“KUI VÕTAD VANEMA mehe, siis jääb osa elu elamata!”

Buduaar

lugejakiri

Shutterstock

Paljud naised valivad enda kõrvale vanema mehe. Ma pean silmas mehi, kes on naisest 15 ja rohkem aastat vanemad. Lihtne on armuda inimesse, kes sinu eest hoolitseb, sinu noorust imetleb ja kes on saavutanud elus teatud enesekindluse, teadlikkuse ja tihti ka majandusliku staatuse ning mis samuti oluline- on oma sarved maha jooksnud ja tahab rahulikku pereelu elada.

Ka noore naise seisukohast on esialgu ju kõik hästi- tore on olla kellegi jaoks ilus ja noor, eriti siis, kui sa võib olla omavanuste seas silma ei paista.

Eks vanem mees on kerge ja mugav valik ja üldiselt kaasneb sellega olukord, et teatud areng naise enda elus peatub või aeglustub.

Tal on kindel ja turvaline olla ning pole põhjust ise elu eest pingutada. Loomulikult võib selline naine õppida uusi asju ja käia ühelt kursuselt teisele aga see kõik on pigem ajaviide kui karjääriorientatsiooniga õppimine. Vanem mees on nagu vihmavari, mis kaitseb sind oma suurema elukogemusega teatud elumurede eest. Elu on piisavalt mugav ja mugavustsoonis ei toimu ka arengut. On vähe vanemaid mehi, kes võtavad endale noore naise ja toetavad seda, et naine saaks iseseisvuda, areneda ja iseennast leida, sest see ei ühti mehe huvidega endale naist võttes. Ja on ka vähe neid noori egoistlikke naisi, kes võtavadki vanema mehe selle mõttega, et tema teadmiste ja elukogemuse abil ise endale jalad alla saada. Tavaliselt on vanem mees kõiges nn arvamusliider ja suhe ei toimi võrdsetel alustel. Naine hakkab elama mehe elu ja loobub oma senisest elust. Tihti saadakse ka laps vastumeelselt, sest mehel kell tiksub ja tahab lapsi, naine aga tahaks veel elu nautida. Vähe on neid olukordi, kus vanem mees tuleb ja elab sisse endast 15-20a nooremasse seltskonda, pigem on ikka vastupidi- noorem naine hakkab läbi käima endast peaaegu põlvkond vanemate inimestega. Eks ka see on teatud viisil silmaringi avardav ja elus uusi võimalusi pakkuv, aga teisest küljest on kahju, kui 20ndates naine jätab oma noorest elust 10 aastat elamata.

 

Üldiselt on ikkagi nii, et kui noor naine armub endast 15-20a või veel rohkem aastaid vanemasse mehesse, siis see on omamoodi hälve, sest normaalsele noorele naisele ei jää vanemad mehed silma ega paku erutust, seega ei teki ka võimalust, et selline suhe võiks tekkida.

Kui vaadata ringi, siis tihti on see üks kindel muster- samal naisel on läbi elu olnud endast oluliselt vanemad mehed, või on ta kasvanud ilma isata või lihtsalt sellises perekonnas, kus püksid olid ema jalas ja isa oli nagu poiss mitte mees. Vanem mees on hea aseaine isale.

Miks ma sellest kõigest räägin? Sest olin ise suhtes endast 15a vanema mehega. See suhe algas, kui ma olin 18, kooli viimases klassis. Kui ma olin 25, oli meil juba 2 last ja mul ei olnud ei ülikooli diplomit ega ka mingisugust muud kogemust meestega või iseenda eest hoolitsemisega. Mu enda sõbrannadest olid üksikud alles jäänud, liikusin vaid 30-40aastaste seltskonnas. Ühel hetkel kui lapsed olid suuremad, otsustasin end sellest abitusest välja murda. Kuna mul oli vene juurtega mees, siis tööle ta mind ei lubanud, küll aga lubas kooli minna. Hakkasin käima ülikoolis, tegin ära ka magistri ning lõpuks siiski sain ka tööl käima hakata. Aga 10 aastat noorusest oli kadunud, jäädavalt. Me läksime lahku, kui mina olin 33 ja tema 48. Lapsed olid juba piisavalt suured ja õnneks algas minu elu uuesti. Kõik need pidudelkäimised ja üheõhtuseiklused, mida teised tegid 20ndates, jõudsid lõpuks ka minuni. Ma tunnen nüüd, et elan oma elu, mul on omad unistused, mis ei ole seotud ainult perega ja ei sõltu mehest. Mul on oma sihid elus, nii tööalaselt kui isiklikus arengus. Ma teenin normaalselt raha, et end ülal pidada ja ka laste eest hoolt kanda. Paljud naised võib olla ei otsigi elukestvat arengut- teevad oma baka kraadi ära ja tegelevad hea meelega lastekasvatamise ja kodukujundamise ning perereiside planeerimisega. Jääb vaid loota, et nad ei jää kahetsema oma elamata elu.
Aga mis on saanud minu eksmehest? Loomulikult ei jää head vallalised mehed turul seisma, nad leiavad kiiresti uue naise. Nüüd on tema ja ta naise vanusevahe 25 aastat ja neil on 2-aastane laps. Loodan, et nad on õnnelikud, sest tegelikult on sel oma põhjus, miks naistel teatud vanuses kliimaks tuleb ja meeste fertiilsus langeb- sest nad ei ole üle 50selt enam valmis lapsevanemateks saama. 50a inimene tahab elu nautida, käia teatris ja sportimas, lugeda rannas varju all raamatut, tahab magada laupäeva hommikul või nokitseda aias ja kodu juures, tahab minna sõpruskonnaga õhtusöögile reede õhtul, mitte mässata tittedega. Et kaua säilida, peaksid nad tulema töölt koju puhkama mitte väikeste lastega tegelema, sest vähemalt oma kogemusest võin öelda, et see on väga raske töö ja suur koormus ka noorele inimesele. Lisaks, kui sa saad lapsed 20-30ndates, siis on sul oma tugivõrgustik- mitu vanavanemat ja sõbrad, kel on sama vanad lapsed. 50ndates ei ole sul tihti enam seda tugivõrgustikku ja väikesed lapsed on sulle nii vaimselt kui füüsiliselt suuremaks koormaks. Noor naine oma soovidega ja väike laps on ka minu eksmehe tervise tuksi keeranud- hiljuti elas ta infarkti üle. Aga eks igaüks teeb elus omad valikud ja elab nagu oskab ja õigeks peab.

Kui on valida, siis vali alati omavanune kaaslane eluteele.

Buduaarile Marjelt