KAS TIHE SEKSIMINE võib tekitada põiepõletikku?

Paljudele naistele on tuttav kirgliku seksi järel tekkiv pakitsus põies, mis häirib tugevalt nii igapäeva- kui ka suguelu. Kas tegu on põiepõletikuga?

22-aastane patsient pöördus günekoloogi poole murega. Nimelt on tal põiepakitsus, mis lõi välja pärast tihedat suguühet:

Mul on olnud paar-kolm korda põiepõletik. Viimane kord oli alles poolteist nädalat tagasi. Mu perearst ütles, et tegemist on noorte seksuaalselt aktiivsete naiste haigusega. Et see hakkabki tagasi tulema ja midagi parata ei saa. Ning kui hakkab liiga sageli olema, siis tuleks hakata vahekorra ajal kasutama kondoomi. Viimased kolm kuud on mul olnud uus partner, kellega olen vahekorras väga tihti (sageli kuni 3-4 korda päevas). Pärast viimast põletikku määrati mulle antibiootikumide kuur (7 päeva), millega ravisin põletiku ka välja. Peale seda kuuri tundub tupp natuke valulik ja väike ebameeldivustunne on vahekorra ajal. Ja eile öösel tuli põiepõletik tagasi! Kas vastab tõele, et sellest põiepõletiku jamast ei saakski muudmoodi lahti, kui tsölibaadi või kondoomide abil? Kas ebameeldivustunne tupes võib olla tingitud antibiootikumidest tekkinud tupeseenest? Kuidas toimida, kas jääda uskuma oma perearsti ja võtta põiepõletikku kui paratamatust? Või pöörduda uroloogi, günekoloogi poole? Kas aitaks, kui vähem seksida, nt 1 kord päevas? Kuidas üldse on võimalik, et seksist tekib põiepõletik? Olen vastuse eest väga tänulik! 

Patsiendile vastas Dr. Aire Sekavin

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Tähe Erakliinik

Soovitan siiski pöörduda günekoloogi poole, et selgitada välja tupepõletiku põhjus. Põiepõletiku korral, eriti kui see on sageli korduv, tuleks teha siiski uriinianalüüs ja vajadusel ka bakterioloogiline külv koos pisikute tundlikkusega. Pidevalt antibiootikume kasutada ilma tundlikkust teadmata (ja üldse teadmata, kas mingit pisikut on) ei ole mõttekas. 

Võimalik, et praegune tupe tundlikkus on tingitud tupeseene olemasolust. Seksist põiepõletikku ei teki, võimalik on põieseina ärritus, kui olete sageli vahekorras (see on ise mööduv nähtus ja ei vaja antibiootikumiravi).

Allikas: Kliinik.ee