Reklaam sulgub sekundi pärast

KUIDAS TUNDA ära vägivaldne mees?

Buduaari ajakiri

Annika Lõhmus

Pilt on illustratiivne
Pilt on illustratiivne — FOTO: 123RF.COM

Iga naine on tõenäoliselt vähemalt korra elus tundnud, et tahaks kohata seda ühte ja ainust – Oma Õiget. Sageli öeldakse, et printsi leidmiseks pead suudlema kümneid, kui mitte sadu konnasid. Aga kuidas olla kindel, et konn on sinu jaoks ohutu? Kuidas olla kindel, et esmamulje põhjal ideaalsena näiv mees, kellega sa tutvud – peol, baaris, Tinderis – ei osutu ühel hetkel ohtlikuks sinu vaimsele või füüsilisele tervisele?

Sellest on nüüd möödas juba üle kümne aasta, kui viimati kohtingutel käisin. Tinderit ei olnud siis veel olemas, ei olnud ka mingit võimalust edasi-tagasi svaipida ja pelgalt välimuse põhjal inimesi sobilikeks või ebasobilikeks selekteerida. Olid olemas tutvumisportaalid nagu orkut, rate.ee, armastusesaal, hot.ee jututoad, flirt.ee jne, kust mingil hetkel otsisin kaaslast ma isegi. Ühel päeval tutvusin ma Füüsikuga – intelligentne, võrdlemisi hea väljanägemisega ja pealtnäha sümpaatne tüüp.

Käisime paar korda väljas, aga minu poolt „klikki” ei tekkinud. Mingi asi temas muutis mind kuidagi rahutuks. Kõik tundus ju olevat hästi – esimesele kohtumisele tuli ta meetripikkuse roosiga, nõudis alati, et saaks ise maksta, tegi uksi lahti, aitas mantlit selga, rääkis etiketist ja nii edasi, kuid tema olekust kumas mingit veidrat kontrollivajadust, mis mulle ei meeldinud. Igatahes otsustasin, et meie potentsiaalsest suhtest ei saa asja.

„Ta ei leppinud sellega, et ma ei soovinud enam kohtuda ja hakkas mulle helistama, ikka nii 10–15 korda päevas, kuni ma blokeerisin ta numbri.“

Paraku nägi Füüsik asja teisiti. Ta ei leppinud sellega, et ma ei soovinud enam kohtuda ja hakkas mulle helistama, ikka nii 10–15 korda päevas, kuni ma blokeerisin ta numbri. Ta pommitas mind tutvumisportaali vahendusel kirjadega, kuni olin sunnitud oma profiili kustutama. Õnneks ei teadnud ta, kus ma elan, tal ei olnud minu meiliaadressi ja teistes kanalites meil kontakti ei olnud. Seega õnnestus mul temast lahti saada. Kuni ühel ilusal päeval paar aastat hiljem üritas ta mind basseinis uputada. Ma ei oska teisiti nimetada olukorda, kui inimene teeb sinust mööda kroolides kõik endast oleneva, et sul meetrikõrgused lained üle pea oleks ja kui sa siis rada vahetad, otsustab ta millegipärast sedasama teha ning terroriseerimist otsast alata. Taibates viimaks, et tegemist on minu poolt ärapõlatud Füüsikuga, lahkusin basseinist ja mõnda aega seda ujulat enam ei külastanud.

Veel paar aastat hiljem hakkasin kirjutama oma esimest romaani „Pooltoonid”, kus muuhulgas oli üheks läbivaks teemaks lähisuhtevägivald. Kuna mul endal otseseid kokkupuuted sellega ei ole, tegin kõvasti uurimistööd. Oma üllatuseks avastasin, et mitmed käitumismallid, mida omistati võimalikule vägivallatsejale, olid justkui Füüsiku pealt maha kirjutatud!

Ma ei tea tegelikult, kas Füüsik oli vägivaldsete kalduvustega meesterahvas, aga profiil oli kangesti sarnane. Arvan siiani, et mul vedas – kuulasin õigel hetkel oma sisetunnet ja võimalik, et pääsesin suhtest, kus oleks võinud hakata esinema vaimset ja ehk hiljem ka füüsilist vägivalda. Aga tagantjärgi olen mõelnud, et tegelikult oleks olnud hea juba varem teada, millised on ohumärgid, mille järgi potentsiaalne vägivallatseja ära tunda.

Esimese asjana ei saa jätta märkimata ühte olulist momenti, mida rõhutavad enamik allikaid, kust leiab infot lähisuhtevägivalla kohta – manipuleeriv ja vägivaldne mees jätab alguses ääretult võluva ja hoolitseva mulje. Sa tunned end temaga turvaliselt, sulle näib, et sind kantakse kätel. Sa oleks justkui paradiisi sattunud. Kuid siiski tasub esialgsest vaimustusest kaugemale vaadata ja õppida ära tundma märke, mis võiks viidata probleemsele isiksusele. Kuna tegelesin selle teema uurimisega oma raamatu tarbeks, siis toon välja vihjed, mida tasuks uue inimesega tutvudes jälgida:

* Tal on ebaloomulik kontrollivajadus. Selle punkti juures on äärmiselt oluline teha vahet hoolivusel ja kontrollivajadusel. Suhte alguses võib tunduda armas, kui mees helistab tihti ja tahab pidevalt teada, kus ja kellega sa oled, mis kell sa koju jõuad jne, kuid tõeliselt harmoonilises suhtes antakse teineteisele piisavalt vabadust. Mitte kellelgi ei ole vaja igal ajahetkel teada, kus sa oled ja millal sa tuled, kes sulle helistas, kellega sa telefonis chatid jne.

