Heidi Ruul: memmepoegade tragöödia

Kas kujutad ette kaua kardetud olukorda, kui ämm sulle esimest korda külla tuleb? Esimesed kaks päeva suudate kuidagi moodi koos eksisteerida ning meest ... jagada. Kolmandal päeval otsustab härra vanni minna ja näe imet- tema ema liitub temaga! Minul tekib sellise olukorra peale vaid üks suur ja rasvane küsimus: kes on see mees, kellega olen viimased paar aastat oma elust koos veetnud? Ma saan aru, et ema ja lapse suhe on ning jääb pühaks, kuid kas see on ka täiesti puutumatu? Kas suurel, täiskasvanud mehel ikka sobib emaga koos vanniparte ujutada või siis ema käest oma voodielu parandamiseks nõuandeid küsida? 

Kas kujutad ette kaua kardetud olukorda, kui ämm sulle esimest korda külla tuleb? Esimesed kaks päeva suudate kuidagi moodi koos eksisteerida ning meest … jagada. Kolmandal päeval otsustab härra vanni minna ja näe imet- tema ema liitub temaga! Minul tekib sellise olukorra peale vaid üks suur ja rasvane küsimus: kes on see mees, kellega olen viimased paar aastat oma elust koos veetnud? Ma saan aru, et ema ja lapse suhe on ning jääb pühaks, kuid kas see on ka täiesti puutumatu? Kas suurel, täiskasvanud mehel ikka sobib emaga koos vanniparte ujutada või siis ema käest oma voodielu parandamiseks nõuandeid küsida? 

Ma olen oma elu jooksul kas siis enda või teise poole algatusel pidanud kokku puutuma mitmete meestega, kellel on oma emaga erilisemat laadi suhe, mis ei piirdu vaid mõne kõne ning paari külaskäiguga kuus. Mõni neist helistas oma emale liialdamata iga kümne mitu tagant, teine palus oma emalt nippe, millega naist magamistoas võluda. Kolmas lasi oma emal selga pesta ja neljas veetis oluliselt rohkem aega oma ema juures kui kodus. Ma ei ole Ämma Aasta Vaenlane, aga hakkasin lihtsalt mõtlema, kus jooksevad nii-öelda normaalsuse piirid ema ja poja vahelistes suhetes? 

Kui ma oleksin kindlas suhtes, siis minu jaoks oleks täiesti vastuvõetamatu olla mehe jaoks tähtsuselt kolmas või kaheksas. Olgu, ma tunnistan, et äärmisel juhul oleksin tegelikult valmis ämmaga esikohta aeg-ajalt jagama. Aga kui mu mees peaks valima, kas veeta üheskoos paarina mõnus nädalavahetus või minna ema juurde hekki pügama ning ta valiks teise variandi, siis oleksin ma ausalt öeldes üsna pahane. Eriti, kui taolisest käitumisest moodustuks läbi aastate pidev ja katkematu muster.  

Ometigi kuulen ma siit- ja sealtpoolt alalõpmata naiste kurbusest nõretavaid jutte sellest, kuidas nende oma mehed neile endile iga kell oma ema eelistavad. Järelikult pole ma vist ainuke, kes taolise asjaga on pidanud kokku puutuma. Ma pole järelikult ainuke, kes ämma külaskäigu ajal põhimõtteliselt põnevat ning väga ekstreemset potilille rolli on täitma pidanud. 

Jah, ideaalis peaksid partnerite perekonnad omavahel ilusti läbi saama. Vastaspoole meeskonnaga kohtumine on ilmselt üks kõige närvesöövam päev ühe paari elus, sest ikka ju tahetakse oma mehe või siis naise perele ning sugulastele meeldida või ehk muljetki avaldada. Mulle ei meeldiks sugugi olla suhtes mehega, kelle emaga või siis isaga (pigem ikka emaga, sest ämm on ju reeglina see kõige kardetum inimene terves maailmas) ma üldse omavahel läbi ei saaks. Loomulikult meeldiks mulle, kui too suudaks mind oma perekonda sõbralikult vastu võtta. Aga täpselt sel hetkel, kui ämm otsustaks oma poja ning tolle sõpradega koos alasti ujuma minna, saaks meie suhe tugeva haagi otse ohukolmnurka. Ma lihtsalt ei suudaks teda endise pilguga edasi vaadata. 

Niisiis, kuskohast jookseb antud teemal piir normaalsuse ning ebanormaalsuse vahel? Tervitatavad on igapäevased telefonikõned, mille käigus ei tehta järelpärimisi ei ema ega poja voodielu kohta. Veel tervitatavamad on iganädalased külaskäigud, mis ei kahjusta kuidagi paari endi plaane. Pühad koos perekonnaga – absoluutselt! Abikäsi, kui seda vajatakse – täpselt samuti! Oma ema tuleb armastada ja üks adekvaatne ema armastab oma last surmatunnini ning kes teab, võibolla isegi kauem … Aga eelpool mainitud tegevused on minu jaoks paraku täiesti mõistusevastased. Ma ei tea, kas asi on selles, et ma pole mingi eriti kuuma ning kaasaegse kasvatusmeetodi trendiga kaasa läinud? Igal juhul ma palun südamest kõiki emasid, kelle poeg on püsisuhtes: palun, palun, palun ära mine temaga koos vanni, ära helista talle viiskümmend kuus korda päevas ja kui ta küsib Sinult oma voodielu parandamiseks nõu, siis maini talle, et ehk oleks kõige mõistlikum sellest oma naisega vestelda.  

 

Heidi Ruul