Ära tossa end koledaks!

Naised, kes te arvate, et suitsetamine teeb teid kõhnaks, ilusaks ning trendikaks, ärge jääge sigaritootjate reklaamijuttu uskuma ning sõltuma oma pisikesest pahest. Kõik on hoopiski vastupidi – suitsetamine teeb sind koledaks, vanemaks, pole enam ammugi moes ning kaalulangetamise jutt on samuti tugevalt liialdatud.
Kuigi tihtipeale hirmutamine ei mõju ning šhokiteraapiat ei tasu tegema hakata, räägivad enda eest faktid ja statistika.

Kadi Jüriado
Kadi@buduaar.ee 

Naised, kes te arvate, et suitsetamine teeb teid kõhnaks, ilusaks ning trendikaks, ärge sattuge sigaritootjate reklaamijuttu uskuma ning sõltuma oma pisikesest pahest. Kõik on hoopiski vastupidi – suitsetamine teeb sind koledaks, vanemaks, pole enam ammugi moes ning kaalulangetamise jutt on samuti tugevalt liialdatud.
Kuigi tihtipeale hirmutamine ei mõju ning šhokiteraapiat ei tasu tegema hakata, räägivad enda eest faktid ja statistika. Aeg-ajalt tuleb fakte ja uurimusi meelde tuletada – äkki kellelegi on need heaks mõtlemisaineks ning mõjuvad turgutava alarmina.

Suitsetajatel tulevad hallid juuksed kiiremini!
Kas sa tead, et suitsetamine teeb juuksed enneaegselt halliks? Kui suitsetad, väheneb organismis B-vitamiini hulk. Enamus naisi avastab esimesed hallid juuksekarvad umbes 30eluaasta ringis. Hallide juuste tekkimise juures mängib geneetika väga suurt osa, aga kui sa loobud suitsetamisest, sööd piisavalt B-vitamiinirikkaid toiduaineid, võid hallikminemist edasi lükata. Seega mine halliks tükk maad hiljem, loobu suitsetamisest ning söö palju liha, kalorivaeseid piimatooteid, rohelisi köögivilju, pähkelid ja täisteravilja.

Suitsetades vanemaks ja kortsulisemaks
Võibolla mõned teismelised tüdrukud soovivad vanemad välja näha, et ööklubisse sisse saada, aga enamus naisi tahavad pigem ikka võimalikult kaua noored välja paista.

Kusjuures suitsetamise mõju väljanägemisele on märkimisväärne: üks mahv sigaretisuitsu ja kehas vallanduvad kahjulikud toksiinid (rohkem kui 4000 toksiini) ning tekitavad organismis protsesse, mis vähendavad hapniku hulka veres ning kollageenide arvu. Nikotiin nimelt põhjustab veresoonte kramplikke kokkutõmbeid  ja veresoonte siseseinte haiguslikke muutusi. Sel puhul aheneb veresoonte valendik, vereringe on raskendatud, halveneb keha varustamine hapniku ja toitainetega ning ainevahetuse jääkainete eemaldamine kehast. Londoni St. Johni Dermatoloogiainstituudi teadlased avastasid, et suitsetamine stimuleerib naha elastsust hoidvat struktuurset proteiini kollageeni hävitavat geeni. Sama geen, mis põhjustab päevitamisel kortse, on suitsetajate organismis äärmiselt aktiivne, mittesuitsetajate organismis aga väheaktiivne. "See viitab sellele, et sigarettides on miski, mis rikub nahka sarnaselt päikesele või vähemalt sama mehhanismi kaudu," dr. James Leyden

Uuringud on tõestanud, et suitsetajatel on nahk ka palju õhem kui mittesuitsetajatel. Siinkohal veel üks „puust-ja-punaselt ette“ uuring, mis tehti Inglismaal: katse 25. ühemunarakse kaksiku peal, kellest üks oli suitsetaja ning teine mitte. Kasutades ultrahelitehnikat, hinnati naha paksust ning jõuti tulemusele, et suitsetajate nahk oli veerandi võrra õhem kui mittesuitsetajast kaksiku oma. Mõndadel juhtudel oli nahk isegi 40% õhem.

