17 nippi, kuidas lugeda kehakeelt

See, mida sa räägid, kõneleb vaid poole sellest, mida inimesed kuulevad. Professor Albert Mehrabaini (UCLA) sõnul tuleneb koguni 55% sõnumist sinu kehakeelest. Toome välja 17 erinevat kehakeelega seotud tuttavat või vähemtuttavat fakti ning kuidas nende abil sõnumist paremini aru saada.

See, mida sa räägid, kõneleb vaid poole sellest, mida inimesed kuulevad. Professor Albert Mehrabaini (UCLA) sõnul tuleneb koguni 55% sõnumist sinu kehakeelest. Toome välja 17 erinevat kehakeelega seotud tuttavat või vähemtuttavat fakti ning kuidas nende abil sõnumist paremini aru saada.

1. Õlgade kehitamine. 

See on universaalne märk sellest, et miski on jäänud arusaamatuks ning sellel on kolm põhilist osa: 1) avatud peopesad näitavad, et käes ei peideta midagi; 2) õlgade vahele tõmmatud kael näitab kõri kaitsepositsiooni võimaliku rünnaku eest; 3) kulmukergitus annab tunnistust allaheitlikust tervitusest.

2. Avatud peopesad on juba iidsetest aegadest tuntud kui aususe märk.

Avatud peopesad on läänemaailma ajaloos alati tähendanud ausust, tõde, truudust ja allumist. Lisaks eelnevale näitavad avatud peopesad, et inimene on relvastamata ning seega ohutu.

3. Kokkupigistatud peopesast kellelegi osutav väljasirutatud nimetissõrm on katse näidata võimupositsiooni.   

See aga ei pruugi alati õnnestuda. Osutavat sõrme kasutatakse kui sümboolset vahendit kellegi allutamiseks. Alateadlikult äratab see teises osapooles negatiivseid tundeid, kuna see eelneb tavaliselt parema käe löögile, mida enamus primaate kasutab füüsilise rünnaku korral. 

4. Võltsnaeratuse tuvastamiseks uuri kortsukesi silmade ümber: kui kortuseked on olemas, on naeratus tõeline, kui kortsukesi (peaaegu) ei ole, on naeratus võlts. Tõelist naeratust ei ole võimalik teeselda. 

5. Kergitatud kulmud on sageli märgiks ebamugavustundest.

Inimesi paneb ebamugavusest kulme kergitama mure, üllatus või hirm. Nii et kui keegi kommenteerib su uut soengut ja samas kergitab kulme, ei pruugi see olla siiras kompliment.

6. Kui hääletoon muutub kõrgemaks või madalamaks, pole inimene tavaliselt huvitatud.

Jah, hääleulatus näitab huvi: kui naiste hääl muutub kõrgeks ja laulvaks, siis meeste oma võib koguni oktaavi ulatuses madalamaks minna.

7. Kui vestluse teine osapool sind peegeldab, kulgeb suhtlus tavaliselt hästi.

Kui su sõber tõstab jala üle põlve, teed sina sama. Kui oled kohtamisel ja te teete mõlemad tobedaid käeliigutusi, võib selle lugeda hästiläinud kohtamiseks. Inimesed peegeldavad üksteist, kui nad tunnevad sidet. 

8. Silmside näitab huvi – nii positiivset kui negatiivset.

Teisele silma vaatamine virgutab keha. Kuidas seda virgutust interpreteeritakse, sõltub osapooltest ja asjaoludest. Kui sind jõllitab suur ja võõras inimene, põhjustab see hirmu ja väljendab endas ohtu. Kui sind jääb aga üksisilmi vaatlema potentsiaalne sekusaalpartner, võib seda pidada positiivseks seksuaalseks kutseks.

9. Liiga pikalt silma vaatamine võib tähendada valetamist. 

Valetaja võib sulle teadlikult pikka aega silma vaadata, nii et tekib ebamugavustunne. Samuti annab valest tunnistust liikumatu olek või kui silmade pilgutamine on peaaegu olematu.

10. Suurejooneline poos annab märku jõust ja saavutusest. 

Suurejooneline poos (kujutle nt sportlast võidutsemas) tõstab testosterooni taset ja enesekindlust. Samal ajal tõstab kinnine poos (käed ja jalad ristis) kortisooli ehk stressihormooni taset. 

11. Ristatud jalad on tavaliselt vastupanu ja vähese austuse märgiks ning ei ole hea märk läbirääkimistel.

Psühholoogilisest aspektist vaadatuna näitavad ristatud jalad, et inimene on vaimselt, emotsionaalselt ja füüsiliselt suletud, mistõttu on neil läbirääkimistel vähe võimalusi.

12. Rohkelt erinevaid žeste annab tunnistust tõelise sideme tunnetamisest. 

Külgetõmme kujuneb alati mitmete erinevate signaalide tulemusena ning vaid ühest siganaalist siin ei piisa.

13. Kui teised sinuga koos naeravad, siis järelikult kõik sujub.

Kui ollakse vastuvõtlik sinu huumorile, siis järelikult ollakse sinust huvitatud. Naer on suhete loomisel väga oluline, kuna väljendab soovi suhte järele, olgu see siis platooniline või romantiline. 

14. Kokkusurutud lõug, pingul kael ja kortus kulmud on stressi märgiks.

Nii on inimesed väljendanud oma ebamugavust juba miljoneid aastaid.

15. Suurejooneline ja autoriteetne poos näitab juhtimisvõimet.

Olgu loomulikud või õpitud, need poosid hõlmavad püstist asendit, eesmärgipärast kõndimist, käeliigutusi, milles peopesa on suunatud alla ning ka üldisemalt avatud ja suurejoonilist kehahoiakut.

16. Värisevad jalad on märk värisevat sisemisest olukorrast. 

Su jalad on väga suur osa su kehast ning kui need liiguvad, on seda väga raske mitte tähele panna. Värisevad jalad annavad tunnistust ärevusest, ärritusest või mõlemast.

17. Ristatud käed võivad olla märk kaitsetusest, kuid siiski oleneda kontekstist. 

Kui ristatud käed näitavad tavaliselt, et inimene on suletud, võivad nad sama hästi näidata ka seda, et inimesel on külm või kui toolil ei ole käetugesid. 

 

Allikas: businessinsider.com