UURIJAD ÜLLATUSID: armsad loomavideod võivad suhet parandada!

UURIJAD ÜLLATUSID: armsad loomavideod võivad suhet parandada!

Kui mõtled oma partneri peale, kas esimesena tulevad pähe pesemata nõud ja must pesu? Proovi vaadata nunnusid loomavideoid, et seda kujutluspilti muuta.

Aww, nunnud karvased kassid! Kassivideote saladus peitub tõenäoliselt selles, et vaatajal tekib küsimus, miks kass käitub sedasi, nagu ta käitub. Koeravideos teevad täiuslikult koolitatud koerad vahvaid trikke ja me imetleme neid. Kassivideos teeb kass midagi täiesti enneolematut ja meil tekib küsimus, miks ta seda teeb. Kõik teavad, et kui vesi jääb kraanist voolama, on see kassi meelest nii vahva, et peab kõik käpad märjaks tegema. Siis, kui see tegevus jääb aga videole, tekib küsimus, miks kass nii teeb. Seega on armsad loomavideod pakkunud teadlastele huvi igal pool maailmas.

Ajakirjas Psychological Science avaldatud uuring väidab, et on võimalik muuta oma hoiakuid teiste inimeste suhtes, juhtides tähelepanu armsatele ja positiivsetele asjadele – näiteks kassivideotele või fotodele koertest ja küülikutest.

Näiteks kui mõtled oma kallima peale, kas sinu ette kerkib pilt kõikidest nendest mustadest nõudest, mida ta hommikul kraanikaussi jättis? Või mustast pesust, mis ei haihtu iseenesest? Seda pilti on võimalik muuta, mõeldes oma kallima peale koos armsa kassi või koeraga.

Uuringus uuriti 144 paari, kus osapooled olid alla 40-aastased. Rahulolu oma suhtega ja suhtumist kaaslasesse jälgiti uuringu alguses ja pärast seda.

Kuue nädala jooksul paluti katsegrupil iga paari päeva tagant vaadata teatud fotosid. Fotodel näidati kallimat positiivse stimulaatoriga, näiteks kassiga või sõnaga “fantastiline”. Kontrollrühma pildid olid tunduvalt neutraalsemad. Kassi- ja koerapiltidel oli tõepoolest mõju. Katse ajal paranesid tunded ja suhtumine kallima vastu.

“Olin tegelikult üllatunud, et see toimis. Mõte sellest, et midagi nii lihtsat ja kooseluga üldse mitteseonduvat võiks mõjutada suhet, muutis mind skeptiliseks,” sõnas teadlane James K. McNulty.

Diivanil lebamine ja armsate loomavideote vaatamine ei pruugi aga kõiki suhteprobleeme lahendada. Kuid uuring tõestas, et positiivsete asjade tegemine ja kogemine koos kallimaga võib leegi taas lõkkele puhuda. 

 

allikas: Prevention