Reklaam sulgub sekundi pärast

KUIDAS ARU SAADA, et sõpruse “parim enne” kuupäev on möödas?

Sa sõltud paljuski oma sõpradest - nad on olemas, kui vajad lohutust ning rõõmustavad koos sinuga, kui sul läheb hästi. Nad ei kritiseeri sind, vaid hoiavad su seljatagust ja annavad nõu. Just seetõttu ongi raske, kui sõprus lakkab - ja veelgi raskem on sellele ise sihilikult lõppu teha. Ometi on vajalik, et kui sõprus pole enam päris see, mis ta olla võiks, suudad sa lahti öelda inimesest, kes sulle kunagi veel nii armas oli, sest see on teile mõlemale parem. Millised on need märgid, mida tähele peaksid panema?

1. Te sõltute üksteisest liiga palju
On õhuke piir üksteise seltskonna nautimise ja üksteisest liialt sõltumise vahel. Viimane on aga märk ebatervest, kurnavast sõprusest. Kuidas aru saada, et just sinuga nii on? Kui su sõber peab alati teadma, kus sa oled, millega tegeled ja kellega sa oled või isegi solvub, kui kellegi teisega aega veedad, peaksid aru saama, et midagi on mäda. Sellises olukorras võib sinu sõber sulle nii ebameeldivaks muutuda, et sa hakkad teda ignoreerima, mis tekitab omakorda veel suuremaid tülisid.

Kuidas asja lahendada? Esimene samm on muidugi püüda hoida veidi distantsi, kuid see ei pruugi alati lihtne olla, sest tihti on elu juba seatud nii, et peate iga päev koos olema. Kui see aga üldse ei õnnestu, proovige maha istuda ning sellest privaatselt ja kindlasti kaine peaga rääkida, sest tõelise sõpruse puhul saab sõber aru, et sul on vaid head kavatsused. Kuigi laiali minna on raske, saad toksilisest inimesest lahti öeldes aru, kui hea on olla vaba ja sina ise ilma, et keegi sind tagasi hoiaks.

2. Sõprus on ühepoolne
Hea sõpruse võtmeks on tasakaal. Kui teie probleemiks pole mitte see, et üks teisest liialt sõltuks, vaid hoopis vastupidi, et üks osapool sõprusesse üldse ei panusta, on see samuti ebaterve suhte märk. Kui su sõber ei ole kunagi esimene, kes esimesena plaane teeb, võtab sinuga ühendust vaid omakasu eesmärgil, väidab tihti, et on sinuga kokkusaamiseks liiga hõivatud või kui te lõpuks kokku saate, räägib ta terve aja vaid endast ning ei huvitu sinu muredest ja rõõmudest karvavõrdki, siis on see sõprus ühepoolne. Kui tunned, et sina oled alati see, kes sõprade jaoks kõigeks valmis on, kuid vastuteeneid sulle ei tehta, peaksid oma standardid veel kord läbi analüüsima, sest oled väärt enda kõrvale inimesi, kes vastavad just sinu tõelise sõbra ootustele.

Kuidas käituda?  Igas suhtes on tähtis oma tunnetest rääkida, enne kui radikaalseid otsuseid tegema hakata. On võimalik, et su sõber isegi ei aima, et ta sinuga halvasti käitub või ehk on tema enda elus nii rasked ajad, et ta lihtsalt ei suuda hetkel midagi muud prioriteediks seada ja vajab hoopis sinu tuge. Mõtle läbi, kui tähtis see suhe sulle on ja kas üldse on mõtet sõbraga sellest tõsisemalt rääkida või ehk peaksid lihtsalt ise väikese puhkuse võtma ja rahunema. Kui sa aga räägid sõbraga ja midagi ei muutu, oleks kindlasti aeg teha kindel otsus, kas seda inimest enda elus üldse hoida. Kõhutunne ütleb palju - vahel tunned ära, kas asi on õige või vale ehk üldiselt on nii, et kui tunned, et väärid paremat, siis sa arvatavasti vääridki.

3. Su sõber ei ole sulle toeks
Üks oluline hea sõbra omadus on, et sa saad teha mida iganes, ilma et ta sind kritiseeriks. Kas sinu sõber on siiralt õnnelik, kui saavutad edu või üritab ta alati igal sammul sinust ette trügida? Kas sinu sõber kuulab sinu lõputuid kurtmisi peale rasket lahkuminekut? Tõeline sõber suudaks seda kõike ja ei saaks pahaseks, et sinu lobisemist nii palju kuulama peab.

Mida teha? Inimese väiksemadki teod näitavad, millised on nende prioriteedid. Kui näed pisemaidki ohumärke, võta julgus kokku ja aruta neid oma sõbraga. Kui tunned aga, et teda ei huvitaks või ta suhtuks sellesse äärmise pahameelega, saad aru, et teisel võimalusel ei ole mõtet.

4. Sind terroriseeritakse vaimselt või isegi füüsiliselt
Sõber, kes sind hästi ei kohtle, ei vääri kohta sinu elus. Kui saad aru, et peale teatud sõbraga koos olemist tunned end halvasti või alaväärsena, tead, et see on suur ohumärk.

Mis on lahendus? Kui teie suhe on füüsiliselt vägivaldne, lõpeta see kohe! Sama võib tegelikult öelda ka vaimse vägivalla kohta, kuid võib olla võimalus, et sõber ei ole ise lihtsalt teadlik, et ta sulle haiget teeb. Sel puhul tuleb mängu aus suhtlemine. Kindlasti ei tohiks sõbrale peale minna vihaga, vaid anda talle siiraste kavatsustega teada, et ta on teinud sulle haiget ja sa tunned, et midagi peaks muutuma. Kui silmast silma rääkimine ajab sind liiga suurde stressi, on hea võimalus ka kiri kirjutada. See annab mõlemale osapoolele rohkem aega asi paremini läbi seedida.

5. Te olete lahku kasvanud
On selge, et sõbrad kasvavadki vahel lahku ja see ei ole alati halb. Ehk on teie elu eesmärgid erinevad - sina tahad karjääri luua, tema tahab peret luua. Või ehk olete leidnud endale uued sõbrad, kellega on klapp parem. Mis iganes on põhjus, sõpradest lahku kasvamine on tavaline ja see juhtub üldiselt sinu elu suurte muutuste ajal.

Mis on lahendus? Sõprus ei pea ilmtingimata lõplikult läbi saama, kuid on võimalus, et seda pole mõtet ka meeleheitlikult päästa. Räägi oma sõbraga neist asjadest ja olge muutusteks valmis. Nii säilitate suhtluse suurema tõenäosusega, kui lihtsalt üksteist järsku vältima hakates. Eesmärk on olla tänulik inimeste ees, kes su elus on olnud, sest tegelikult jäävad nad alati su elus mingil määral oluliseks. Eluga koos muutuvad ka inimesed, kes sinu kõrval on ning see ei ole kellegi puhul läbikukkumine - see on elu!

Allikas: Hercampus.com