SUHTEEKSPERT PALJASTAS, miks mehed tegelikult abielu kardavad

123rf

Karin Karu

Suhteabi pereterapeut Kärt Kase tõdeb, et paljud mehed ei soovi abielluda või lausa kardavad seda. Miks see nii on ja kas see tähendab, et mees tegelikult ei armastagi seda naist?

“Abiellumine minu arvates ei peaks olema eesmärk. See võiks olla erinevatest rituaalidest koosnev suhte pühitsus, mis ühendab meid enda ja teiste silmis kokku. Paljud aga jah abielluda ei soovi või lausa kardavad seda. Mõni ütleb, et nii pea kui abiellume, saan ma aru, et olen sulle tähtis ja kõik meie probleemid kaovad. Mõni aga rõhutab vastupidiselt, et kuniks suhe pole piisavalt kindel, ei saa ka abielluda. Tekib nokk kinni saba lahti olukord. Võib öelda, et mõlemal on õigus, aga üldiselt on paljude terapeutide seisukoht, et paljude inimestega võib meie suhe nö tööle hakata ja läbi konfliktide saame inimestena kasvada. Imago suhteteooria avab, et suhe on kõige parem viis selliseks arenguks ja ka kiindumushaavadest tervenemiseks. Just vältiv kiindumusstiil võib viia selleni, et kui suhe vähegi tõsisemaks muutub, siis inimesel tekib hirm a la see on liiga hea, et olla tõsi, ja ta soovib põgeneda,” nendib Kase.

Mõni ootab tunnet, et tema on see õige. Siinkohal aga ütleb pereterapeut, et sellist hetke ei pruugigi tulla. “Emotsioonid on keha mööduvad reaktsioonid ning pigem on ebatõenäoline, et selline hetk meid tabab. Kui oma vanemad on lahutatud, siis see võib abiellumissoovi pärssida ja see on arusaadav eriti kui ise võtad seda tõsiselt, et kui siis ikka kogu eluks. Minu juurde jõuavadki sageli just need, kes tahavad olla kindlad, et see suhe jääb püsima, sest on vastutustundlikud ja tahavad oma lastele tervet pere st kus ema ja isa kasvatavad lapsi koos ühe katuse all olles ise õnnelikus paarisuhtes. Nendele inimestele ütlen, et abiellumine iseenesest ei muuda suhet kindlamaks, kuigi mingi aeg see võib-olla toidab illusiooni, et nüüd on kõik hästi. Abiellu on minu meelest kõige parem astuda võimalikult realistlikke ootustega: kindlasti tuleb meil tülisid ja mõõnu, aga me mõlemad anname oma parima, et jääks alles soov iga päev uuesti otsustada: „Ma tahan sinuga koos olla!“”