Reklaam sulgub sekundi pärast

MEESTE JA NAISTE ERINEVUSED vaba aja veetmisel

Vaba aega on kõigil piiratud koguses ja see on igaühe jaoks hinnaline. Vabadust ei paista olevat piisavalt, seega loetakse tunde tööpäeva lõpuni ning päevi nädalavahetuse alguseni. Tänapäeval sõltub vaba aja hulk suuresti elustiilist ja karjäärist. Linnas elamine on maal elamisega võrreldes kindlasti tempokam ning maal omab aeg hoopis teist väärtust.

Tööl olles unistatakse vähemalt iga 15 minuti tagant lõõgastumisest ja meelsamatest vaba aja veetmise tegevustest. Allpool vaatamegi, kuidas mehed ja naised eelistavad vaba aega erinevalt veeta.

Magamine

Äratusekell kinni pandud ja tõsiasja mõistetud, et nüüd tuleb üles tõusta ning "padjakana" tööle ilmuda. Selline situatsioon kummitab tõenäoliselt kõiki töötavaid inimesi, kelle suurim soov oleks lihtsalt mõnusalt välja magada. Kes ei oleks hommikul enne üles tõusmist otsustanud korraks silmi sulgeda, endale lubades, et ei jää magama!

Erinevad statistikad näitavad, et ööpäevaringselt saavad naised rohkem sõba silmale ning mehed peavad vähesema unega leppima. Siinkohal võiks arvata, et mehed sätivad end siis varakult tööle või peavad hiliseid töötunde tegema (mida nad ka päris sageli teevad). Mehed ent eelistavad õhtuti unenägude asemel lihtsalt telekat vaadata – kõige meelsamini üht spordimängu või märulifilmi.

Töötute meeste ja naiste puhul on leitud, et mõlemad magavad keskmiselt sama kaua – tublisti üle soovitatava maksimaalse 9 tunni. Pikalt magamine on meeldiv ning see on arusaadav, et stressirohkel perioodil eelistatakse kaua magada ja energiat säästa.

Majapidamistööd

Majapidamistööd pole kõigi jaoks meeldiv vaba aja sisustamise viis, kuid paratamatult tuleb neid ühel või teisel ajal siiski teha. Eriti ei üllata, et naised veedavad suurema osa ajast majapidamistöid tehes. Hämmastav on seejuures hoopis asjaolu, et mehed veedavad majapidamistööde seltsis keskmiselt kolm korda vähem aega. Mis tähendab, et naised vastutavad suuremal määral kodu korrashoiu eest, ja seda isegi tööl käies. Mistõttu ongi töötavatel naistel keskmiselt vähem vaba aega kui seda on meestel. Enamus mehi kas veedab lisaaega tööjuures või vaatab telekat. 

Töötute naiste puhul leiti, et lõviosa päevast panustatakse lastega tegelemisele, majapidamistöödele ja toidu valmistamisele. Kokku teeb see umbes 6 tundi päevas. Töötud mehed seevastu kulutasid sarnastele tegevustele vaid poole sellest ajast. See tähendab, et meestel jääb oluliselt suurem osa päevast vabaks. Mida nad selle ajaga teevad? Suure osa veedavad tööd otsides, spordiga tegeledes, hobidega tegeledes ja loomulikult – telekat vaadates.

Pingete maandamine

Kõik me oleme ühel või teisel ajal pinges ja stressis. Mehed ja naised, kusjuures, väljendavad seda erinevalt. Naised eelistavad oma rahulolematust tunnetega väljendada, sest see pakub stressile leevendust. Mehed üritavad suurema tõenäosusega neutraalseks jääda või muutuvad käitumiselt lapsikuks ja jonnakaks. Nad ei väljenda stressi nii nagu naised, sest naistega võrreldes ei paku see neile samasugust leevendust.

Meeste levinuim viis pingete maandamiseks on adrenaliinirohked tegevused: ekstreemsport, mängud, väljakutsed jne. Levinud spordialad on näiteks motokross, lumelaua- või mäesuusasõit, mountain-bike jne. Mõningad populaarsed mängud on näiteks online-mängud, brausermängud ja telefonimängud. Samas, viimasel ajal üsna populaarseks saanud ninja casino eesti on samuti levinud ajaveetmisviis. See on loomulik, sest mehed eelistavad mängulisust ja adrenaliini korraga.  

Naised maandavad pingeid sõbrannadega suheldes. Täna tehakse seda peamiselt e-maili, Messengeri või kohviku külastuse abil. Vanasti olid selleks pulmad ja kudumisringid. Jätkuvalt on populaarseim naiste stressileevendaja üks korralik shopping-spree. Nii on ja jääb. Fakti tõendab ka naiste oluliselt suurem poes veedetud aeg. Tegevuse oluline eesmärk on saada sõbrannade mõistmist ja arvamust mure kohta (lisaks uutele riietele, loomulikult).

Kuid see ei tähenda, et mehed ei oleks sotsiaalsed. Ka meestele on oluline, et saaks sõpradelt tuge ja oleks kellelegi oma muresid jagada. Mehed lihtsalt sõbrunevad teisiti: šoppamise asemel lähevad nad hoopis palli mängima ja kohviku asemel pubisse.

Aiatööd

See valdkond on peaaegu täielikult meeste pärusmaa, sest neid näeme kõige sagedamini õues muru niitmas või lund rookimas. Tõenäoliselt on sellised tööd meeste teha jäänud, sest nõuavad suuremal määral füüsilist jõudu ning muru niitmise puhul mingil määral ka tehnilist taipu.

Peenarde ja lilledega tegelemine on jätkuvalt naiste vastutus. Arvatavasti meeldib meestele rohkem lilli kinkida, mitte kasvatada. Kindlasti ei meeldi neile rohida.

Järeldused

Vaba aeg viitab ühtlasi nii võimalusele lemmiktegevust valida kui ka võimalusele mitte midagi teha, mis on tegelikult suurim vabadus. Eelnevalt välja toodud peatükkidest selgub, et mehed ja naised näevad vaba aega erinevalt. Keskmiselt kasutavad naised seda (tõenäoliselt olude sunnil) majapidamistööde tegemiseks ja laste eest hoolitsemiseks ning ülejäänud ajast vaatavad telekat või tegelevad hobidega. 

Mehed veedavad rohkem aega tööjuures (keskmiselt tund rohkem), misjärel tegelevad minimaalselt majapidamistöödega. Õhtupoole veedavad nad oluliselt rohkem aega telekat vaadates (isegi oma uneaja arvelt). Lastega tegelevad mehed keskmiselt vähem kui naised.

Üks võimalikest põhjustest, miks mehed nii palju rohkem aega teleka vaatamisele panustavad, võib peituda asjaolus, et nad on tööalaselt rohkem stressis. Stressiga tegelemisel peidavad mehed end „maski taha” ning üritavad seda alla suruda. Teleka vaatamine ning mängude mängimine võimaldavad stressi maandada. Mängud võib-olla isegi rohkem, sest pakuvad lisaks veel põnevust ja adrenaliini. Võib-olla on see ka põhjuseks, miks õnne- ja kasiinomängud osutuvad meeste seas sedavõrd populaarseks. 

Ühiselt oluliseks peeti uneaega ja -kvaliteeti, sest koos veedetud vaba aeg on topelthinnaline. On tõestatud, et paarid, kes magavad sagedamini kauem, on ka õnnelikumas suhtes ning tülitsevad vähem.

Kasutatud allikas: Business Insider