Kuidas suhelda oma ekspartneriga?

7 kommentaari

Kas ja kuidas oma ekspartneriga suhtlema peab? Ja kas temaga üldse peab suhtlema? Mis kõige peamine, austa ennast ja ära jää oma eksiga emotsionaalselt seotuks. Teil mõlemal on uus elu ning pidev suhtlemine eksiga teeks haiget sinu või sinu eksi uuele partnerile.

Kadri Põldma
kadri@buduaar.ee

Kas ja kuidas oma ekspartneriga suhtlema peab? Ja kas temaga üldse peab suhtlema? Mis kõige peamine, austa ennast ja ära jää oma eksiga emotsionaalselt seotuks. Teil mõlemal on uus elu ning pidev suhtlemine eksiga teeks haiget sinu või sinu eksi uuele partnerile. Oma eksist sõltumine näitab, et oled nõrk. Kas oled võitja või kaotaja? See on juba sinu otsustada.

Siin on mõned asjad, mida sa oma eksiga suhtlemisel arvesse peaksid võtma.

 1. Eksid on harva need „Õiged”.

Kui te olete juba kord või rohkem lahku läinud on selge, et teist ei saa enam asja. Selle õige partneriga, kes sulle määratud on, ei tekigi sellist olukorda, kus peaksite üksteisele kraesse kargama. Olete teineteisega nii sarnased. Oota ära see õige, kiiret ju pole!

2. Kättemaks on nõrkadele.

Väldi oma eksi suhtes igasugu kättemaksuskeeme. Keegi rääkis mulle kunagi sellise loo, et peale maha jätmist üüris naine oma eksmehe kõrvale korteri ning võttis oma eksi lähedase monitooringu alla. Kui mees mõne uue naisega korterisse tuli, passis naine akna peal ja hüüdis oma mehele sealt solvanguid või kommenteeris mehe uusi naistuttavaid.  Mees kolis sealt majast välja ning eksnaine jäi üksi ja alandatult oma üürikorterisse.

3. Kuula oma sõpru.

Üks naisterahvas oli peale lahkuminekut nii endast väljas, et tegi mehele postkaardi, kus oli üles loetlenud kõik mehe vead, mis tal pähe tulid. Õnneks suutsid sõbrad seda naist veenda, et too kaarti posti ei paneks. Kuula oma sõpru, nii säästad end alandusest. Tihti ollakse peale lahkuminekut nii emotsionaalsed, et mingi hetk on juba raske aru saada kui lolliks sa end teinud oled.

4. Eks pole sinu uus parim sõber.

Peale lahkuminekut võib tunduda lahe idee jääda oma eksiga parimateks sõpradeks, aga selline asi ei tööta! Sa pead oma eksist lahti laskma. Viska ta oma peast välja! Arvatavasti ei taha sinu uus partner kuulda, mida toredat sinu eks tegi või mis tema elus põnevat juhtus. Kui sul on oma eksiga laps, siis saatke teineteisele jõulude ajal kaart ja suhelge ainult nii palju kui seda on lapse kasvatuslikes küsimustes vaja. Parimaid sõpru pole vaja mängida. Pole mõtet end petta ja oma eksi erinevates probleemides aidata ja tema muresid koos lahata. Arvatavasti saaks ta nende küsimustega ise ka hakkama, aga tal on vaja sinu tähelepanu. Püüa teda läbi näha.  Sa kas oled oma eksist lahus või ei suuda sa temast lahti lasta. Sinu uus partner ei vääri seda, et sa oma eksi uude suhtesse kaasa võtaksid. Kõige hullem, mis sa teha saad on alles jätta oma eksi pildid või tema kingitud asjad. Partneriga seotud asjadel on ka tema energia ning see takistab sinu uuel suhtel vigadeta funktsioneerimast. Ära peta ennast ning oma uut partnerit, lase minevikust lahti!

