Reklaam sulgub sekundi pärast

UUS MOOD! LAHKUMINEK: mitte tüli, aga piduliku tseremooniaga

Jaapanlastel on alati kombeks mõelda välja asju, millega maailma üllatada ning nad suutsid seda ka nüüd. Nimelt on Jaapanis aastate jooksul trendikaks saanud lahutuspidu ehk teisisõnu lahutustseremoonia, mida tähistatakse kindlate traditsioonidega, just nagu pulmigi – antakse lahkuminekuvanded, võetakse sõrmest sõrmused ja öeldakse ära kõik, mis ütlemata on jäänud.

Jaapanlased usuvad, et sama oluline on tähistada millegi lõppu kui algust ning just seetõttu on paljud lahutust planeerivad paarid valmis lahutustseremoonia eest välja käima sadu või isegi tuhandeid eurosid. Jaapanis lõppeb lahutusega ⅓ abieludest, mis on Eestiga enam-vähem võrdne. Ometi vaadatakse lahutustele ikka viltu. Just lahutusest tingitud ebameeldivate emotsioonide tõttu on loodud lahutuspidu – tseremoonia, millel ei ole küll mingit seaduslikku väärtust, kuid mis annab perekonnale, sõpradele ja muidugi ka paarile endale võimaluse olukorraga rahus leppida ning eluga edasi minna.

Jaapanis „lahutaja” ametit pidav hr Terai leidis enda kutsumuse kaheksa aastat tagasi, mil tema kaks sõpra otsustasid lahutada. Ta korraldas sõprade valu leevendamiseks rituaali, mis aitaks neil lahkuminekuga leppida. Tundub, et tema püüdlused olid edukad, sest tänaseks on ta Tokyos viinud läbi juba üle 350 lahutustseremoonia.

Tseremoonia näeb välja üsna sarnane pulmatseremooniaga, kuid sisaldab endas siiski mõnd omanäolisemat traditsiooni. Kõikide külaliste seltsis vaatab lahutust sooviv abielupaar viimast korda käsikäes enda pulmavideoid ning kuulab ja peab hingestatud kõnesid koosveedetud elule tagasi vaadates. Tihti on tseremooniast palju abi ka lahutajate lähedastele, kes suudavad selle  abil saabunud elumuutust paremini omaks võtta. Tänu tseremooniale on hr Terai näinud nii mitmeidki ümbermõtlejaid. Paari viimane päev koos, mil õhkkond on pingevaba, et lõpuks kõik kooselu jooksul tekkinud probleemid sõnaliselt lahendada, inspireerib paljusid ikkagi ära leppima ja kokku jääma.

Kui tseremoonia peategelased ikkagi otsustavad lahutusega lõpuni minna, on peale ühist söömaaega aeg karistada seda poolt, kes lahutuse esmalt välja pakkus. Jaapanist pärit 30aastane Risa sai enda viha välja elada, visates oma värskele eksabikaasale Sunaole näkku tordi. Kuigi kogu tseremoonia oli Risa jaoks raske, sest tema ei olnud see, kes lahutust soovis, tõi tordi viskamine tema näole lõpuks naeratuse. Kentsakas, kuid sümboolne tordi näkkuviskamine aitas naisel vimma välja elada ja ta tundis, et on nüüd valmis alustama elus uue peatükiga.

Kas tundub trend, mida Eestiski praktiseerida?
Ilmunud ajakirjas Buduaar