Ekke Lainsalu: mida teha siis, kui mees sind maha jättis?

60 kommentaari
Ekke Lainsalu: mida teha siis, kui mees sind maha jättis?

Rääkisin hiljuti oma sõbraga, kellel tekkis pere kõrvalt kirglik suhe. Omavaheline klapp oli meeletu, vaimne ja füüsiline pool sõbra sõnul kirjeldamatu. Mingil hetkel avastas ta aga, et see suhe hakkas igapäevaelus domineerima: enda naine hakkab vastumeelseks muutuma, lastele ei ole enam aega pühenduda, töö ei suju, mõtted on ainult selle uue suhte juures. Ta teadis, et see ei ole see, mida ta tegelikult tahab, ta ei taha oma peret lõhkuda. 

Rääkisin hiljuti oma sõbraga, kellel tekkis pere kõrvalt kirglik suhe. Omavaheline klapp oli meeletu, vaimne ja füüsiline pool sõbra sõnul kirjeldamatu. Mingil hetkel avastas ta aga, et see suhe hakkas igapäevaelus domineerima: oma naine hakkab vastumeelseks muutuma, lastele ei ole enam aega pühenduda, töö ei suju, mõtted on ainult selle uue suhte juures. Ta teadis, et see ei ole see, mida ta tegelikult tahab, ta ei taha oma peret lõhkuda. 

Ta otsustas teha järsu lõpparve. Ta katkestas kõik kontaktid ja vältis igasugust suhtlemist selle tüdrukuga. Kui ta mulle sellest rääkis, siis ütles, et esimesed kaks nädalat oli vaimse piina kõige kõrgem vorm, täielik kass ja ahastus. Kohutav soov oli kontakteeruda, helistada või vastata kõnedele, SMSidele, taastada olnu mingilgi moel. Siis hakkas vaimne pinge leebuma ja läks kuu, kuni lõpuks oli suhtelõpetamise pohmell üle elatud. Pärast seda, nagu ta ütles, poleks suhet nagu olnudki. See on ilusa mälestusena kusagil, kuid see ei kurna teda enam.

Kuidas ta sellest oma “elu tundest” nii kiiresti üle sai? Sellega, et otsustas enam edasi mitte suhelda. Töötas. Vaatame, kuidas sellest võiks olla kasu juhul, kui su elukaaslane on sind maha jätnud.

Ilmselt on enamik meist üle elanud lahkuminekuvalu. Ja ilmselt oleme me teinud selle juures ka vigu, mis pikendavad seda pohmelli või rikuvad ära võimaluse suhte taastamiseks ja oma armastatu tagasivõitmiseks. Olles ise juba korralikus keskeas ja mitmeid selliseid lahkuminekuid kogenud, näen hulgaliselt enda apsakaid, mida poleks pidanud tegema. 

Niisiis, lahkuminek. Igaühel on sellest ülesaamiseks omad rituaalid: mõni nutab päevade kaupa patja, mõni sukeldub ööellu, mõni avab veinipudeli… ja siis teise, mõni istub sõbrannadega ja jagab oma muret. Need võivad olla küll ajutised lahendused, kuid ei pühi seda emotsioonidetulva, mis kaasneb mahajätmise või lahkuminekuga. Sageli elavad inimesed seda aastaid üle, mõni paneb endale isegi käe külge. Brrrr! 

Kõige olulisem on olukorras, kus sind on maha jäetud, saada end kiiresti jalule ja lühendada suhtelõppemise pohmell miinimumini!

 

Su vaimse tervise huvides on kontaktide läbilõikamine

Esimene asi, mida teha, on üliolulise tähtsusega. Ja see on järgmine – lõika läbi kõik kontaktid! Kustuta ta number telefonist, vajuta “unfriend” Facebookis, kustuta ta meiliaadress, blokeeri ta MSNis. Oled lahku läinud oma mehest või peikast ja siis öösel kell pool neli mõnest klubist väljudes saatnud SMSe või helistanud? Ilmselt oled. Piinlik, kas pole? Need kõik annavad signaali mehele, et sa pole temast üle saanud, tahad teda tagasi… ja ühtlasi seoses sellega tugevdavad tema emotsionaalset võimupositsiooni “haa, see naine on valmis mind iga kell tagasi tahtma!”. See ei ole sõnum, mida sa tahaksid oma eksile edastada. Pole midagi, mis rikuks mehe tundeid nii, nagu seda on pealetükkiv naine. Ilmselt ka vastupidi, eks?

Kontaktide läbilõikamine on valus, kuid sa pead aktsepteerima tõsiasja, et sind jäeti maha ja see suhe on suure tõenäosusega läbi. Sul on vaja end võimalikult kiiresti emotsionaalsesse tippvormi saada, kuid iga kord, kui saad temalt Facebookis või telefoni teel sõnumi, lööb see sind uuesti rööpast välja ja sa teed valesid samme. Näiteks vastad talle ja annad sellega märku, et sa tahad teda tagasi, adumata, et mees tegelikult mängib sinuga. Kui ta oli suhte lõpetamise initsiaator, siis elagu oma elu edasi! Kõikide kontaktide lõpetamine on parim viis oma eluga edasi liikuda, juhul kui sa ei taha muutuda mineviku ohvriks.