5. Tunne piiri.

Ära muutu ahistavaks. Kui olukord on juba selline, et saadad oma eksile armastuskirja, mille suled oma suudlusega, siis peaksid ennast küll reaalsusesse tagasi raputama.
Teine äärmus on see kui sa ei saa oma eksist üle ning käitud temaga põhjendamatult halvasti. Sa oled solvunud, et ta su maha jättis ja püüad ta elu vaikselt põrguks teha. Sa nokid pidevalt ja vaikselt tema elu kallal kuni see on ribadeks ning tunned ennast hästi alles siis kui ta on emotsionaalselt sinust täiesti sõltuv. Kui ta ei tahtnud sind, siis ei tohi ta ka kedagi teist tahta. Sa teed ka oma eksi uus partneri elu põrguks ja mustad uut partnerit oma eksile. Teed seda niikaua kuni eks sind uskuma hakkab ja ehk lõpetategi seal punktis, et olete taas koos. Olete koos sellepärast, et sa oled liiga kade ja egoistlik, arvatavasti sa ei armastagi oma eksi juba ammu ning tema on sinuga koos vaid kahjutundest. Ära muutu selliseks! Tunne piiri ja püüa raskused oma sõprade abiga ületada, ära ahista oma eksi ja lase ka temal eluga edasi minna. Respekteeri otsust teie lahkumineku kohta. 

6. Kõigil on valus.

Ära mõtle, et sinu eks on peale lahkuminekut maailma õnnelikum inimene. Kindlasti tunneb ka tema end halvasti, et teil nii läks. Ja kui ei tunne, siis ei sobinud te ju üldse kokku, nii et milleks muretseda!

7. Väldi vaidlusi ekspartneriga.

Kuidas oma eksiga läbi saada nii, et te omavahel karjuma ei läheks?  Kui ta hakkab tüli üles kiskuma ning sünd ründama, siis tahaksid teda kindlasti vastu rünnata, aga ära tee seda! Proovi hoopis talle otse silma vaadata ja täiesti külmalt ta kisa vastu võtta ning sellele mitte kuidagi reageerida. Kui sa karjumisega kaasa ei lähe, ei saagi tüli aset leida, sest üksi ei karju ta just eriti kaua. Pane vastu oma kiusatusele teie vestlus sarkasmiga üle puistata. Ära kasuta selliseid sõnu nagu „iial” või „mitte kunagi”. Püüa jääda rahulikuks ja kuulata, mida ta sulle öelda tahab. Leidke kompromiss. Peamine on, et sa ei ütleks talle midagi sellist, mida sa ise ei tahaks, et keegi sulle endale ütleks.

Kui laskudki oma eksiga tulisesse sõnasõtta, siis ära seda viha ja segadust oma uue partneri, pere või sõprade peal välja ela. Nemad pole selles süüdi, et sina ja su eks kokku ei sobinud. Mine jõusaali või jalutama, tee mida iganes, et seda negatiivset pinget mitte koju kaasa tuua. Samas ole oma praeguse partneriga aus ja räägi talle kui oma eksiga suhtled. Ära tee seda tema selja taga. Hoia teda kursis ning ära talle oma ekspartneriga suhtlemise teemadel valeta. Muresid pole mõtet ka alkoholi uputada, siis näitad oma eksile, et oled temast sõltuv ja ei suuda temast lahti lasta. Seda ta ju tahabki, sinu üle kontrolli saada ja sind nõrgestada. Ole temast tugevam! Viha sünnitab viha ning negatiivsed emotsioonid ei too endaga kaasa positiivseid.

Kui sa ei saa aru, mis teie tüli põhjustas, siis mõtle veidi järele. Tavaliselt peab end muutma see pool, kes probleemi välja ütles. Püüa jääda rahulikuks ja öelda oma probleem välja selgelt ja arusaadavalt. Selle asemel, et oma eksile kraesse karata ja karjuda, et too hilineb iga kord kui lapsi kooli peab viima, ütle talle rahulikult, et palun  ärgaku veidi varem, et õigeks ajaks lapsed kooli viia. Ütle seda inimeste keeles, siis saad ka samasuguse vastureageeringu. Jälgi ka oma hääletooni ja räägi oma eksiga samal toonil, millisel sa tahad, et sinuga räägitaks.
Kui verbaalne kommunikatsioon eksiga tekitab sulle liiga palju peavalu, siis suhelge e-maili teel. Kui te kuidagi oma asju korda ei saa, siis kasutage suhtlemiseks kolmandat osapoolt (kelleks pole kindlasti laps/lapsed).

Ekspartneriga suhtlemisel säilita eneseväärikus ja rahu. Püüa leppida otsusega, et te pole enam koos ja mine oma eluga edasi.