KAHTLUSTAD, ET KALLIM petab sind? Mida see sinu kohta räägib?

Kas kahtled partneri lojaalsuses või kardad, et ta on salaja armunud kellessegi teisesse? Olgu kahtlustel tõetera sees või mitte, räägib see midagi ka sinu enda kohta.

Teadusajakirjas Journal of Social and Personal Relationships avaldatud uuringus kajastavad partnerid oma petmissoovi üsna kergelt partnerile. Kahtlused kallima truudusetuses võivad alguse saada tema varasematest tegudest, oma varasematest kogemustest või viisist, kuidas teised inimesed oma suhtes käituvad.

Uuringu käigus jälgiti 96 heteropaari. Mõlemad paari osapooled täitsid igal õhtul küsimustikku oma tunnete, tegevuste ja selle kohta, kas nad usuvad, et partner on kiindunud kellessegi teisesse. Suur osa paaridest olid alla 25aastased ning suhe oli alles hiljuti alguse saanud.

Vastavalt teadlastele oskasid osalejad üsna hästi ära tunda, kas partner on kellestki teisest sisse võetud või mitte. Samal ajal panid nad tähele, et need osalejad, kes tundsid ise huvi kolmanda osapoole vastu, kahtlustasid üsna sageli ka oma partnerit. Need, kes olid ise kiindunud kellessegi teisesse, kahtlustasid oma partnerit tunduvalt sagedamini kui need, kelle kaaslased olid tõepoolest kellestki teisest huvitatud.

Uuring tõestas, et meie kujutlusvõime ja võime asetada end kellegi teise rolli on piiratud. Sageli arvame, et teised inimesed on samasugused nagu meie ise, et nad tegutsevad ja mõtlevad nagu meie. Seetõttu kahtlustab oma kallimat pettev osapool, et kindlasti petab ka partner teda.

Kahtlused panevad meid jahedalt käituma

Uuringust selgus ka osjaolu, et osalejad, kes kahtlustasid, et partneril on tunded kellegi teise vastu, käitusid oma kallima suhtes liiga rahulikult ja kohati lausa vaenulikult. Ainuüksi kahtlused panid inimese käituma selliselt, mis ei tugevda partnerite vastastikust kiindumust ja usaldust.

Kuidas olukorda parandada?

Psühhiaater Grant Brenner soovitab oma partneri petmissoovide üle muret tundval inimesel järele mõelda, et ehk on ta hoopis ise kiindunud kellessegi kolmandasse. Samuti on oluline leppida faktiga, et väikesed kiindumused on osa elust. Maailmas on nii palju suurepäraseid inimesi, et oleks naiivne arvata, et on olemas vaid üks, kes meile meeldib.

Suhte väline kiindumus ei pruugi olla tingitud asjaolust, et oma suhtes oleks ilmtingimata midagi valesti. Sageli võib kiindumuse tagataustal olla aga vajadus või igatsus, millest me ise täiesti teadlikud ei pruugi olla. Selle teadvustamine võib taaselustada ka oma suhet. 

 

allikas: Psychology Today