 

Suhte võimalik taastamine

Olgu, aga äkki saaks seda kõike siiski taastada? Tahaksid oma eksiga siiski suhelda? Olgu, valik on ju sinu. On aga teatud reeglid, mida peaksid järgima. Ära mingil juhul ise esimesena helista, saada sõnumit või kontakteeru. Inimeste ja ilmselt eeskätt meeste psüühika on programmeeritud selliselt, et teadmatus tekitab uudishimu. Kui ta ei kuule sinust midagi, paneb see teda omas mahlas marineerima: “Huvitav, kas miks ta pole minuga ühendust võtnud? Kas ma ei tähendanudki talle siis nii palju, kui mulle tundus? Ometi ta nuttis, kui me lahku läksime. Äkki on tal juba keegi uus… Pagan, see mulle küll ei meeldi! Ma pean välja uurima, mis toimub!” 

Ja pane tähele – kui sa suudad eetrivaikuse välja venitada, siis potsatab sulle ühel hetkel hoopis tema poolt sõnum või tuleb kõne. Ja kui ei tule, siis järelikult ei olegi midagi teha, järelikult pidigi nii minema ja sinu initsiatiiv tekitaks sinus ainult veel rohkem alandustunnet. 

 

Kuidas valu vähendada?

Kui sa ei taha, et tema nägemine sulle valu valmistaks, siis kogu kokku kõik asjad, mis teda meenutavad: plaadid, riided, žiletid, hambahari, hommikumantel ja muu selline. Paki need kokku ja lase kuidagi temani toimetada. See väldib olukorda, kus su eks leiab põhjuse su juurest läbi astuda, et sa siis tema nägemisest uuesti depressiooni satuksid. Samuti on hea samm kustutada ära kõik fotod ja e-kirjad. Pole paremat meetodit endas melanhoolse pisaratelaviini vallandamiseks, kui oma eksi fotode vaatamine. Tead ju küll seda tunnet: käsi justkui ise läheb arvutisse, avab pildikataloogi või kunagi saadetud kirjad, siis meenuvad koosveedetud hetked… ja pisarad purskavad nagu fontäänist. Milleks sulle seda vaja? Masohhismi tipp.

Enamik inimesi elab pärast lahkuminekut minevikus. Kui palju sa mõtled koosveedetud aja peale, kui palju sa mõtled sellele, et “mida ta küll praegu teeb?”, “kellega ta küll koos on…”? See on tühi enesekurnamine, mis ei vii mitte kuhugi. Su jaoks on oluline mõelda sellele, mis saab su eluga edasi. Kumb on tähtsam: minevikupildid ja nendes elamine (kurvastamine, nutmine, masendushoogudes vaevlemine) või need võimalused, mida elu su jaoks endas iga uue päevaga toovad? Mina valiks viimase. Ma tean, et see tundub sõnades kerge ja ongi tegudes raske, kuid valikut ei ole – teki alla nutma jääda pole lihtsalt mõistlik, pigem on see kahjulik.

 

Tegele iseendaga aktiivselt

Kui oled eksi enda elust amputeerinud, tuleb sul hakata tegelema iseendaga, ja tegelikult üsna aktiivselt. Sport, tantsimine, muud hobid – too need enda ellu mitmekordselt sisse. Sotsiaalne suhtlemine? Väga hea! Üks paremaid viise end taas väärtuslikuna tunda ja oma haavatud enesehinnang korda saada on suhelda võimalikult paljude erinevate inimestega, kaasa arvatud meestega. Ma ei pea kindlasti silmas üheöösuhteid, kuid sa tead kindlasti, et meeste tähelepanu mõjub haavatud hingele nagu palsam. Ja inimesed tahavad seda, mida tahavad teised. Kui su eks näeb, kuuleb või saab teada, et sul on keegi salapärane austaja, vallandab see sageli automaatse ja kontrollimatu soovi sind tagasi võita. Tean seda omast käest. Siis on sul valik: kas sa tahad teda enam või on sul uus inimene, kes väärtustab sind kui naist rohkem.

 

Lahkuminekud on väga keerukad, need on ääretult traumeerivad ja me kõik soovime, et neid ei oleks. Paraku tuleb meil pea kõigil elus seda siiski ette ja selletõttu ütlen sulle kui naisele: kui sind on maha jäetud, siis tõsta pea püsti, katkesta kõik suhted temaga ja liigu oma eluga edasi. Sa väärid paremat ja sa ei tea iial, millal on just see kõige õigem su ees. Äkki seesama mees, kes tagasihoidlikult naeratades sinuga kassajärjekorras juttu alustada püüab. Võib-olla juba homme.

 

 

Ekke Lainsalu
ajakirjale Buduaar Shopping