Reklaam sulgub sekundi pärast

KEVAD ON SAABUMAS, KUIDAS aknalauast aed teha?

Aknast välja vaadates ei pruugi see küll nii tunduda, kuid kevad hakkab vaikselt juba saabuma. Linnukesed siristavad laulda, hommikul ärgates ei ole tuba enam täis talvepimedust, vaid mõnusalt paitavat päikest ning õhutemperatuur ei suuda ära otsustada, kas ta tahab meilt kasuka või mõne kergema jaki kandmist.

Need väikesed asjad annavad (hobi)aednikele märku, et on aeg hakata mõtlema taimede istutamisele. Oma tuppa väikest aeda teha aitab Koduekstra, kus on väga lai valik aiakaupu  ka hobiaednikele.

Kõige esimese asjana tuleks omale selgeks teha, mis on istutamise lõppeesmärk – kas soovid jätta oma kätetöö kasvama rõdule või aknalauale, või hoopis viia kasvanud istikud avamaale või kasvuhoonesse, et need seal oma elu saaksid elada. Vastavalt sellele tead edasisi samme planeerida, et märtsikuise ettekasvatamisega pihta hakata.

Pott või külvikast?

Kui pikem plaan on valmis, võib hakata mõtlema nende sammude peale, mis toovad sulle ühest pisikesest seemnest  viljaka tomatitaime aknalauale või ilusa saialille rõdu kaunistama. Ettekasvatamise jaoks peaks aednikul olema üks korralik külvikast, millel on läbipaistev kaas, mis lubab päikesekiired seemneni ning hoiab samas kinni niiskust ja soojust. Selline tore väike kasvuhoone, kus saad ka veenduda, et vastavalt sellele, mis vajadustega on seemned, kataks neid ka just see õige muld.

Juhul, kui taimed peaksid lõpuks jõudma avamaale, võid mõelda ka sellise huvitava asja peale nagu biolagunev turbapott, mida saab lihtsalt uude kohta ümber istutada. Tegelikult võib neid sedasi ka otse lillepotti  või rõdule sobivasse taimekasti viia.

Kasvata toas toitu

Kui hiinlased suutsid kuu tagumisel küljel puuvillataime idanema panna, peaks aknalauale väikese aiakese loomine käkitegu olema. Tegelikult ongi nii, pead lihtsalt teadma, mida täpsemalt kasvamas soovid näha – kas midagi viljaandvat või hoopis maitsetaimi. Kõige vähenõudlikumad on just maitsetaimed nagu petersell ja basiilik. Kindlasti ei saa ära unustada ka lehtsalatit  või aedtilli – kas poleks mitte mõnus neid hommikust võileiba tehes lihtsalt aknalaualt noppida? Toas saab väga vabalt kasvatada ka köögivilju, näiteks rõdutomat Vilma on täpselt tubastesse tingimustesse aretatud. Järgi pakendi juhiseid ning varsti saad aknalaualt või rõdult haarata mahlaseid tomateid, mis mitte ainult pole maitsvad, vaid lisavad ka värskust ja värvi sinu elamisse. Tomatitaimi tuleb, muide, ka toestada – meeldib neile ju ikka ülespoole kasvada ja suure saagikuse korral on tugikeppide abil hea ka lisatoestust pakkuda.

Elamine lilledega värviliseks

Märts on hea aeg ka suvelillede külviks. Näiteks on rõdudele ideaalseks lilleks petuunia , mis kannab pikalt ilusaid suuri õisi. Seda saab kasvatada nii ampli sees kui ka taimekastis. Aknalaual saab tuba kaunistada ka potis kasvava lõvilõuaga. Lilled võivad alguses vajada pisut enam hoolt, kui toidutaimed – õitsemisele ja kestvusele aitavad kaasa erinevad väetised  ja tegelikult vajavad külvid tõusmepõletikku haigestumise vältimiseks lisaks mullale ka liiva – tavaline muld võib noorele taimele olla pisut liiga happeline, liiv oma aluseliste omadustega ongi just selle tasakaalustamiseks. Koduekstra pakub selliseks juhuks ka spetsiaalset külvimulda, mis on valmistatud toitainerikkast turbast, kuhu on liiv juba sisse lisatud.

Märtsis näpud mullaseks

Just märts on kevadiseks külviks õige aeg. Päikest ja soojust on enamuse taimede idanemiseks piisavalt ning taimed, mis avamaale ümberistutamisele lähevad, saavad piisavalt tugevaks. Vahet pole, kas elad korteris või eramus, enda kasvatatud lilled teevad elamise alati rõõmsaks ning omakasvatatud toit maitseb ka kõige paremini. Koduekstras on selleks kõik vajalik olemas – loo vähese vaevaga tuppa omaenda väike aed!

[gallery ids="2048990,2048992,2048994,2048996,2048998,2048999,2049001,2049003"]