Reklaam sulgub sekundi pärast

Suguhaigus

Seltskonnas on vestluse käigus selgunud, et suguhaigused ja nende levik ei ole vaid abstraktne meediamull, vaid üsna lähedane ja tuttav teema paljudele. Ainus sajaprotsendiline valem neist kindlalt hoiduda on elada ilma igasuguse seksuaalse kontaktita. Siinkohal ei tohi unustada, et ka kindel partner võib haiguse „koju tuua” ning ka suuseks on suguhaiguste suhtes sama ohtlik nakatumise viis nagu anaal- ja vaginaalseks.

Seltskonnas on vestluse käigus selgunud, et suguhaigused ja nende levik ei ole vaid abstraktne meediamull, vaid üsna lähedane ja tuttav teema paljudele. Ainus sajaprotsendiline valem neist kindlalt hoiduda on elada ilma igasuguse seksuaalse kontaktita. Siinkohal ei tohi unustada, et ka kindel partner võib haiguse „koju tuua” ning ka suuseks on suguhaiguste suhtes sama ohtlik nakatumise viis nagu anaal- ja vaginaalseks.

Paljud inimesed teavad ainult kolme tuntuimat sugulisel teel levivat haigust - AIDS-i, süüfilist ja gonorröad (tripperit). Neid on aga rohkem. Enamik sugulisel teel levivaid haigusi võivad teha viljatuks, ohustada organismi reproduktiivorganeid, põhjustada vähki, südame- ja ajukahjustusi ning ka võimalikku surma. Suguhaigusi võivad põhjustada bakterid, parasiidid ja viirused. Esimesed kaks, bakteriaalsed ja parasitaarsed haigused on ravitavad. Viiruslikud - herpes, kondüloomid, hepatiit-B, HIV ja AIDS, ei ole ravitavad.
Lääne-Euroopa riikides on haigestumus 100 000 elaniku kohta süüfilisse 35 korda ja gonorröasse 8 korda madalam kui Eestis, mis näitab kuivõrd levinud on siinmail kaitsmata vahekord. Eestis on levinuim trihhomonoos, mille puhul meestel tavaliselt sümptomid puuduvad, vahel põhjustab küll eritist ja valu kusitis. Kolmandikul naistel samuti haigustunnuseid ei ilmne, ülejäänutel tekib vahutav ja lehkav voolus ning suguelundite turse ja valulikkus. Suguhaiguste levikult teisel kohal on klamüdioos, mis võib samuti tunnusteta kulgeda, kuid tagajärjeks on viljatus ja emakavälised rasedused.
Enamusel sugulisel teel levivatel haigustel on mitmeid ühiseid tunnuseid: eritus kusitist, emakakaelast või tupest. Tihti võivad need tunnused olla kerged või üldse puududa. Järelikult võib nakatunud inimene oma haigusest ise mitte teada ja teadmatusest nakatada teisi oma partnereid.


Jaana (42, nimi muudetud) rääkis, et paar aastat tagasi oli tal ligemale aasta kestnud seksuaalsuhe endast oluliselt noorema mehega. Peale paarikuulist suhet oldi pidevalt kaitsmata vahekorras, kuna meespool eelistas kondoomita, ning mingil hetkel hakkas „alumine pool” imelikult valutama,  haisvat ja vahutavat voolust eritama. Arstilkäik kinnitas kahtlusi – naisel diagnoositi trihhomonoos. Algaski kohe haiguse ravi, mis  konkreetsel juhul väga hästi alluda ei tahtnud. Vastutustundlikku inimesena võttis Jaana noormehega kohe ühendust, sest arst rääkis, et mainitud haigus kulgeb meestel tavaliselt sümptomiteta. Uudise peale ei liigutanud noormees oimugi – temal olevat kõik korras! Jäi mulje nagu poleks Jaana esimene naine, kes antud teemal mehega kõneleb ning selgus, et ka mehe uuel partneril oli pandud sama diagnoos. Jaana kommenteeris: „Jube kahju, et ma läheksin laimamise eest  paragrahvi alla kui tema, kui suguhaiguse teadliku ja ükskõikse levitaja, nime, ajalehes teatavaks teeksin. Jumal teab, kui paljude naiste tervise ta on juba jõudnud ära rikkuda. Muidugi olin ise ka loll, et nõustusin kaitsevahenditeta seksima, kuid suhe oli juba mõnda aega kestnud ja ta kinnitas, et on täiesti terve. Ta muide arvab siiani, et on terve!”


Samalaadne lugu juhtus ka Piretiga (28, nimi muudetud), kuid sedakorda oli tegu elukaaslase petmise tulemusel saadud ägeda klamüdioosiga, mille tagajärjel diagnoositi tal niivõrd suured tüsistused, et laste saamine on siiani tõsiselt küsimärgi all. See teade sundis Piretil oma elu ümber hindama ning  ta jättis mehe lihtsalt maha. Õnneks mõjus just see viimane mehele kainestavalt ning ta läks ravile. Enne vist ei uskunud, et selline „süütu” haigus võib tõesti kurja teha.


Ammu enam ei levita HIV-i vaid narkomaanid ja prostituudid. Sellesse võib nakatuda ka täiesti tavalise inimese kaudu. Tuttav rääkis inimesest, kes oli armunud oma parimasse sõpra. Ühel õhtul arenes lugu edasi ja peale seda oldi nagu armunud ikka. Kui koos testima läksid, said mõlemad šoki, sest nad olid positiivsed. Ja neid inimesi on siiski väga palju, kes oma haigusest isegi teadlikud pole. Statistiliselt on HIV-positiivsete inimeste arv Eestis väga kõrge, aga tegelikkuses on see number veelgi suurem, kuna kõik pole käinud end testimaski ja suur osa pole enda seisundist teadlikud. Kindlasti testitakse kõiki naisi, kes lähevad ennast rasedusega arvele võtma ning õige tegutsemise korral on võimalik ära hoida loote nakatumine.
Seega – hoidkem ennast ja oma lähedasi! Laske end aegajalt testida ning kasutage kondoomi!


Rohkem infot:
http://www.aids.ee/


Veronika Raudsepp Linnupuu