MIKS PALJUD MEHED ei oska armastada?

11 kommentaari
MIKS PALJUD MEHED ei oska armastada?

Ta on tark, edukas, huvitav, kena ja vallaline ning sa meeldid talle. Lõpuks ometi oled kohanud oma ideaalmeest ja võib-olla oled jõudnud temaga isegi pere luua. Ometi ei suuda ta sind õnnelikuks teha, sest tal on üks suur probleem – ta ei suuda armastada.  Miks paljud mehed ei armasta oma naisi ja kuidas selliseid mehi juba varakult ära tunda? 

Ta on tark, edukas, huvitav, kena ja vallaline ning sa meeldid talle. Lõpuks ometi oled kohanud oma ideaalmeest ja võib-olla oled jõudnud temaga isegi pere luua. Ometi ei suuda ta sind õnnelikuks teha, sest tal on üks suur probleem – ta ei suuda armastada. Miks paljud mehed ei armasta oma naisi ja kuidas selliseid mehi juba varakult ära tunda?

Meest, kes ei oska armastada, polegi nii kerge ära tunda, sest viimasel ajal tundub, et suurem osa meestest vaevleb ühe või teise probleemi käes, mis takistab täiusliku paarisuhte loomist. Tihti ei ole sellise mehe näol sugugi tegemist üksiku või vallalise mehega. Pigem vastupidi, nad seovad end meeleldi, et sinu arvelt iseennast realiseerida. Selline armastusvõimetu mees võib olla abielus, ta võib olla laste isa ning ta võib ise püüda ja tahta armastada, aga ta ei saa sellega hakkama, sest otsib lahendust valest kohast. Ta võib vaeva näha, et oma naist armastada, aga talle jääb kättesaamatuks see imeline tunne, mida pakub armastus oma täiuslikus usalduses ja eneseteadlikkuses, sest tema jaoks on armastus nn vahetuskaup. Põhjuseid võib otsida tema iseloomust ja lapsepõlvest. Et mees suudaks armastada, peab ta olema tugev, teadlik ning oma naise jaoks kohal selle sõna igas mõttes. Naine, kes elab teadlikult ja oskab armastada, ei saa õnnelikuks mehega, kes ei suuda armastada. Ja kuna selliseid mehi on väga palju, siis tihti elab naine sellises suhtes edasi, sest ta teab, et suure tõenäosusega ei too ka uus mees muinasjutulist armastust. 

Miks mees selliselt käitub, mis ta peas ja südames toimub, et ta ei oska tõeliselt armastada? Võib-olla aitavad need arhetüübid leida sellele küsimusele vastuse.

Mehed, kes otsivad omale uut ema

Naised arvavad tihti ekslikult, et kui nad sarnanevad oma ämmaga, siis on see hea märk. Armastuses see aga ei kehti, sest kui mees on valinud omale naise, kes on tema ema moodi, siis suure tõenäosusega on see tema alateadlik valik luua vajaduspõhine, mitte südameid põimiv suhe. Emaliku naisega võivad teatud tüüpi mehed kodu luua ja lapsi saada, aga armastust sealt ei tule, kuna naisevõtmise eesmärk on olnud leida kedagi, kes toidaks, koristaks ja peseks pesu. Just selline näeb välja emaarmastus.

Mehed, kes on liiga enesekesksed

Sellisel mehel on tema hobid, tema sõbrad, tema eesmärgid, tema lapsed, tema auto, tema karjäär ja nii edasi, aga sinna nimekirja esimesse poolde ei kuulu tema naine. Selline mees on harjunud iseseisvalt oma elu juhtima ja sisustama ning naine on tema jaoks alati tagaplaanil. See on nii siis, kui tal läheb tööl hästi ja ta läheb seda kolleegidega tähistama, kui ka siis, kui ta istub kaua spordisaalis, sest tahab töömuredest eemal olla. See, et oma helgemaid või raskemaid hetki naisega jagada, ei tule talle pähegi, sest ta pole oma arust lihtsalt selline mees. Tihti on selline mees hea isa, aga ta unustab ära, et lisaks sellele, et naine on tema laste ema, tahab naine olla ka kellegi armastatu ja reaalne osa oma mehe elust.

Mees, kellel on missioon

Missiooni või eesmärgiga mees meenutab paljuski eelmist enesekeskset meest, aga tal on viimasega üks suur erinevus – tema jaoks on missioon kõige olulisem asi elus. See on see, mis teeb temast mehe ja mille täitmine vajab täielikku pühendumist. Põhimõtteliselt on tal ükskõik, kas sa oled olemas või mitte, kuni sa teda ei sega. Ta on helde rahaga, aga ihne aja ja tähelepanu jagamisega. Karjäär ja raha on talle kõige olulisemad ja seetõttu usub ta, et kui ta ebaõnnestub karjääriredelil, siis ei ole tal ka midagi naisele pakkuda. Samamoodi on ta veendunud, et mida paremini tal läheb, seda paremat naist saab ta endale lubada. Juhul kui ta on siiski oma valiku teinud ja tahab sind oma partnerina näha, võib olukord tunduda helgem, aga reaalsuses ei muutu mitte midagi, sest kuigi ta lubab sulle ja endale, et kohe-kohe on tal rohkem teie jaoks aega, siis missioone tuleb aina juurde või kasvavad selle ühe missiooni panused ning enne ta sellest ei loobu, kui on oma tervise või eraelu ohvriks toonud.

