Villu Parvet: lõpeta põdemine ja tule tagasi tänasesse

Villu Parvet: lõpeta põdemine ja tule tagasi tänasesse

Mulle on tundunud säärased pealkirjad veidi kleepuvad ja tehislikud. Olen paljudega rääkinud, mida see siis tegelikult praktikas tähendab. Pikemal perioodil suudad õnnelik olla vaid siis, kui sa oled nii oma suhtes kui elus „kohal“ ja praeguses hetkes.

Mulle on tundunud säärased pealkirjad veidi kleepuvad ja tehislikud. Olen paljudega rääkinud, mida see siis tegelikult praktikas tähendab. Pikemal perioodil suudad õnnelik olla vaid siis, kui sa oled nii oma suhtes kui elus „kohal“ ja praeguses hetkes.

 

Elu flash-backides. Sa ei saa olla korraga kahes kohas. Võimatu on keskenduda 100% oma praegusele suhtele, tööle ja elule, kui su mõtted rändavad pidevalt minevikku. Lõpetamata asjad jälitavad ning suhtedraamad, millele pole õnnestunud „kaant peale keevitada“ tulevad ikka ja jälle tagasi vastikutes flash-back-ides. Enne, kui ise enda sees minevikuga hüvasti jätad, pole sa teiste jaoks kunagi täielikult olemas.

 

Mineviku ümberkirjutamine. Sa ei saa muuta minevikku – selle faktiga tuleb leppida. Küll aga saad täna, siin ja praegu muuta seda, kuidas sa minevikku suhtud. Ära pea möödunud episoode oma elust „ebaõnnestumiseks“, „aja raiskamiseks“, „sinu ära kasutamiseks“, pigem harju neid nimetama „õppetundideks, mis on sind targemaks, paremaks ja tugevamaks muutnud“. Just nii kirjutad oma peas mineviku ümber.

 

Ära üle planeeri. Sarnaselt hävitav on elada oma mõtetega pidevalt tulevikus –  püüda kõike korraldada, planeerida ja ära sättida. Loomulikult on säärane tegevus naistele omane, kuid tasub piiri pidada. Tagasi tänasesse tasub tulla juba ainuüksi selle pärast, et asjad ei lähe kunagi täpselt nii, nagu sa planeerid. Homne tuleb tunduvalt parem, kui sa oled täna pigem õnnelik ja ilus tüdruk, mitte nässus olekuga pliiatsit näriv üle-planeerija. 

 

Kõik muutub. Üks asi, milles võid kindel olla, on see, et kõik muutub niikuinii. Sa ei ole homme see, kes täna. Samuti on see nii su mehe, suhte ja terve maailmaga. Tänane päev on suur kingitus just sellepärast, et see on „päriselt olemas“. Homme on asjad teistmoodi ja me ei tea täpselt kuidas. Loomulikult loodame parimat, kuid selle nimel ei tohi ohverdada praegust hetke – elu toimubki ju tegelikult ainult siin ja praegusel momendil.

 

Palju rohkem võimalusi. Kui ütled endale minevikust või tulevikust mõtlema kaldudes „Stopp!“ ja keskendud täielikult sellele, mis täna, siin ja praegu sinu ümber on, muutub palju. Paljudel justkui polekski varem olnud seda huvitavat elu praeguses hetkes. Hakkad märkama väga palju ilusat ning – mis kõige olulisem –  ka võimalusi. Igasse päeva tekib tuhandeid uusi variante õnnelikuks saamiseks, kui kõnnid ringi avatud silmadega.

 

Võta asju tõsiselt. Kui asju teed, siis tee nii, et need läheksid sulle tõeliselt korda. See tähendab keskendu oma hetke tegevusele täielikult ja ela selle sees. Nii saad teha, tööga, sõbrannaga vestlemisega või lapsega mängimisega. Ole täielikult praeguses ja sa muudad maailma enda ümber. Esiteks saavutad märksa paremaid tulemusi ja teiseks oled ka ise selle juures tunduvalt rohkem rahul.

 

Kahtlused ja kõhklused. Tee ära oma valikud ja ütle endale „Väga hea, just seda ma tahangi!“ ja sul jääb üle tohutult energiat. On naisi, kes ei suuda vahel endale kohvigi tellida, sest nende peas käib: „Oleks pidanud võtma ikka latte…ei cappucino…ei tavalise jne…“. Kui mingi valiku teed, siis ära hakka selles kohe kahtlema. Enamasti sõltub selle kvaliteet ja „õigsus“ ka sellest, kui palju ise antud valikut austad. 

