menstruatsioon võib muutuda ebakorrapäraseks või üldse kaduda; pärast meetodi lõpetamist võib kuluda rohkem kui aasta, et taastuks regulaarne menstruatsioon ja võime viljastuda.
Implantaat – kollaskeha hormoon ehk progesteroon. Seda on pandud kapslitesse, mis asetatakse kuni viieks aastaks õlavarrenaha alla, kust eritub vereringesse. Katkestada ei saa.
Kõrvalnähud on nagu minipillidel. Määratlematu aeg, mil viljakus taastub peale kasutamise lõpetamist (võib kesta ka aasta või kaks.)
 
Pessaar
Kummist kausikujuline asjake, mis paigutatakse emakakaelale. Sellega kasutatakse alati spermitsiide
Miinus: hirm paigaldamise ees- vajatakse paigaldamiseks spetsialisti abi; alati kasutada koos spermitsiididega (neid saab osta ka eraldi).
Spermitsiidi võib kasutada aga ka ilma pessaarita.
Spermitsiidides on keemilised ühendid, mis takistavad spermatosoidide liikumist. Spermitsiide on saadaval vahuna, tupekuulikestena, zeleena, kreemina, tablettidena jne. Kõrvaltoimeid pole täheldatud.
Paigaldada tuleb nad tuppe enne vahekorda. Sagedaseim kasutus on pessaar pluss spermitsiid või spermitsiid pluss kondoom.
 
Füsioloogiline ehk rütmimeetod
Meetod põhineb teadmisel, et ovulatsioon toimub teoreetiliselt 14 päeva enne järgmist menstruatsiooni. Munarakku saab viljastada üks ööpäev, aga tuleb teada, et spermatosoidid on elus 5-6 päeva.
Plussid: kõrvaltoimeid pole, peale ohu rasestuda; tõhusus 80%; võimaldab planeerida rasedust.
Miinused: eeldab väga regulaarset mensitsüklit; noortel raske kasutada, kuna menstruatsioon pole regulaarne; peab väga hästi oma keha tundma; peab väga hästi arvutada oskama;
 
Katkestatud vahekord
Mehhaaniline toime, mis eeldab, et spermat ei satu naise suguelunditele. Toime võib olla aga ebakindel ja katkestamine ei pruugi toimuda. Ka erutuse esimeses faasis eraldub spermat ning seepärast on riskioht rasestuda suur. Samuti mõjutab see mehe ja naise seksuaalset rahuldust ja mehe seksuaalset edukust.
 
Steriliseerimine
 Steriliseerimine on see, kui naise munajuhad sulgetakse või lõigatakse läbi. Mehe puhul vasektoomia. Peaaegu 100%-lise kindlusega meetod. Hormonaalset tasakaalu ega seksuaalsust ei mõjuta. See on pöördumatu: spermatosoide ei teki, munarakk ei liigu. Steriliseerimine lubatud ainult iseenda tahtel.
Saab steriliseerida, kui:
*inimesel on vähemalt 3 last
*rasedus ohustab naise tervist
*muud rasestumisvastased vahendid on  vastunäidustatud
*on oht saada raske vaimse või kehalise tervisekahjustusega laps
*isiku haigus või tervisega seotud probleem takistab last kasvatada
*isik on vanem kui 35a
 
Isiku tahte vastase steriliseerimise eest saab 5-6aastat vangistust.
Täpsemalt loe: „Raseduse katkestamise ja steriliseerimise seadus”.
 
Millist rasestumisvastast vahendit sina kasutad?