Miks me, naised, vajame sõbrannasid?

Miks me, naised, vajame sõbrannasid?

Nad kohtuvad sinuga joogatunnis, plaanivad väljasõidu spaasse, saadavad sulle julgustavaid sõnumeid, tulevad sulle jätkuvalt külla ja helistavad, et uurida, kas sinuga on kõik korras ja näitavad sinu vastu armastust üles miljonil südamlikul viisil. Nad on sinu sõbrannad! 

Nad kohtuvad sinuga joogatunnis, plaanivad väljasõidu spaasse, saadavad sulle julgustavaid sõnumeid, tulevad sulle jätkuvalt külla ja helistavad, et uurida, kas sinuga on kõik korras ja näitavad sinu vastu armastust üles miljonil südamlikul viisil. Nad on sinu sõbrannad! 

Need naised, kellele helistame, haarates telefoni, kui oleme kurvad, kellegagi tülli läinud või kui tahame jagada oma imelist armumise tunnet ja õnnestumisi, on meie sõbrannad. Neile helistame rõõmust kilgates, pisarate voolates või suures põnevuses. 

Kui oleme loonud suhte ja perekonna, siis võivad nii mõnedki olulised naised meie elust välja jääda, sest ühisteks tegemisteks pole laste, töö, trenni, toidutegemise ja kodu eest hoolitsemise kõrval lihtsalt aega. Ja ka meie kallim ei pruugi mõista, miks on vaja iga päev või vähemalt paar korda nädalas oma heale sõbrannale helistada ja rääkida tema arvates täiesti mõttetutest asjadest. Ja tihti, oskamata seda isegi seletada, jäävadki need olulised sõbrannad meie elust järjest kaugemale. Õnneks pöördume siiski õigel hetkel nende poole tagasi. 

Miks on meil neid ikka ja jälle oma elus vaja?

Hea sõbranna on see, kellega räägime suhetest, karjäärist, lastest, lootustest, pettumustest, võitudest ja kaotustest või kellega jagame oma kõige salajasemaid unistusi ja soove. Keegi, kelle juurde pöördume, et saada nõu nii mõttetuna näivates asjades: mis värvi mantel valida, millist tooni oma pea värvida, kas avada oma süda uuele kallimale ning mida kinkida oma abikaasale. Keegi, kelle poole pöördume siis, kui meil on oma kõige kallimaga elus probleeme. Kõik need teemad vajavad tähelepanu, kuid mehed ei oska siin tihti meid aidata.

Suurepärane näide rikastavast sõbrannade mõjust on neljast naisest filmis „Seks ja linn”, kus hoolimata oma suhtestaatusest, töö iseloomust, laste arvust, koolist ja igapäevatoimetustest, mis vajavad tegemist, leiavad need neli naist alati aega, et üksteisega kohtuda ja teha selliseid asju, mida meestega teha ei saa. Nad käivad koos kinos, avastavad uusi ja huvitavaid restorane, leiavad oma tihedas graafikus alati aja, et kohtuda kohvikus ja jagada seda, kuidas neil vahepeal läinud on. Nad shoppavad koos, veedavad mõnusaid päevi spaas enese eest hoolitsedes ja matkavad looduses. Ja selline loetelu võiks siin veel jätkuda.

Kindlasti saame paljusid neist loetletud tegevustest ka meestega teha, kuid siis mõjuvad need meile teisiti: poeskäik võib lähtuda vajadusest osta midagi vajalikku, kinno minnes ei taha mehed tihtipeale „naistekatest” kuuldagi ja matkates ei näe mehed vajadust puid kallistada, jalgupidi vees sulistada või mõnusalt looduses pikutada. 

Põhjus, miks naised vajavad sõbrannasid, on väga lihtne – seda energiat, mida naised omavahel jagavad, ei saa asendada ega pakkuda ükski mees. See on midagi erilist ja täiesti teistsugust.

Müstiline naisenergia 

See, mida me üksteiselt saame, üksteisega jagame, koos olles kasvatame ja loome, on naisenergia. See on armastuse, olemise ja õrnuse energia. See on passiivne ja vastuvõttev energia, mis tähendab seda, et lõpetame tegutsemise ja hakkame elu nautima. Ja just õnnelik ja elu nautiv naine on see, keda mees ihaldab. 

