Reklaam sulgub sekundi pärast

SUHTETERAPEUT SILLE JÕGEVA avaldas levinuima probleemi, millega Eesti mehed tema juurde tulevad

Karin Karu

Murtud mees
Murtud mees — FOTO: 123rf.com

Mehed on alati oma emotsioone pigem enda teada hoidnud ning teraapiasse keskmine Eesti mees ilmselt ei jõuagi, sest ta lihtsalt ei taha sinna minna.

Suhteterapeut Sille Jõgeva nendib, et tema juurde pöördub mehi küll, ent paraku tehakse enamasti seda niiöelda viimases hädas või liiga hilja.

"Kahjuks pöörduvad suurem osa meestest omal initsiatiivil suhteteraapiasse alles siis, kui olukord on juba rohkem kui keeruline. Enamasti siis, kui naine on, pärast pikki aastaid püüdlusi meest teraapiasse või suhtekursustele saada, otsustanud alla anda ja lahku minna," nendib Jõgeva, et levinuim põhjus, miks mehed tema juurde tulevad, ongi hirm oma perest ilma jääda.

Jõgeva lisab veel: "Mees "ärkab" siis kui naine enam ei "nääguta ega taha teda muuta" ning eemaldub nii füüsiliselt kui emotsionaalselt - ei taha rääkida, ei soovi koos aega veeta, üürib endale eraldi elamise ... . Kui üks osapool on otsustanud lahku minna, siis on suhte taastamine väga keeruline ent mitte päris võimatu. Suhte loovad kaks inimest ja mõlema panus on olulise kaaluga, kui mõlemad osapooled on valmis teraapiasse tulema ja teadvustama, et mis nende suhtega juhtus, siis saab hakata üheskoos teineteise toel mittetoimivaid käitumismustreid muutma. Muutuste tegemine on raske ja see vajab teineteise mõistmist, toetust, koostööd. Üksi seda teha ei saa," sõnab ta.

Õnneks leidub terapeudi sõnul ka mehi, kes omal initsiatiivil teraapiasse tulevad ja soovivad oma suhet teadlikult arendada ja paremaks muuta. "Neid on vähe, aga tegu on ettevõtlike meestega, kes on teadlikud suhete olulisusest nii tööl kui eraelus ning soovivad end arendada ja panustada läbi heade suhete oma elukvaliteedi tõstmiseks. Nad kasutavad õpitud suhteoskusi kõikides suhetes. Teraapias õpime ja arendame usalduse ja turvalisuse loomist läbi avatud ja ausa jagamise ning teadliku kuulamise ning toetava koostöö loomist õppides teineteist mõistma ja teineteise vajadusi arvestama. Kui usaldus ja mõistmine on loodud, siis saame ärisuhetes kogeda rahulduspakkuvat edukat koostööd ja paarisuhtes kaasneb eelnevaga kirg, lähedus ja tingimusteta armastus," nendib Jõgeva.

Lõpetuseks lisab terapeut: "Väga tahaks meestele öelda, et suhe on kahe inimese koostöö ja kui üks osapool on rahulolematu, siis tuleb sellega koos tegeleda, mitte lasta teisel üksi "oma probleemiga" tegeleda. Üksi tegelemine viib osapooled teineteisest eemale ja suhe laguneb."