Miks kaob suhtest kirg?

Kui suhe on juba mõnda aega kestnud, kaob sellest uudsus ja põnevus, mis omakorda seondub ükskõiksuse ja lootusetusetundega. On siis põhjuseks partnerite erinevus, lahkukasvamine või liigne familiaarsus? Dr. Lisa Firestone rääkis psychologytoday.com'le, miks kirg kaob ja kuidas seda taastada.

Kui suhe on juba mõnda aega kestnud, kaob sellest uudsus ja põnevus, mis omakorda seondub ükskõiksuse ja lootusetusetundega. On siis põhjuseks partnerite erinevus, lahkukasvamine või liigne familiaarsus? Dr. Lisa Firestone rääkis psychologytoday.com’le, miks kirg kaob ja kuidas seda taastada.

Füüsilise külgetõmbe kadumine

Suhtele mõjub halvasti see, kui me loodame teisele liialt ja ootame, et ta täiendaks meid. Me hakkame nägema teist kui enda pikendust ja kaotame seega sädeme, mis meid esilagu partneriga kokku viis. Kui näeme teist iseseisva ja atraktiivse indiviidina, mida ta ongi! – siis püsib kiindumus värske ja suhe erutavana.

Ühinenud identiteet

Kui räägid oma kallimast, kas siis kasutad “minu” ja “sinu” asemel sõna «meie»? Suhtes on oluline jääda iseendaks ja järgida seda, mis on iseendale oluline.

Selline eraldatus ei vii teid teineteisest eemale, vaid lähendab hoopis teid, sest ruumi jääb külgetõmbe tundmiseks ja koos olemine on valik, mitte kohustus. Mõtle sellele, millised on inimesed siis, kui nad armuvad. Neil on omadused, mis teevad neid ainulaadseks. Ja just see ongi võluv sinu teisele poolele. Individuaalsus sõltub huvidest, austusest ja omadustest, mida peaks hoidma ka siis, kui koos on oldud juba aastakümneid.

Enda käestlaskmine, füüsiliselt/ vaimselt

Kui suhe on jõudnud teatud mugavusastmeni, siis kaotavad paljud huvi selle vastu, kuidas nad välja näevad või mida enda heaks teevad. Võib juhtuda, et ärritud kergemini ja ei tunnegi end seepärast halvasti, kuigi tegelikult teed nõnda liiga nii kallimale kui ka iseendale.

Kui hakkame end suhtes liiga mugavalt tundma, võime võtta kaalus juurde, hakata liigselt napsutama ja loobuma sootuks trennist. Need kombed tulenevad mugavusest ja on sageli vahend, mille abil end läheduse eest kaitsta. Need ebatervislikud kombed hävitavad meie enesehinnangut, lükkavad partnerit eemale, rikuvad suhet ning nõrgestavad meie vitaalsust.

Ühiste tegevuste puudumine

Suhte alguses ollakse tavaliselt altimad proovima kõike uut – seigeldakse, reisitakse ja käiakse väljas. Mõne aja pärast on tekkinud rutiin, mis muudab meid küünilisemaks, skeptilisemaks ning väheneb soov seikluste ja kõige uue järele.

Just sellepärast on oluline arvestada oma partneri huvide ja kirgedega, et koos midagi ette võtta. Intiimsuse säilitamiseks on oluline teineteise jaoks aega leida. Nii hoiate kire lõõmavana ja särts ei kao suhtest.

Vähe isiklikku jagamist

Kui veedate kallimaga koos aega, kas leiate end sageli sügavasisulistest vestlustest? Kas vestlused on kujunenud pigem praktiliseks ja vähem sõbralikuks? Oluline on olla avatud ja lasta kallimal saada osaks oma elust ja tegemisest. Nii õpime teineteist paremini tundma, oskame kaasa tunda ja võtame partnerit kui eraldi isiksust. 

Vestlemine loob positiivse ja sõbraliku tunde, mis ei tohiks olla kriitiline, kui on vaja anda tagasisidet, ja ei lase astuda kaitsepositsioonile, kui kritiseeritakse. Kõik need sammud aitavad toita suhet ja kaotada küüniline suhtumine teineteisesse.

Hävitav viha

Kui me oleme kellegagi pikka aega koos, siis kipume looma nende negatiivsetest iseloomuomadustest kogumikke, mida hiljem nende vastu kasutada. Proovi märgata seda, kui hoiad endas viha või vastumeelsust. Kas elad end tasapisi välja? Kui tegeled viha juhtimisega, saad vältida armastuse ja kaastunde kadumist. Aus suhtlemine võib olla raske, kuid see aitab sul oma partnerit tõeliselt tundma õppida, selle asemel, et näha temas vaid negatiivset.

Kui eelistad asjade selgeks rääkimisele viha alla neelamist, siis võib see rikkuda ka teie intiimseid hetki, sest viha võib vallanduda kohe, kui partner milleski eksib. Kui tunned end vabalt, et öelda välja kõik, mis ärritab, on palju lihtsam vastumeelsusest lahti saada.

Kui probleemidest ei räägita, vaid vaikitakse maha, katkeb emotsionaalne side ning jääb vaid kujutluslik side. Selleks, et olla emotsionaalses ja tugevas suhtes, tuleks oma kallimale näidata, et armastad teda sellisena, nagu ta on. Iga päev.

 

allikas:psychologytoday.com

 

Triin Tisler