 

Enda pärast põdemine. Käesolevat momenti ei saa kunagi täielikult nautida, kui su pähe pressivad sisse negatiivsed mõtted seoses enda ja tänasega. Mõeldes „Ma peaks olema praeguseks palju kaugemale jõudnud jne“ tekitad lihtsalt ärevust. Eesmärkide seadmiseks on oma aeg – seda tuleb eristada pidevast enda rahulolematuse võimendamisest. Ära muretse, kui oled praegu õnnelikum, siis jõuad elus veel väga palju korda saata.

 

“Iga koht on vale koht“. Osad ei suuda praegusest hetke märgata sellepärast, et nad justkui soovivad kogu aeg teises kohas viibida. Kui nad on Eestis, tahaks nad olla Hispaanias, kui Tartus, tahaks olla Pärnus ja vastupidi. Isegi ööklubis ei suuda nad „kohal olla“. Olles Privé-s korrutavad nad, et „Vabankis on kindlasti parem“ ja vastupidi. Säärane mõtlemine kisub su alati nauditavast hetkest välja – ära lase sellel juhtuda.

 

Salvesta ilusaid mälestusi. Kui oled hetkes kohal ning näed ennast ümbritsevat, tajud korraga palju rohkem. Hakkad märkama seda, kui palju ilusat ja erilist on pealtnäha „tavalistes“ asjades. Vaata, mis sul on praegu olemas ja tunne selle üle siirast rõõmu. Oma peas oleva digi-kaameraga saad neid kauneid ja kordumatuid hetki salvestada. Elu on niikuinii ajutine nähtus, säilita midagi, mida keegi sult ära võtta ei saa.

 

Oska hinnata oma kaaslast. Vaata oma meest ja püüa ka temast rõõmu tunda. Kuna oled juba suur tüdruk, võiksid olla aru saanud, et mehed on nagu FB – selle juures on asju, mis on väga head ja huvitavad ning ka sellist, mis ei meeldi. Keegi ei tee FB-d ümber täpselt selliseks, nagu sa tahad, ka siis, kui tuhat maili saadad. Meestega on samuti – nad tulevad sellistena, nagu on. Kui oled ühe koju võtnud, siis arvesta sellega.

 

Ära võrdle võimatuga. Võid enda rahulolu ja õnnetunde alati praegusest hetkest „välja lennutada“, kui hakkad ennast või oma lähedasi võrdlema muinasjutulise ideaalsusega. Siis tundud ise masendav ning mees on üldse alla arvestuse. Ära tee seda. Oled tegelikult väga hea.  On väga palju inimesi, kes oleks valmis andma kõik, mis neil on, et omada just selliseid probleeme, nagu sinul praegu. Ka seda ei tasu unustada.

 

Tunded võimenduvad. Kui oled praeguses hetkes õnnelik, hakkad märkama palju rohkem head ka ennast ümbritsevas elus. Kui oled morn ja tusane, leiad ka kõige ilusama asja juures ainsa pisipuuduse. Seetõttu tundubki, et rõõmsana tuleb raadiost „ainult hea muusika“ või masendununa on „iga film nõme“. Teed seda ise endale. Kõik su tunded on su enda sees, küsimus on vaid selles, mida võimendad.

 

Alusta kohe. Alusta sellest kohe ja lõpeta mineviku või tuleviku vangistuses olemine. Vaata, mis praegu sinu ümber toimub ja naudi seda. Õpi end „tagasi tõmbama“ praegusesse momenti ja küsi endalt „Mis on siin ja praegu midagi sellist, mille üle ma võiksin olla hullumeelselt õnnelik?“. Kui su aju vastab „Mitte midagi“, küsi „Aga mis võiks olla?“. Enamasti saad vastuseid, mis sulle päris palju head teevad.

 

Ole ise täielik. Sa ei saa vastutada selle eest, et maailmas oleksid kõik õnnelikud. Samuti ei saa sa tellida ühestki kindlustusfirmast garantiid oma kaaslase mõistlikkusele või osta „igavese armastuse paketti“. Märgates endas ja enda ümber head, oled rõõmsam ja täielikum. Mis on selle juures väga tore – kui sa vajad elult vähem asju või teisi inimesi õnnelik olemiseks (suhete, töö ja materiaalsuse mõttes), hakkad neid ka rohkem saama :).

 

Naised on tegelikult väga palju tugevamad kui algselt arvata võiks. Te saate alati hakkama, kui tahate – eriti siis, kui olete rõõmsamad ja usaldate ennast.

 

 

Buduaarile Villu Parvet
raamatu “Seks, vein ja kutsikad” autor