Reklaam sulgub sekundi pärast

Kasulikud nõuanded külmetusest jagu saamiseks

Kätte on jõudnud talve kõige külmem aeg ning külmetushaigused on taas kuskilt välja imbunud. Nohu ja köha on kerged tulema. Kuidas end kergelt ja tõhusalt külmetusest ravida?

Kadri Põldma
[email protected]

Kätte on jõudnud talve kõige külmem aeg ning külmetushaigused on taas kuskilt välja imbunud. Nohu ja köha on kerged tulema. Kuidas end kergelt ja tõhusalt külmetusest ravida?

Igal aastal, iseäranis talvekuudel, haigestuvad paljud inimesed külmetushaigustesse. Kõige sagedamini saavad nad nohu või nakatuvad grippi. Seepärast peame meeles ikka vana reeglit: ära köhi, hinga ega aevasta teisele inimesele näkku! Külm ja niiskus soodustavad nakatumist, sest nad vähendavad keha vastupanuvõimet. Kõige tundlikumad külma ja niiskuse suhtes on jalad. Märjaks saanud riietus tuleb alati võimalikult ruttu kuiva vastu vahetada. Külmetushaigusi aitavad vältida ka karastamine ja vitamiinirikas toit

Enne tablettide järgi haaramist tuleks läbi proovida ikka vanad ja head ravimeetodid naturaalsete ainetega.

Kui teil on nohu ja köha, siis loobuge piimatoodete tarvitamisest, sest piim tekitab organismis lima. Nohu puhul on väga hea juua ingveriteed, ingverijuurt müüakse poes juurviljade osakonnas. Lõigake sellest viile ja pange tee sisse, laske haududa. Ingver aitab ka soolestikuprobleemide, liigesevalude ja südame pahasuse vastu. Nohu ja köha puhul on hea hoida labajalgu ja käelabasid soojas vees, see leevendab ninakinnisust. Põdrasamblatee (Islandi samblik) on köha puhul imehea, kui palju panna saab tee üsna kibe aga ka väiksem kogus aitab juba üsna hästi.

Kui kurk on valus ja haige, siis aitab väga hästi, kui lõigata veerand õhukesest sidruniviilust ja seda suus imeda, nii et sidrunimaitse kogu aeg kurgus tunda. Sidrun mõjub rakkude ainevahetusele ja on muidu ka hea, kui üks tükike enam ei tööta siis järgmine suhu, aitab isegi angiini leevendamisel.

Väga tõhusa köharohu saab ka meest ja sibulast. Võta sügav kauss, lõika sibul ratasteks ja pane kihiti kaussi, nii et iga sibula kihi vahele paned mett. Siis pane sibulad ja mesi mõneks tunniks seisma, et mesi sibulate seest mahla välja tõmbaks. Võta mahla supilusika täie kaupa 5-6 korda päevas. Saadud sibulamahl meega on väga maitsev ja tõhus köharohi. Maitseb hästi ka lastele.

Nohu puhul on väga hea määrida ninasõõrmeid seest poolt nuluõliga. Võtab ka kinnise nina lahti.

Vana hea pipraplaaster tasub kleepida suure ja järgmise varba vahele, see aitab kenasti nohu puhul. Samuti köha, eriti sügava bronhiidi korral, võiks teha jalavanne kuni põlveni, sh sobivad lisandid on eeterlik õli ravensara, teepuu, tüümian, sinepipulber.

Alkohol ei ole ravi- ega kaitsevahend külmetuse vastu.  Kestva või kõrge palaviku korral tuleb kutsuda arst.

Üldist kaitsevõimet tugevdav C-vitamiin, mida viiruste puhul organismi toetamiseks sisse võtta soovitatakse, aitab kergemini haigusest välja tulla. Otsest ravitoimet sel ei ole. Küll aga on C-vitamiini varud organismis võrreldes teiste vitamiinidega suhteliselt väikesed – kaks kuni kuus nädalat, kui näiteks mõnd teist on kehas hoiul paari kuu või isegi aasta jagu.

Loodusravimeist võiks veel tarvitada punast päevakübarat, mis tugevdab immuunsüsteemi ja toetab organismi viiruste vastu sõdimisel ning kergendab ka haiguse kulgu. Aitab see iseäranis siis, kui seda võtta kohe esimeste haigusnähtude ilmnemisel. Punast päevakübarat võiks võtta ka kuuridena enne haigusteperioodi algust. Vältima peaksid seda need, kel on allergia korvõieliste suhtes.