Bright & Black „The Album“ tuleb välja 26. jaanuaril 2024

Buduaar

vasakult paremale: Eicca Toppinen, Kristjan Järvi, Jacob Hellner
vasakult paremale: Eicca Toppinen, Kristjan Järvi, Jacob Hellner — FOTO: Siiri Kumari

Bright & Blacki album ilmub 26. jaanuaril 2024. Esimesed kontserdid toimuvad märtsis 2024!

Sümfooniaorkester. Hevimuusika taustaga heliloojad. Mässajast dirigent. Harukordne solist.

Omapärase käekirjaga superkooslus. See on BRIGHT & BLACK

Kokku saavad hevimuusika ja orkester, kaks tavaliselt paralleelselt eksisteerivat muusikamaailma, mille koostoimes sünnib midagi senikuulmatut. Erinevalt varasematest projektidest teeb Bright & Black midagi täiesti ainulaadset, andes heviansamblitest tuntud autoritele võimaluse kirjutada muusikat otse orkestrile. Ootamatu lähenemise tulemusena sünnib uus värviküllane ja laetud helikeel, mis pakub unustamatu elamuse

Bright & Black keskendub ennekõike muusikale. Projektis löövad kaasa Eicca Toppinen (Apocalyptica), Fredrik Åkesson (Opeth), Erik Danielsson (Watain), Nico Elgstrand (Entombed AD), Tomas Haake/ Dick Lövgren (Meshuggah), Jacob Hellner ja Kristjan Järvi.

Jacob Hellner: „Ma ei oleks eales arvanud, et me jõuame Bright & Blackiga siiamaani välja. See projekt sündis väga ebamäärasest ideest siduda orkester ja hevimuusika ning nüüdseks on sellest kujunenud minu karjääri üks põnevamaid seiklusi. Kõik see on võtnud märksa kauem aega, kui ma algselt arvasin, samuti on sellega kaasnenud palju väljakutseid eri tasanditel, aga ma olen kohutavalt uhke selle üle, kuhu me välja oleme jõudnud…“

Täispikk album mängiti sisse Dolby Atmose tehnoloogia abil 65-liikmelise orkestriga 2022. aasta sügisel Eesti Rahvusringhäälingu stuudios Tallinnas. Produtsent Jacob Hellner. Esitajad Baltic Sea Philharmonic. Dirigent Kristjan Järvi. Orkestriseade autor Jonny Abraham. Lisasalvestused toimusid Urban Soundis Oslos, järeltöötlus ja miksimine aga Big Island Soundis Stockholmis.

„Päris võimas on kuulata oma loomingut sümfooniaorkestri esituses Ja seda veel suurepärase produktsiooni ja aranžeeringuga,“ sõnab Fredrik Åkesson.

Läänemere piirkond (Soome, Venemaa, Eesti, Läti, Leedu, Poola, Saksamaa, Taani ja Rootsi) on juba aastakümneid paistnud silma nii hevimuusika kui ka orkestrimuusika vallas. Läänemere-äärsetest riikidest võrsunud artistid, muusikud, heliloojad ja dirigendid on saavutanud rahvusvahelise tuntuse absoluutselt kõrgeimal tasemel. Just selles kontekstis sündis idee luua Bright & Black kui kooslus, keda ühendab mitte üksnes geograafia, vaid ka kirg kunsti ja muusika vastu.

Eicca Toppinen: „Bright & Blacki projekt on minu jaoks olnud nagu üks suur seiklus. Kui Jacob mind aastate eest Bright & Blackiga liituma kutsus, ei olnud mul selget ettekujutust sellest, mis rolli ma selles projektis mängima hakkan. See on pidevalt muutunud ja ühel hetkel kujunes nii, et minust sai solist. Loo „Collateral Damage“ kirjutamine oli tõeliselt vabastav kogemus, sest orkestrile hevimuusika loomine on niivõrd erinev, kui sul pole voli kasutada hevimuusikale omaseid instrumente. Ja mul on oma bändiga Apocalyptica selles valdkonnas ka juba pikaaegne kogemus.

Tegelikult oli kõige keerulisem töötada teiste heliloojate loominguga, näiteks aidata Jacobil lugusid orkestri jaoks sobivamaks kujundada, kirjutada topline osi ja püüda üheskoos jõuda selle õige helikeeleni, mis laseks algsel heliloomingul särada. Kogu see projekt on olnud üks suur avastusretk ja ma olen väga rahul, et oleme viimaks jõudnud albumi avaldamiseni. Ma arvan, et Jacob on koos kõigi projektis osalenute kaasabil suutnud luua midagi üdini unikaalset ja uudset. Samuti tuleb ära märkida Kristjan järvi fantastilise dirigendikepi all mängivad Baltic Sea Philharmonicu orkestrandid ilma kelleta poleks see album kujunenud just selliseks nagu see täna on. Ma olen tohutult tänulik võimaluse eest sellel päris metsikul teekonnal osaleda ja ootan juba kannatamatult lavalaudadel esinemist.