Nahk on suitsetajatel õhem aeglase tsirkulatsiooni pärast ning see toob loomulikult paremini esile ka kortsud. Kõige rohkem tekivad jooned ja sügavad kortsud suitsu tõmbamisest ja suitsust silmade kissitamise pärast  just suu ja silmade ümber. Silmade ümber tekivad kortsud ka kõigil neil mittesuitsetajatel, kes peavad palju suitsuses ruumis viibima. Hiljem tekivad kortsud põskedele, otsaesisele ja silmaalused hakkavad kollakamaks muutuma.
Et midagi nende kortsukest vastu ette võtta, tuleks kasutada antioksüdante, mis pidurdavad naha vananemist. Hapniku ja kollageeni hulka tõstvad tooted ja salongihooldus aitab optimeerida sinu naha hapniku ja kollageeni taset, ehki küll ajutiselt – kui sa muidugi ei armasta teha oma nahale iga kuu kalleid salongihooldusi… Äkki ikka oleks mõtekam suitsetamine maha jätta, kulub ka  vähem raha.

Suitsetavatel naistel saabub menopaus kiiremini!
Sigarisuitsu toksilise toime tõttu saabub suitsetavatel naistel menopaus rutem ning üleminekuea vaevused on enim väljendunud. Suitsetavatel noortel naistel esineb sagedamini valulikku ja ebaregulaarset menstruatsiooni. Samuti võib neil esineda menopaus nooremas eas – keskmiselt saabub suitsetaval naisel mittesuitsetava naisega võrreldes menopaus kaks aastat varem.

Suitsetamine muudab sinu kehakuju!
Üks suitsumüüte on see, et suitsetamine vähendab kaalu. Tõsi on, et suitsetamine tõesti muudab su kehakuju. Kuna aga suitsetava naise kehas on mees – ja naissuguhrmoonide tasakaal paigast ära, endokriinnäärmete talitus häiritud, siis seetõttu on ka suitsetava naise figuur sageli sarnane mehe figuuriga. Nimelt kipub suitsetajatel rasv kogunema kõhupiirkonda, mitte puusadele ja rinnapiirkonda. Paljudel suitsetajatel naistel on  kaalukaotusest hoolimata vatsake ees.

Suitsetamine ei ole enam ammu moes!
Mina ei tea mitte ühtegi naist, kellele sobiks suits. Mitte ükski minu  meestuttav ( isegi need, kes ise suitsetavad) ei armasta suitsetavaid naisi. Hollywoodi kuulsuste seas on lausa levinud uus trend – mittesuitsetamine; ja juhul, kui staaril tekibki tugev suitsunälg, minnakse seda rahuldama üksinda kusagile kõrvalisse kohta. Trend levib üle maailma.


Halb hingeõhk, kollased hambad, külmad sõrmed ja varbad, vigastatud igemed, kunsthammastega suu, kurgu-ja kaelavalud, vähirisk, sagedased hingamisteede nakkused, sündimata lapsega riskimine, köha, hingeldus, enneaegsed kortsud, kuivad ja elutud juuksed ei saagi vist kunagi trendiks.

Päikene, magamatus, stress ja muud taolised asjad vanandavad sinu nahka niigi. Christian Dior’i kosmeetikat tootvate spetsialistide sõnul ei tulene vanadusilmingud mitte loomulikust vanadusprotsessist, vaid 75 protsendil on põhjuseks just muud faktorid, mis seda kiirendavad, ka suitsetamine.  Jäta suitsetamine maha ning juba mõne aja pärast võid näha tulemust – nahk on muutunud siledamaks ja säravamaks.

Püsi ilus ja kaua noor!