Reklaam sulgub sekundi pärast

Pingetest priiks kontorijoogaga

Kui sa vaatad oma keha, leiad üle triljoni tillukese olendi, kelle heaolu sõltub täielikult sinust. Iga rakk su kehas on iseteadvustuv ja töötab sinu heaks tingimatu lojaalsusega. Sina omalt poolt saad valida – armastada oma rakke või olla nende vastu õel, karistades neid pideva mõttetu stressiga. Kui ülepinge saab harjumuseks, tekib intensiivne kulumine, sest iga pinge vajab ju enda ülevalhoidmiseks pidevalt toitu – jõudu. Nii me teeme endale ise haiget, kurname end ja kiirendame vananemist. Kas saaks ka teisiti?

Kui sa vaatad oma keha, leiad üle triljoni tillukese olendi, kelle heaolu sõltub täielikult sinust. Iga rakk su kehas on iseteadvustuv ja töötab sinu heaks tingimatu lojaalsusega. Sina omalt poolt saad valida – armastada oma rakke või olla nende vastu õel, karistades neid pideva mõttetu stressiga. Kui ülepinge saab harjumuseks, tekib intensiivne kulumine, sest iga pinge vajab ju enda ülevalhoidmiseks pidevalt toitu – jõudu. Nii me teeme endale ise haiget, kurname end ja kiirendame vananemist. Kas saaks ka teisiti?
Joogateraapia üks eesmärke on õppida elama võimalikest kõige stressivabamas kehas – minimaalse kulumisega. Võtted nii elama õppimiseks on uskumatult lihtsad ja sama uskumatult tõhusad.

LASE PINGE LAHTI
Selle mõistmine on võti: lõdvestumine ei ole tegemine, vaid on sellel vastand – lahtilaskmine sellest, mida sa juba teed ehk omapoolse panustamise lõpetamine oma häda ülevalhoidmiseks. Et seda tabada, pead esmalt märkama pingekollet, jääma teda teadvustama ja lubama pingel sulada. Nii lihtne see ongi.
Kroonilistele pingekolletele, mida on kaua üleval hoitud, saab sügavamalt ligi vastavat kohta kehas venitades.
Järgnevalt jagangi mõned võimalused Helsingi Konecrane firma raamatupidajatele koostatud kontorijooga programmist – tundidepikkusest sundasendist põhjustatud järjest kuhjuva ebamugavustunde leevendamiseks.

# Hämmastavaid tulemusi annab väike  n i h e  s u h t u m i s e s  k e h a s s e:
Sule silmad ja hooma seda kolossaalset keerukust, mis sinu heaks töötab. Teadvusta seda elusorganismide kogukonnana ning ole soe ja õrn nende tillukeste olendite vastu. Püsides sellises tunnustavas tähelepanus, märka, kuidas kogu keha sellele reageerib – järk-järgult annavad järele esmalt suured, siis järjest väiksemad lihaspinged. Et maitsta sügavamat lõdvestust, võid anda kehale mõttes õrnalt taotluse: “Lõdvestu!“ Järgne muutusele, süvene järjest peenematesse nüanssidesse ja korda taotlust, veel pehmemalt, parimal juhul sõnadeta soovina. Kogemus räägib ise enda eest.

# ÜLDSTRESSI LEEVENDAMISEKS
Suru peod rusikasse, pane käed risti rinnale, rusikad tugevasti kaenla alla, lõdvesta õlavööde ja siruta lülisammas; pane silmad kinni ja too oma teadlikkus õhu libisemise aistingule ninasõõrmetes; erista, et sisselibisev õhuvoog on kergelt jahe, teeb pea klaarimaks, väljalibisev seevastu soe, hellus- ja turvatunnet tekitav. Luba hingamisel aeglustuda ja pane tähele, kuidas õhuvool ninasõõrmetes ühtlustub.
Tehnika sügavalt rahustav mõju on tajutav kohe, märkimisväärne stressileevendus saabub viie minuti jooksul, sügava rahuseisundi saavutamiseks hoia asendit kauem.

# LIIGESEÜMBRISTE lihaspingete vabastamist peetakse üheks olulisemaks stressileevendajaks – asanad muudavad peenenergiate voogu kogu kehas, hoiavad ära reuma ja artriidi tekke.
Üldtehnika:
- pane liiges optimaalse venituse alla (enne valuaistingut), venitatavat kohta samal ajal võimalikult sügavalt lõdvestades;
- sissehingamisel teadvusta jäikust venitatavas piirkonnas; väljahingamisel luba sellel sulada, igal hingamistsüklil järjest peenemaid muutusi eristades ja võimalusel pisut survet tugevdades, kuni jäikus silmanähtavalt taandub;
- õrnalt vabasta liiges ja naudi ilmnenud helgust ja elusust, luba sel levida.
Nii võib teise käe pöidla abil töödelda ükshaaval läbi kõik sõrmeliigesed.
Randmeliigese venituseks võta ühe käe sõrmed teise käe pihku (foto 7).
Kontoritöötajaile kõige enam muret tekitavate õla- ja kaelapingete vabastamiseks saab nutikalt kasutada seina abi (fotod 1 ja 2).
Kaela venituseks piisab pea enda raskusest, sügavamate stressikollete avanemiseks võib kasutada õrnalt käe abi (foto 9).

# LUBA OMA LÜLISAMBAL VENIDA
Seisa sirgelt, jalad kergelt harkis; lase keha vabalt ette rippu, kujutle, et pea ja käed on justkui tinapommid, mis aeglaselt venitavad lülisammast pikemaks, hinga sügavalt ja naudinguga, lubades pingetel minna (foto 4).
Kui tahad saada vägevamat mõju, pane käed üle pea sõrmseongusse (foto 6).
Viimane asana on olnud minu lemmik läbi aastakümnete, toniseerib ja lõdvestab üleni, hoiab pikalt töövõimelisena.

# Lõpetuseks midagi selliseks puhuks, kui on juba pikalt olnud väga paha:
LAULA LIHA OMA LUUDELE TAGASI, soovitatakse iidses loos.
Hinga nii sügavalt sisse kui saad, äärmiselt aeglase, ühtlase ja täieliku väljahingamise ajal hakka vaikselt (kontoris peaaegu hääletult)  ü m i s e m a  m-tähte. Koge tekkiva vibratsiooni ülimalt rahustavat mõju, luba sellel piiramatult levida nii peas kui kehas, luba järjest sügavamatel pingetel sulada nendesse võngetesse.
Tegemist on mõjusa, kõikidel tasanditel stressi leevendava joogateraapia tehnikaga, mida kasutatakse muu hulgas pärast operatsioone ja traumasid rakutervenemisele kaasaaitajana kiireks kudede taastumiseks; samuti kauakestnud negatiivsusest ülesaamiseks. Äärmusliku ärevuse, viha jms puhul soovitatakse nii erinevatel kõrgustel ümiseda pool tundi järjest!

Kokkuvõtvalt: meie kehas on pidevalt pinges massiliselt lihaseid, mida ei peaks üldse pingutama; iga pingutus vajab energiat. Õppides jooksvalt tekkivat mõttetut lihaspinget märkama ja sellest vabanema, avastad tohutu ökonoomia, mis on suurem kui sa arvad. Sellest võidab kogu su organism. Lõpuks ka sööd vähem, kulud vähem, vananed vähem.
Ainult läbi lõdvestuse.
Hooli endast.


Buduaarile joogatreener Annika Nõmberg

[gallery ids="1942621"]