* Ta teeb kingitusi ja teeneid, mis panevad sind ennast ebamugavalt tundma. Füüsik ei suutnud näiteks aktsepteerida seda, et tahtsin ise enda eest maksta. Ta nõudis – väga jõuliselt kusjuures – et arve tuleb tuua talle. Arvan, et selliste tüüpide eesmärk on, et sa tunneksid ennast võlglasena ja oleksid hiljem järeleandlikum, kui ta hakkab „võlga” sisse nõudma. Ka niisugust situatsiooni on mul elus ette tulnud („Miks ma ei tohi sind suudelda, ma ju tegin sulle välja.”). Olen sellest õppinud ja eelistan võõraste inimestega kohvikusse või mujale sattudes ise oma arved tasuda.

* Ta räägib halvasti oma endistest partneritest. Keegi ei mõista teda ega hinda tema erakordseid omadusi. Teda ei ole kunagi õigesti koheldud. Jah, muidugi võivad sellised teemad vahel vestlusesse lipsata, aga kui ta räägib sellest pidevalt ja eriti kohe teie tutvuse alguses, on asi imelik.

* Ta on väga armukade. Ta ärritub kergesti, kui näeb sind mõne teise mehega suhtlemas, talle tundub, et kõik löövad sulle külge. Ta tõlgendab iga sinu pilku ja naeratust, nagu huvi kellegi teise vastu. Ta võib käituda ebaviisakalt sinu meessõpradega, sest ta on kindel, et nad flirdivad sinuga.

* Ta tahab suhtes kiiresti edasi liikuda. Üsna ruttu võib tulla juttu abielust ja lastest. Omandihimulise mehe jaoks on oluline naine enda külge siduda, kuid just abiellumine ja lapsesaamine on sageli need murdepunktid, mil lähisuhtevägivald liigub vaimselt vägivallalt üle füüsilisele.

* Ta tahab kõike oma kontrolli all hoida. Näitekseelistab ta ainuisikuliselt olla see, kesotsustab, kuhu te lähete ja mida teete. Ta muutub pahuraks, kui sa pole nõus tema valikutega või teed endapoolseid ettepanekuid. Ta kritiseerib sinu valikuid, annab sulle küsimata nõu, kuidas sa oma elu peaksid elama ja saab pahaseks, kui sa tema nõuandeid ei järgi.

* Suhte edenedes hakkab ta sind tasapisi alandama. Ta võib kritiseerida sinu rõivavalikut (liiga seksikas, ei ole piisavalt seksikas) ja tekitada sinus alaväärsuskompleksi („Kas sa pole mõelnud kaalust veidi alla võtta?”). Oluline on märgata, et teiste juuresolekul on ta äärmiselt võluv ja tähelepanelik – justkui oleks temas peidus kaks erinevat inimest.

* Ta hakkab piirama su suhteid sõprade ja sugulastega. Ta nõuab, et veedaksid kogu oma vaba aja temaga.Seegi võib esialgu tunduda tore („Ta armastab mind nii palju, et tahab mind hoida ainult enda jaoks!”), ent pea meeles, et armastus ja omandihimu on kaks erinevat asja. Kui mehele ei meeldi, et sa lähed sõbrannaga kohvikusse või et su ema helistab ülepäeviti, on teie suhtes midagi valesti.

* Ta pöörab alati kõik sinu süüks. Oletame, et mees on käitunud nõmedalt, näiteks teinud peol korraliku armukadedusstseeni. Manipuleeriva mehe suust võid sa hiljem tõenäoliselt kuulda midagi sellist: „Mis ma parata saan, et  ma armastan sind nii väga. Sa ise oled süüdi, et mul mõistuse peast viid.” Kahjuks oled sa tema meelest ise süüdi ka siis, kui ta sind lööb või muul moel füüsiliselt väärkohtleb.

* Pärast iga tüli toimub ülevoolav leppimine. See kehtib nii siis, kui tegemist lihtsalt sõnasõjaga, kui ka siis, kui mees hakkab juba füüsilist vägivalda kasutama . Pärast iga tüli palub ta andeks ja lubab, et seda ei juhtu enam kunagi. Ei juhtugi. Kuni järgmise korrani.

See kõlab ilmselt nõmedalt, aga kõige mõistlikum viis pääseda vägivaldsest suhtest on seda üldse mitte alustada. Väga palju räägitakse sellest, et vägivaldsed mehed on geniaalsed manipulaatorid – nad oskavad luua soodsa pinnase, olles tutvuse alguses ideaalilähedased partnerid; nad suudavad tekitada sinus piisavalt palju psühholoogilist segadust, et sa ei suuda mingitel hetkedel eristada, kes on ühes või teises olukorras süüdi; nad hävitavad tükk tüki haaval sinu enesekindlust, kritiseerides su sõpru, pere, keha, riietumisstiili,  töökohta, hobisid,  valikuid,  nägemusi tulevikust. Seetõttu on äärmiselt oluline ennast väärtustada ja tõmmata kohe suhte alguses piirid maha. Aga kui on väikseimgi kahtlus, et prints, kellega sa oled tutvunud, võib osutuda konnaks, tee lihtsalt süda kõvaks ja viska ta tiiki tagasi.