Etikett ideaalseks kohtinguks

Etikett ideaalseks kohtinguks

Millist kutset võib tõlgendada kui kohtamiskutset? Kui partner kutsub tööajal pooleks tunniks kohvile, siis see ilmselt kohtamine ei ole. Kui aga kutse on õhtul asetleidvale koosviibimisele, võib seda tõlgendada kohtamisele kutsumisena. Millest kohtingul rääkida ja millest pigem mitte? Etiketi esileedi Maaja Kallast kirjutab raamatus “Käitumise käsiraamat” lahti kohtinguetiketi põhitõed.

Millist kutset võib tõlgendada kui kohtamiskutset? Kui partner kutsub tööajal pooleks tunniks kohvile, siis see ilmselt kohtamine ei ole. Kui aga kutse on õhtul asetleidvale koosviibimisele, võib seda tõlgendada kohtamisele kutsumisena. Millest kohtingul rääkida ja millest pigem mitte? Etiketii esileedi Maaja Kallast kirjutab raamatus “Käitumise käsiraamat” lahti kohtinguetiketi põhitõed.

* Loe kaaslase kehakeelest, millistel teemadel vesteldes tunneb ta ennast mugavalt ja millistel mitte. Kui tajud, et läksid üle piiri, proovi kohe teemat vahetada.  Pea meeles, et esimesel kohtamisel on inimesed nõus end avama vaid teatud piirini, mistõttu ära küsi liiga isiklikke küsimusi, mis tekitavad ebamugavustunnet või panevad vaatama sügavale inimese olemusse.

* Päritolu, perekondlik taust ja materiaalne seisund on teemad, mille järele esimesel kohtamisel pole delikaatne pärida.

* Väldi teemasid, mis sind ennast ärritavad. Kui sul on kindlad seisukohad poliitikas, mõne ühiskonnaprobleemi või hiljutise meediaskandaali kohta, siis avalda oma arvamust positiivsete näidete varal, mitte kirudes seda, mis sulle ei meeldi.

* Kui sul on mõni huvitav hobi, reisielamus, kogud midagi või oled kaasategev mõnes ühiskondlikus ettevõtmises, näita oma kirge ja entusiasmi sel teemal vesteldes. Ära aga liiga hoogu satu, et muust ei räägigi, sest sa ei tunne veel oma kaaslast ega tea, kas tema sinu kirge jagab.

* Vestluse aluseks ei ole mõistlik valida sensiatsioonilisi uudiseid kollasest ajakirjandusest, sest sa ei tea kaaslase suhtumist sellesse valdkonda, pealegi on Eesti väike ning uudise peategelased võivad olla teie uue tuttavaga lähedalt seotud.

* Inimeste kirjanduse-, kunsti-, teatri- ja muusikamaitse ning muud hobid võivad olla väga erinevad. On inimesi, kes pole elus kordagi käinud ooperiteatris, kuid armastavad tsirkust. Enne kriitilisi märkusi mõista, et iga inimene naudib isesugust meelelahutust ja üks harrastus ei ole halvem kui teine.

* Kui kohtute avalikus kohas nagu kohvikus, baaris või restoranis, ärge kritiseerige menüüd, kohta või külalisi, eriti kui selle valis välja sinu kaaslane.

* Vestlus muutub piinavaks, kui peab lennult haarama ikka uusi ja uusi teemasid, sest partner ei mõtle kaasa ega süüvi piisavalt, et teemat arendada. Nii saab huvitava jutuaine tagavara varsti otsa ning asendub piinliku vaikusega. Kas tegemist on kaaslase hetkelise hajameelsusega või te ei paku talle oodatud huvi, ürita ikkagi end väärikalt üleval pidada kohtumise lõpuni.

* Vestlus religioossetel teemadel nõuab teadmisi ja taktitunnet, kui see valdkond on sulle võõras, ole pigem kuulaja rollis.

* Alustada vestlust küsimusega “Millega te siis tegelete?”, viitab enamasti pealiskaudsusele ja ülbusele. Ära jäta partnerile muljet, nagu ta oleks tööintervjuul või ülekuulamisel.

* Enne esimesele kohtingule minekut teisest rahvusest inimesega tutvu tema kultuurilise taustaga. Teadmatusest küsimusi esitades võid kaaslase panna piinlikku olukorda, teda tahtmatult solvata.

* Kohtamise ajal pühendutakse inimesele, kellega kokku saadi, ja veedetakse aega temaga, mitte mobiiltelefoniga. Viisakus nõuab, et selleks ajaks on telefon pandud hääletu helina peale. Kui tõesti ootad väga tähtsat kõnet, pane helin võimalikult vaikseks ja lahku vabandades kaaslase juurest.

 

Pea meeles:

*Viisakas on hiljem telefoni teel tänada toreda koosveedetud aja eest. Oht on aga muutuda liialt pealetükkivaks, tehes viisakusavaldusi ja arutades uute võimalike kohtamiste üle ajal, mil inimesed täidavad töökohustusi või on rakkes muude igapäevategemistega. Ka selleks on parim vastav aeg enne kokku leppida, millal võiks pikemalt lobiseda.

*Kui oled abielus või seotud, siis ükskõik, kas elate lahus, mees või naine elab välismaal või olete lihtsalt õnnetus abielus, tuleb oma perekonnaseisust teavitada juba esimesel kohtumisel. Sa ei tea teise inimese ootusi, mistõttu on ebaaus jätta vale mulje.

* Kummalgi poolel ei sobi muuta plaane viimasel minutil ja kokkulepitud ajast on viisakas kinni pidada ka siis, kui tuleb vahele midagi muud. Kui tõesti peab kohtamise tühistama, teata plaanimuutustest esimesel võimalusel ja kindlasti anna selgitus, miks plaanid muutusid.

* Kui kutsele vastatakse keelduvalt ja põhjendused on mõistetavad, võite välja pakkuda uue aja ja koha, mitte jääda ebamäärase lubaduse juurde varsti helistada.

 

 

Triin Tisler

Sarnased artiklid