Modell Maria Raja paneks noorte sekselule keelu peale?!

Millal on õige aeg rääkida lastele seksist ja sellest, kuidas lapsed siia ilma tulevad - see on aegumatu teema, mille üle võib arutlema ja vaidlema jäädagi. Ühest küljest leitakse, et mida hiljem lapsega seksi teemadel rääkida, seda parem. Teisalt võib sellisel juhul laps ise selle teemaga tutvust teha ning tulemuseks võib olla plaanimata rasedus - ka 12aastased võivad rasedaks jääda, kõik oleneb sellest, mis vanuses tüdruk suguküpseks saab.

Millal on õige aeg rääkida lastele seksist ja sellest, kuidas lapsed siia ilma tulevad – see on aegumatu teema, mille üle võib arutlema ja vaidlema jäädagi. Ühest küljest leitakse, et mida hiljem lapsega seksi teemadel rääkida, seda parem. Teisalt võib sellisel juhul laps ise selle teemaga tutvust teha ning tulemuseks võib olla plaanimata rasedus – ka 12aastased võivad rasedaks jääda, kõik oleneb sellest, mis vanuses tüdruk suguküpseks saab.

Buduaar vestles sel teemal modell Maria Rajaga, kes oli nõus avameelselt oma arvamust meiega jagama. Maria rääkis ka sellest, kuidas tema ema talle lapsepõlves seletas, kust lapsed tulevad. 

Maria arvamus on, et lastele ei tasu seksist rääkida enne, kuni nad pole ise valmis lapsevanemaks saama ehk siis mida hiljem see teema ette võetakse, seda parem. “Lapsed peaksid olema lapsed ning nautima lapsepõlve. Ei ole vaja tirida neid täiskasvanute maailma liiga vara. Lastel peab olema suu ümber moosivõru ning nad peaksid ronima puude otsas, mängima nukkude ja autodega, mitte kehaosadega. Millegipärast alustatakse tänapäeval seksuaaleluga väga varakult, paarkümmend aastat tagasi oli olukord hoopis teine. Põhjus on lihtne – aastakümneid tagasi oli seks tabuteema, sellest ei räägitud avalikult, ent nüüd on kõik seksiga seonduv ühiskonnas nii vastuvõetavaks tehtud, et paratamatult kuulevad lapsed sellest varem kui võiks,” tõdeb Maria ja lisab: “Seni, kuni inimene ei ole valmis seksi võimalikeks tagajärgedeks ehk siis lapsevanemaks saama, ei ole ta ka seksuaaleluks küps. Lapsed ei ole kohe kindlasti valmis selliseks vastutuseks, seega ei ole nad küpsed ka seksuaaleluks ja seda isegi siis, kui mängus on kaitsevahendid. Miski pole 100% kindel,” tõdeb Maria.

Kui Maria väike oli, küsis ta oma emalt ise, kuidas ta siia ilma tuli. “Minu emal oli väga huvitav seletus, nimelt ta ütles mulle, et ta pani magusa suhkruterakese kusagile karbi sisse kasvama, see kasvas suureks ja nii ma siia ilma sündisingi. Ta ütles ka seda, et kui ma suureks kasvan, tulevad mul lapsed. Ma kujutasin seda ette nii, et lapsed koputavad ühel hetkel uksele ning tulevad sisse. Tollal ei olnud see teema veel nii levinud, ehk just seetõttu ei tundnud ma ka huvi ning nautisin oma ilusat lapsepõlve, oodates oma aega, mil saan suureks ja iseseisvaks otsustajaks,” tõdeb Maria.

Karin Karu