Millise meetodiga kasvatab Helena-Reet Ennet oma tütreid? FOTOD

Millise meetodiga kasvatab Helena-Reet Ennet oma tütreid? FOTOD

Kuidas kasvatada lapsi nii, et neist sirguksid tublid, iseseisvad, õnnelikud ja edukad inimesed? Kas oma lastega tuleks olla karm ja neid pahanduste korral karistada või hoopis proovida neile sõbrannat mängida? Ja kuidas üldse tuleks peretülisid lahendada nii, et lapsed oma vigadest õpiksid ning oskaksid neid kogemusi ka edasises elus rakendada – laste kasvatamine on üks paras väljakutse, milleks ei saa kunagi 100% ettevalmistunud olla. Ohmygossip blogi eestvedaja Helena-Reet Ennet on kahe tütre Estella Elisheva (9) ja Ivanka Shoshana (7) ema, mis tähendab, et lisaks aktiivsele blogimisele veedab ta palju aega ka lastega. Uurisime Helena käest, kuidas tema oma lastega läbi saab, kui tihti ta neid karistanud on ja milliseks emaks ta ennast üleüldse peab.

Kuidas kasvatada lapsi nii, et neist sirguksid tublid, iseseisvad, õnnelikud ja edukad inimesed? Kas oma lastega tuleks olla karm ja neid pahanduste korral karistada või hoopis proovida neile sõbrannat mängida? Ja kuidas üldse tuleks peretülisid lahendada nii, et lapsed oma vigadest õpiksid ning oskaksid neid kogemusi ka edasises elus rakendada – laste kasvatamine on üks paras väljakutse, milleks ei saa kunagi 100% ettevalmistunud olla.

Ohmygossip blogi eestvedaja Helena-Reet Ennet on kahe tütre Estella Elisheva (9) ja Ivanka Shoshana (7) ema, mis tähendab, et lisaks aktiivsele blogimisele veedab ta palju aega ka lastega. Uurisime Helena käest, kuidas tema oma lastega läbi saab, kui tihti ta neid karistanud on ja milliseks emaks ta ennast üleüldse peab.

Kui Helena-Reedalt küsida, milliseks emaks ta ennast peab, siis vastab ka ilma pikema jututa: “Pean ennast 100% toetavaks ja armastavaks vanemaks. Teen oma tütardele ja tütarde nimel kõik, mis minu võimuses – hetkel hõlmab see peamiselt hubast ja armastust täis kodu, lusti ja loodusest pakatavat suurt aeda, puhtaid ja korralikke riideid, harivaid reise, maksimaalset võimalikku koolitust ja haridust ning armastavat, toetavat ning hoolitsevat ema ja isa,” tõdeb ta.

Leebeks emaks ta ennast ei pea. “Olen pigem karm ja kamandav, ent saan oma tütardega väga hästi läbi. Olen ka seletanud neile, miks ma kooli ja keelteõppe suhtes nõudlik olen ning miks teisalt annan väga laialt vabalt käed eraeluks ja toetan iseseisvaid otsuseid juba maast madalast. Mulle meeldivad iseseisvad, ent arukad ja hästi koolitatud lapsed. Nad usaldavad mind, usuvad mind ning teavad, et soovin neile parimat. Nad teavad ka, et olen üks ülemuretseja ja ülearmastaja, ent saavad aru, et kõik minu otsused on vastu võetud neile parimat tulevikku soovides,” tunnistab Helena-Reet.

Kuidas suhtub Helena-Reet ema ja tütre vahelisse sõbranna suhtesse? Kas sellisel moel last kasvatada tuleks tema peres kõne alla? “Ma armastan mõlemaid tütreid väga, meil on tohutult hea klapp aga ma ei arva, et tütred peaksid sõbranna eest olema, vähemalt mitte selles õrnas eas, milles veel minu tütred on. Mul pole oma laste ees märkimisväärseid saladusi, me arutame asju koos, meil on koos tore ja me veedame palju aega koos – veedan koos pere ja tütardega tunduvalt rohkem aega, kui mõne tõesti nii-öelda eakohase sõbrannaga. Tõelise sõbranna eest minule on mu õed. Aga ma usun, et ma olen just see ema, kelle lapsed ei pea kartma on hingesaladusi rääkida nii, et pärast kahetsema peaksid,” nendib Helena-Reet.

Helena-Reeda tütred Estella Elisheva ja Ivanka Shoshana on mõlemad kange iseloomuga neiud, kes tahavad, et nende soovidega arvestatakse. “Mõlemad on suured isiksused ning nende soovidega tuleb arvestada. Enamasti leiame ühise keele, ent vahel (loe: päris tihti) on tunda ka seda, et igaüks soovib oma jõudu katsetada. Lihtsamates igapäevasituatsioonides ei näe ma selles midagi halba – tore, kui oma soovide eest võideldakse! Oleme kõik emotsionaalsed, kergelt ärrituvad, ent samas kergelt leppivad – peale minu mehe Marguse, kes on sõna otseses mõttes flegmaatiliselt rahulik. Mul on kaks korda kõik tehtud, enne kui temaga tegemistest arutan – teisalt see on super hea tasakaal minu ja ka tütarde suht ütleme nii et “erksale, ärksale, säravale ja ärevale” natuurile,” naerab ta.

Mis aga laste karistamisse puutub, siis Helena-Reet tõdeb, et tema lapsed on nii head ja tublid, et neid lihtsalt pole põhjust karistada. “Karistus on olnud meie peres pigem sõnaline. Ainus reaalne karistus tänaseni, mis meie majas on täide viidud, on see, et võtsin kord mobiili ära, et laps ei saaks mingit mängu sellega mängida. Vanem laps on vahel ise mulle öelnud, et ta tahaks mingit karistust, et teisi koolis aina karistatakse, ja et ta tahaks ka, et teda karistatakse. Mis ma selle peale oskan öelda? Vanem laps on kui inglike – ta on kõiges väga andekas ning noorem laps on autist, temale anname paljud asjad lihtsalt andeks. Pole vaja karistada, kui karistust pole mitte kuidagi välja teenitud. Meie majas elavad head lapsed,” kiidab ta.

Kodutöödega Helena-Reet oma lapsi ei koorma. “Mõned nipet-näpet tööd neil on – näiteks oksade korjamine puude alt enne niitmist, ent see on ka praktiliselt kõik. Leian, et laste töö on talvel koolis hästi õppida ning suvel puhata ja mängida. Kodutööd jäägu emme-issi ja koduabiliste kanda,” nendib Helena-Reet.

Allpool on pildid Helena-Reeda ja Marguse tütardest Estella Elishevast (9) ja Ivanka Shoshanast (7)

Karin Karu