Reklaam sulgub sekundi pärast

36 KÜSIMUST, MIS VIIVAD härra Õigeni

Käes on õitsemise ja armumise aeg. Kui sina selle kevade esimesi plusskraade üksi naudid ja veel maailmakuulsast armutestist kuulnud ei ole, siis alustame!

Tegemist on New Yorgi psühholoogi Arthur Aroni poolt välja töötatud testiga, mis muudab kaaslased lähedasemaks ja paneb neid teineteisesse armuma.

Kümme aastat tagasi, kui Aron testiga välja tuli, palus ta selle sooritada mehel ja naisel, kes teineteist varem ei tundnud. Küsimustele vastamiseks anti paarile aega 45 minutit. Pärast seda pidid nad täielikus vaikuses teineteisele neli minutit silma vaatama. Eksperimendi lõppedes olidki noored armunud, juba kuus kuud hiljem nad abiellusid ja kutsusid ka testi koostamisega ametis olnud teadlased oma pulma. Mõned aastad tagasi proovis sama testi ka New York Timesi ajakirjanik, kes enda kinnitusel samuti võõrasse ära armus. Udujutt või mitte, aga tasub proovida? Meie katsejäneseks sai Maris (31), kel seljataga pikaajaline suhe ning kes on hetkel taas suurte tunnete otsingul. „Tunnistan, et see kõlab intrigeerivalt,” ütleb naine, kes pole enne testist kuulnudki. „Olen oma varasemate kaaslastega kohtunud alati kuidagi juhuslikult, nii et n-ö päris kohtingutel on mul veel käimata, sest olen alati peljanud seda, et mis saab, kui meil pole millestki rääkida. Seetõttu tundubki selline intervjuu ühtviisi nii põnev kui ka turvaline. Ja mis seal salata, neid vastuseid tahaks ju teada küll!” Maris läks deidile mehega, kellega ta kohtus paar nädalat tagasi sõprade seltskonnas ning kellega oli ka nädala jagu sõnumeid vahetatud. „Võtsin oma paberi välja ja hakkasime pihta. Eks ta veidi imelikult vaatas, aga kuna meil mõlemal on hea huumorisoon, siis hakkasime pihta,” räägib naine ja lisab, et tegelikult oli neil tänu küsimustikule äärmiselt lõbus õhtu. „Mulle tundus, et kui ma sealt lahkusin, teadsin ma sellest inimesest KÕIKE. Kui muidu on asju, mis ilmnevad suhtes (näiteks läbisaamine emaga või suhtumine ümbritsevasse) alles kuid hiljem, siis mina sain kohe ülevaate, kas see mees sobib mulle. Me naersime ja kord isegi nutsime koos (küsimus 33), kui kaaslane mulle oma vanaisa kaotusest rääkis,” meenutab Maris. „Võin vabalt väita, et see väike eksperiment liitis meid selle kolme tunniga üsna lähedaseks, sest tänaseks oleme neli kuud koos olnud.”

Kuidas see välja näeb? Tegemist on testiga, mis aitab paaril teineteist tundma õppida. Esimest osa hõlmavad üldised küsimused, viimast juba palju isiklikumad. 

36 küsimust

I OSA

1. Kui saaksid õhtusöögile kutsuda ükskõik kelle kogu maailmast, siis kelle sa valiksid? 2. Kas tahaksid olla kuulus? Mil moel, mis alal? 3. Kas harjutad enne telefonikõnet seda, mida kavatsed öelda? Miks? 4. Milline oleks sinu jaoks täiuslik päev? 5. Millal sa viimati endale laulsid? Aga kellelegi teisele? 6. Kui saaksid elada 90aastaseks ja säilitada viimaseks 60 aastaks 30aastase keha või mõistuse, siis kumma sa valiksid? 7. Kas sul on salajane aimdus sellest, kuidas sa sured? 8. Nimeta kolm asja, mis on sinul ja vestluspartneril ühist. 9. Mille eest oled oma elus kõige tänulikum?  10. Kui saaksid muuta midagi selles, kuidas sind kasvatati, siis mis see oleks? 11. Jutusta nelja minutiga oma elulugu nii üksikasjalikult kui võimalik. 12. Kui saaksid homme ärgata ühe uue oskuse, võime või omadusega, siis mis see oleks?

II OSA

13. Kui kristallkuul saaks sulle avaldada tõe su elu ja tuleviku või ükskõik mille muu kohta, siis mida sa temalt küsiksid? 14. Kas on midagi, mille tegemisest oled juba kaua unistanud? Miks pole sa seda siiani teinud? 15. Mis on sinu suurim saavutus? 16. Mida sa sõpruse juures kõige enam hindad 17. Mis on su kalleim mälestus? 18. Mis on su kohutavaim mälestus? 19. Kui saaksid teada, et sured aasta pärast, siis kas sa muudaksid oma elus midagi? Miks? 20. Mida sõprus sinu jaoks tähendab? 21. Millist rolli mängivad sinu elus armastus ja õrnus? 22. Öelge kordamööda viis omadust, mida peate teineteise juures positiivseks. 23. Kui soe ja lähedane on sinu pere? Kas tunned, et su lapsepõlv oli õnnelikum kui enamikul inimestel? 24. Milline on su suhe oma emaga?

III OSA

25. Esitage kumbki kolm meie-väidet. Näiteks „Me mõlemad tunneme...”. 26. Lõpeta lause: „Ma soovin, et mul oleks keegi, kellega saaksin jagada...”. 27. Kui sina ja su vestluskaaslane saaksite lähedasteks sõpradeks, siis mida ta peaks kindlasti teadma? 28. Ütle oma kaaslasele, mis sulle tema juures meeldib, aga ole aus – ütle asju, mida sa ei ütleks inimesele, keda just kohtasid. 29. Jaga oma kaaslasega üht piinlikku seika. 30. Millal sa viimati kellegi nähes nutsid? Aga üksi? 31. Ütle kaaslasele midagi, mis sulle tema juures meeldib. 32. Kas mõni teema on sinu jaoks liiga tõsine, et selle kulul nalja teha? 33. Kui sureksid täna õhtul ja sul ei oleks võimalust kellegagi ühendust võtta, siis millistest ütlemata jäävatest sõnadest sul kahju oleks? Miks sa ei ole neid öelnud? 34. Su maja läheb põlema. Pärast armastatud inimeste ja koduloomade päästmist jõuad kaasa haarata vaid ühe asja. Mille ja miks? 35. Millise lähedase inimese surm oleks sulle kõige raskem? Miks? 36. Räägi isiklikust probleemist ja küsi kaaslaselt, kuidas tema selle lahendaks. Palu tal tagasi peegeldada, kuidas sina paistad sellesse probleemi suhtuvat. Lõpetuseks: vaadake neli minutit teineteisele vaikides silma.

 

Ilmunud ajakirjas Buduaar