Mehed, kes arvavad, et nad on alfaisased

Need on mehed, kes kujutavad ette, et kõik õiged mehed on alfaisased ja üldjuhul ei muutu see kunagi. Nad suudavad elus väga palju naisi vallutada ja kõikidele neile palju südamevalu tekitada. Esmamulje võib siiski olla väga hea, sest tänu rohketele kogemustele naistega teavad nad hästi, kuidas naisi võrgutada. Lähedasemate suhete tekkimisel aga hakkavad tugevalt välja paistma alfaisase emotsionaalse intelligentsuse puudumine ja ausate partnerlusreeglite austamatus. Ta lihtsalt ei oska armastada ja suure tõenäosusega pole ta seda kunagi osanud. Isegi kui hetkeks tundub, et mõni naine on sellise mehe ära taltsutanud, siis saab see naine võidurõõmu väga lühidalt nautida, kuna mees asub peagi tema kõrvalt uusi naisi vallutama. Isegi lapsed ja abielu ei ole talle takistuseks.

Mehed, kes vajavad sõpra

Sa kohtusid temaga jalgpallimängul või ühiste sõprade kaudu. Ta oli see kõige normaalsem oma pundis, ta tundus igati tore ja teievaheline klapp tekkis juba esimesel kohtumisel. Ta kutsub sind matkama, mäkke ronima, seiklusparki, kinno ja võtab su spordivõistlustele kaasa elama. Ta tundub olema selline igati rahulik ja lugupidav mees, kes väärtustab perekonda ja ei ihalda teisi naisi, aga… tõelist armastust on siit raske leida. Miks? Sest sa lihtsalt väsid sellest suhtest ära, kuna see mees näeb naises aseainet oma lapsepõlve mängukaaslasele, kellega tõsiseid argiasju ei arutata. Olukord võib siiski muutuda, sest kõik väikesed poisid kasvavad ühel päeval suureks

Mehed, kes kardavad lähedust

Lähedusekartus piinab paljusid mehi, eriti kui mees on kohanud naist, kes on temast mingis mõttes üle – targem, edukam, osavam. Iseenesest oleks see probleem täiesti ületatav, aga enamik mehi ei tunnista seda hirmu ning probleemide lahendamise asemel muudavad nad emotsioonid tegudeks, mida neil on lihtsam mõista. Mõnikord väljendub lähedusekartus vägivallas ja rämedates solvangutes, üldjuhul on selle tunnuseks lihtsalt eemalehoidmine ja pahur olek. Raske on armastada sellist meet, rääkimata vastuarmastuse saamisest.

Mehed, kes igatsevad taga oma noorust

„Elu oli varem ikka palju lahedam,” ütleb mees, kes ei suuda tänast päeva nautida ja kes sõltumata vanusest kannatab keskeakriisi käes. Tema meelest oli ta elu vanasti lihtne ja muretu ning uus nn väljakannatamatu etapp algas kas laste saamise või sinuga kokku kolimisega. Teda valdab rahutus kasvanud kohustuste ees – nii laste kui pangalaenude ees. Suure tõenäosusega otsib ta pereelu kõrvalt armusuhteid või liigub sügavaid suhteid loomata aina suurema vanusevahega ühest suhtest teise, õnnelikuks ei saa ta siiski mitte ühegi naisega, aga see ei takista teda elu jooksul mitut toredat ja pühendunud naist õnnetuks tegemast.

Mehed, kes on kontrollfriigid

Kontrollfriigi tunned ära juba lapseeas – need on need poisid, kes tahavad kohe ja ükskõik mil viisil igat mänguasja endale saada või muud eesmärki saavutada. Täiskasvanuna peavad nii lapsed, naine kui kolleegid mööda tema etteantud nööri käima. Suhte alguses võib see tunduda isegi köitev, sest naine mõtleb, et mees on pisut armukade. Viimane pole siiski kuidagi seotud armastuse, vaid puhta omanditundega. Võid ise mõistatada, kui suur saab olla sellise mehe empaatia- ja armastamisvõime, kes ei usu asjade kulgemisse.

Mehed, kes on kaotanud oma polaarsuse

Kindlasti oled kohanud neid „uue aja mehi”, kes on heas kontaktis iseenda ja universumiga ning otse loomulikult ka sinuga ning kellega on nii huvitav rääkida, kuna nad pole päris kahe jalaga maa peal. Nad on teinud pika rännaku alfaisasest või enesekesksest tropist tänase päeva meheks, kes mõistab ja austab naist ja tema vajadusi. See kõik on saavutatud läbi selle, et nad on õppinud tundma iseenda naiselikku poolt. Kõik oleks justkui super, aga suurel osal juhtudest kaob uue aja mehest ära piisav kogus mehelikkust, mis on hädavajalik naise ja mehe armusuhte polaarsuse hoidmiseks. Selline mees teab, mis on armastus, ja ta on nõus seda sinuga ka jagama, aga tema armastus muutub naise jaoks tühjaks ning armastuse keemia kaob peagi.

 

Tekst: Steffi Kallaste

Artikkel ilmus ajakirjas Buduaar suvi 2015