Naisenergia toob meid igapäevasest kiirustamisest välja ja paneb märkama kõike enda ümber. Koos aega veetes unustame kõik, mis oli ja mis tuleb ning saame kogeda praeguse hetke ilu ja elu imetleda. Ühine ajaveetmine viib meid tagasi ikka, kus olime tüdrukud, kes ilma kohustusteta elu nautisid. Sellepärast võibki täiskasvanud naiste seltskonnas kõrvalt vaadates näha siirast elevust, naeru ja kergust. Seda kergust vajavad meilt ka mehed, toomaks neid välja liigsest ratsionaalsusest ja tuletamaks selles tõsises maailmas meelde, mis on tegelikult elus tähtis.  Ka teaduslikult on tõestatud sõbrannade olulisust naise tervisele ja kehale. Ajaveetmine sõbrannadega viib alla meie „võitle-või-põgene” stressihormooni, mis kiires elutempos tekib ning aitab naise kehal luua serotoniini, mis on hea tuju hormoon ning hoiab depressiooni meist eemal ja meeleolu kõrgel. Naised, kellel on lähedased sõbrannad, elavad 22% kauem kui naised, kellel ei ole lähedast sõbrannat.  Meesenergia on oma iseloomult eesmärgile suunatud, tegutsev, aktiivne ja lahendust otsiv. Seepärast on meestel raske ilma naise abita rõõmsaks ja helgeks jääda. Samuti on mehe lähenemine naisele ja elule palju ratsionaalsem ning vaid seda energiat kogedes muutub elu väga kuivaks ja elutuks. Naiselik salapära, mängulisus ja kergus aga mõjuvad ka mehele kergendavalt.

Naisenergias naine ja meesenergias mees tõmbuvad. Mida huvitavamad ja erinevad me üksteise jaoks oleme, seda tugevam on kirg. Kui muutume aastatega oma elus liiga korraldavaks ja ratsionaalseks, siis kaob suhetes huvi üksteise vastu.

Kvaliteetne sõbrannade ring

Kõik see, millest räägin, saab juhtuda muidugi vaid siis, kui see sõbranna või naiste ring meie ümber on kvaliteetne. See tähendab, et välistame n-ö mürgised suhted oma elus. Ei käi koos selleks, et mehi kiruda, elu üle kurta, üksteist oma saavutuste või vallutustega üle trumbata, võistelda, võidelda või midagi tõestada. 

Kvaliteetses naiste ringis jagatakse omavahel head, toetatakse, kui kaaslasel on raske aeg, antakse head nõu, konstruktiivset tagasisidet ja peegeldust. Selline omavaheline nõupidamine või tunnetest rääkimine nagu tihti naiste seltskonnas toimub, annab võimaluse (emotsionaalne) pinge endast välja saada, ilma et me oma tunnetega kellelegi haiget teeks. Kui kõikvõimalikke muresid mehele kurta, on nende loomulik reaktsioon soov sinu probleemile lahendus leida, kuid paljudel juhtudel vajame lihtsalt, et keegi meid kuulaks. Ja pidev halamine väsitab mehed ka lõppude lõpuks ära.

Naised inspireerivad meid ja venitavad piire, aitavad julgelt elus edasi liikuda, annavad meile ideid, kuidas end avastada, oma suhet paremaks muuta ning oma suhtesse rohkem kirge tuua. Kuid see kõik toimub alateadlikult võib-olla lihtsalt kohvikus kohtudes ja juskui mitte millestki rääkides. Koju minnes tunneme end taas armastava naisena või täis uut eluenergiat.  Kui näed sõbrannasid koos lõbusalt aega veetmas, siis tea, et naer on vaid osa sellest loost, mis on tulnud peale keerukaid täiskasvanute asju. Ja kuigi me kindlasti vajame neid imelisi mehi oma elus, siis ka sõbrannad mängivad väga olulist rolli, sest mehed lihtsalt ei ole loodud selleks, et mõista meid samamoodi nagu naised. Investeeri aega ka sõbrannadesse enda ümber, sa ei tea kunagi, millal sa neid tõeliselt vajada võid!Tekst: Merliis Sulg, terapeut
Artikkel ilmus ajakirjas Buduaar talv 2014

Sarnased artiklid