Ära noki nina: see halb harjumus toob endaga hirmsad tagajärjed

Ära noki nina: see halb harjumus toob endaga hirmsad tagajärjed

Enamik inimesi nokib ühel või teisel hetkel oma nina – meeldib neile seda siis tunnistada või mitte. Vahel kujuneb sellest aga ebameeldiv harjumus. Kui nina nokkida järjepidevalt ja palju, siis on sellel väga halvad tagajärjed. Paljud lapsed näiteks omandavad selle halva harjumuse ning ei suuda sellest enam vabaneda.

Enamik inimesi nokib ühel või teisel hetkel oma nina – meeldib neile seda siis tunnistada või mitte. Vahel kujuneb sellest aga ebameeldiv harjumus. Kui nina nokkida järjepidevalt ja palju, siis on sellel väga halvad tagajärjed. Paljud lapsed näiteks omandavad selle halva harjumuse ning ei suuda sellest enam vabaneda. Seega on väga oluline lapsed juba varakult õpetada korralikult taskurätti kasutama. Nina nokkimine pole sotsiaalselt aktsepteeritav tegevus ning samuti võib see viia koledate infektsioonide ning ninaverejooksudeni.

Infektsioonid
Infektsioonid on ninas kerged tekkima. Ninanokkijatel on muuseas tihti ka vistrikud. Kui sa ajad endale näpu ninna, siis viid sedasi ka pisikuid sinna. Ja see omakorda võib viia nahainfektsioonini. Näiteks vesikuliidini, mis on infektsioon ninasõõrmete alguses. Nina nokkijad võivad nakatada ka ninasõõrmetes olevaid karvanääpse ning seeläbi põhjustada väikeste vistrike ehk follikuliidi teket. Ninas uuristamine võib tekitada sulle ka tõsiseid nahaärritusi, mis on väga valulised. On imeväike võimalus, et ninas tekkivad infektsioonid võivad levida ka ajju. Kui see aga juhtub, on juba tegemist äärmiselt ohtliku olukorraga. Selline olukord võib tekkida, kuna ninas olevad veresooned on ühenduses ka ajuga. Seetõttu nimetatakse seda konkreetset osa inimkehast ka “näo ohutsooniks”.

Ninaverejooks
Ninaverejooks tekib tihti nina nokkimise tagajärjel. Seda juhtub tihti just lastel. Näpuga ninas uuristamine lõhub seal olevad veresooned. Sõrmeküüned võivad kraapida ning teha sisselõikeid ninaavarustesse.  Selleks, et ninaverejookse ennetada, tuleks vältida nina nokkimist täielikult ning määrida ninale veidi vaseliini.

Ninavaheseina perforatsioon
See on inimeste endi põhjustatud kahjustus ninavaheseinale ning tekib vaid pideva nina nokkimise tagajärjel. See võib lõppeda auguga ninavaheseinas. Ninavaheseina perforatsioon põhjustab kärnasid, ninaverejookse ning vilisevat häält, kui nina kaudu hingata.

Ebahügieeniline ja inetu
Nina nokkimine on ebahügieeniline. Pärast sõrmega ninas urgitsemist on su sõrmedel pisikud, mis kanduvad kõikjale, mida sa puudutad. Kui sul on tekkinud harjumus nokkida oma nina, siis on hädavajalik, et sa enda käsi pidevalt peseksid. See on ainus viis pisikutest lahtisaamiseks.
Aga pea meeles, et lisaks sellele, et nina nokkimine võib endaga kaasa tuua mitmeid terviseprobleeme, on see ka inetu ning ebaviisakas tegevus.

Seega, kui sinul on see harjumus suuremal või vähemal määral küljes, oleks viimane aeg sellest vabaneda.
Loodame, et antud artikkel andis selleks ka piisavalt motivatsiooni ning tahtejõudu.

Allikas:  livestrong.com