Reklaam sulgub sekundi pärast

Anaalseks ei põhjusta hemorroide

Kuigi rahvasuus räägitakse, et anaalseks tekitab valulikke hemorroide, siis põhjused hemorroidide tekkeks on hoopis teistsugused. Kuna igaühel meist on oht sattuda hemorroidide küüsi, tasub end kurssi viia, kuidas need tekivad ja mis aitab hemorroide ära hoida.

Kuigi rahvasuus räägitakse, et anaalseks tekitab valulikke hemorroide, siis põhjused hemorroidide tekkeks on hoopis teistsugused. Kuna igaühel meist on oht sattuda hemorroidide küüsi, tasub end kurssi viia, kuidas need tekivad ja mis aitab hemorroide ära hoida.

Hemorroidid on padjataolised veenikomud, mis asuvad otse pärasoole alumise osa ja päraku limaskesta all. Eeldus hemorroidide tekkeks on meil kõikidel olemas, sest nende puhul on tegu olemasolevate veenide tursumisega.

Hemorroide on kahte tüüpi - sisemised paiknevad pärasoole alaosas ja välimised arenevad päraku ümbruses naha all. Välimised hemorroidid on inimesele ebamugavamad, sest nahk veenikomudel muutub punetavaks, hakkab sügelema ja kahjustub. Kui vereklomp areneb välimises veenikomus, võib tekkida äkiline tugev valuaisting. Inimene võib näha või tunda klompi või muhku päraku ümbruses.

Sisemised hemorroidid on enamasti valutud, isegi verejooksu korral võib inimene kaevata vaid erepunase verelaigukese üle tualettpaberil või WC-potis. Sisemised veenikomud võivad ka pärakurõngast välja ulatuda ja sellega mitmesuguseid probleeme põhjustada. Kui hemorroid pöördub, võib ta koguda endasse lima ja väljaheite mikroskoopilisi osakesi, mis tekitavad ärritust. Pidev tagumiku pühkimine kiheluse leevendamiseks võib probleemi omakorda veelgi suurendada.

Kuigi rahvasuus armastatakse rääkida, et hemorroide tekitab anaalseks, siis arstid kinnitavad, et see pole sugugi hemorroidide põhjuseks. Küll aga tasub olla hemorroidide käes piinleval inimesel ettevaatlik anaalseksi tehes, kandes ka hoolt selle eest, et need saaks välja ravitud, sest lisaks valule võib see kaasa tuua ka haigusi. Hemorroidide tekkel mängib oma osa kindlasti ka istuv eluviis, ebatervislik toitumine ning raske füüsiline töö. Paljud naised kannatavad hemorroididest tingitud vaevuste tõttu ka raseduse ajal. Keskikka jõudnul on see juba sage kaebus. 50. eluaastaks on umbes pooled inimesed tundnud vähemalt ühte või mitut klassikalist sümptomit, milleks võivad olla valu päraku piirkonnas, verejooks, sügelus ja verejooksu. Kõige enam piinab see haigus siis 45-65-aastaseid inimesi, võrdselt nii mehi kui naisi. Tihti ulatuvad hemorroidid anaalkanalist välja, siis on neid kergem ka tuvastada. Kuigi hemorroidid on harva ohtlikud, võivad need korduda ja muutuda valulikuks tüütuseks.

Mis põhjustab hemorroide?

Väidetavalt vaevavad hemorroidid 50% ameeriklasi. Eestis pole küll vastavat uuringu läbi viidud, kuid võib eeldada, et mingil eluetapil piinab see mure ka pooli eestlasi. Kõige suuremaks põhjuseks on kõhukinnisus, seega hemorroidide tekkeks on kõige rohkem ohtu nendel inimestel, kes veedavad kaua aega tualetipotil istudes ja punnitades. Tavaliselt seostatakse hemorroide kroonilise kõhukinnisusega, punnitamisega soole tühjendamisel ja pikaajalise tualetis istumisega, sest kõik need tegurid häirivad verevoolu päraku piirkonnas, põhjustades soonte täitumist verega ja sellega nende suurenemist. Nii saame ühtlasi seletuse ka küsimusele, miks on veenikomud raseduse ajal, kui suurenenud emakas surub veenidele, nii tavaline probleem.
Kui tegu on noorema inimesega, siis ei pea koheselt arsti juurde jooksma ja sümptomid taanduvad käepäraste koduste vahendite abil.

Hemorroididest vabanemiseks või nende vältimiseks tasub meeles pidada järgmist:

* Tarvita toiduga rohkem kiudaineid.

Piisava koguse veega tarvitatult pehmendavad kiudained väljaheidet, vähendades sellega survet veenikomudele. Kiudainerikkad toiduained on nt spargel, oad, kaera- ja nisukakukesed, täisteratooted ja värsked puuviljad. Kiudained aitavad vähendada veritsust, põletikku ja veenikomude suurenemist. Mõnikord põhjustab järsk kiudainerikkale dieedile üleminek kõhupuhitust, seepärast tasuks kiudainete hulka suurendada aeglaselt, lisades neid söögile 25–30 grammi päevas. Samal ajal suurenda ka vedeliku tarbimist.

* Füüsiline aktiivsus.

Mõõdukas tegevus, nt kerge jalutuskäik 20–30 minutit päevas, aitab stimuleerida soolestiku tööd.

* Ära hoia kinni.

Kui tunned vajadust tualetti minna, siis tee seda kohe, mitte ära lükka edasi. Vajadust tualetti minna võib taanduda, aga samal ajal suurendab see rõhku ja pinget pärasooles. Kõige parem oleks, kui tualetiskäimine oleks nn režiimis, ehk siis iga päev samal ajal. Varu selleks aega.

*Ravi vereklomp välja.

Kui välimises hemorroidis tekib vereklomp, võib valu olla ülitugev. Kui klomp on olnud kauem kui kaks päeva, püüdke seda ravida koduste vahenditega nii kaua, kuni see imendub. Kui aga klomp on värskem, saab hemorroidi või klombi kirurgiliselt eemaldada. Tegemist on pisikirurgilise protseduuriga. Hemorroididest tingitud valu ja kihelust aitab leevendada istevann, seda võiks teha u 20 minutit õhtuti enne magamaminekut. Ka kreemid võivad kaebusi vähendada. Apteekides on käsimüügirohuna saadaval lokaalseid valuvaigisteid sisaldavaid kreeme, mis võivad ajutiselt valu leevendada. Hüdrokortisooni sisaldavad kreemid ja ravimküünlad on samuti tõhusad, kuid neid ei tohiks kasutada kauem kui nädal korraga.

Buduaar välisajakirjanduse põhjal