Bright & Black räägib barjääride murdmisest ja uute valduste otsimisest, kunstnike loovuse suunamisest erinevatele senitundmatutele radadele, loomingulisest visioonist ning pingutustest, mida selle elluviimiseks tuleb teha. Kõige selle jäädvustamiseks valmib rootsi filmitegija Kirke Ailio Rodwelli käe all dokumentaalfilm, mida kasutatakse eraldiseisva teosena ka Bright & Blacki projekti kirjeldamiseks ja reklaamimiseks.

„The Album“ on alates 26. jaanuarist 2024 saadaval digipak CD ja vinüüli kujul.

Lood (01.05.36):

Nidhugg (08.43)
Bloodgrind (04.31)
Can’t Explain This (04.41)
Collateral Damage (09.35)
The Secret (07.53)
Mounts of Misfortune (05.42)
Armies of the Preposterous (05.19)
A World of Strange (04.23)
From Dust and Mud (01.32)
And Flesh And Blood (03.02)
Midnite Son (05.17)
End of All 04.51)
* lisateave autorite kohta allpool

Muusika võib olla tõeliselt lummav. Ja see lumm on alati kõige tugevam kontserdielamuse ajal. Kristjan Järvi ja Baltic Sea Philharmonic on juba aastaid vaimustanud publikut üle kogu Euroopa uudse ja värskendava lähenemisega orkestritööle. Teoseid noodita ja püsti seistes esitav orkester mõjub erakordselt dünaamilise ja loomulikuna, pakkudes sootuks erinevat elamust. Koos solisti rolli täitva Eicca Toppineniga pakub Bright & Blacki kontsert unustamatu elamuse nii orkestripublikule kui ka hevimuusika austajatele.

Bright & Blacki saab 2024. aastal esinemas näha järgmistel kuupäevadel:

07.03.2024 (EST) Tallinn – Alexela Concert Hall

08.03.2024 (SWE) Stockholm – Filadelfia Convention Center

11.03.2024 (GER) Berlin – Berlin Philharmonie

14.03.2024 (HKG) Hongkong – Hong Kong Arts Festival

Eicca Toppinen

Eicca Toppinen, Soome hevimuusika ansambli Apocalyptica asutaja ja Bright & Blacki solist. Ta omandas muusikalise hariduse Sibeliuse Akadeemias Ta on loonud ja produtseerinud muusikat mitmete teatrilavastuste ja filmide jaoks. Eicca on oma tšellol hevimuusikat esitanud juba 25 aastat.

Kristjan Järvi

Tallinnas elav Kristjan Järvi, dirigent, produtsent ja helilooja, kes pärineb tippdirigentide perekonnast. Kristjan, tema isa Neeme ja Vend Paavo hoiavad dirigendikeppi maailma parimates orkestrites. Kristjan on tuntud uuendusmeelse ja julge dirigendina, kes ei pelga liikuda erinevate stiilide ja žanrite vahel. Koos oma meeskonnaga juhib ta Eestis asuvat ettevõtte Sunbeam Productions tööd Lisaks on Kristjan ka Baltic Sea Philharmonic orkestri asutajaliige ja kunstiline juht.

Jacob Hellner

Stockholmis tegutsev muusikaprodutsent Jacob Hellner on juba 30 aastat aidanud tipptasemel heviansambleid nagu Rammstein, Clawfinger, Apocalyptica ja Entombed AD. Lisaks produtseerimisele on ta kirjutanud muusikat erinevate tele-, filmi- ja lavaproduktsioonide jaoks. Jacob on Per Kvimani kõrval Bright & Blacki asutaja ja kunstiline juht.

Per Kviman

Per Kviman juhib Stockholmis 2003. aastal asutatud mänedžeritöö ettevõtet Versity Music. Per on töötanud plaadifirmade RCA (ÜK), MVG ja Wire Records (SWE) talendiskaudina (A&R) ja tema käe all on sündinud mitmed plaatina- ja kuldplaadi staatusesse tõusnud albumid. Ta on Jacob Hellneri kõrval Bright & Blacki asutaja ja kunstiline juht.

Lisaks on Per maailma suurima muusikamänedžeride organisatsiooni ehk EMMA ( European Music Managers Alliance), juhatuse esimees.

Pileteid saab osta SIIN.