Reklaam sulgub sekundi pärast

Põiepõletik- ebameeldiv külaline sügiskuudel

Sügise tulekuga on päevakorda tõusnud põiepõletik, see piinav ja ebameeldiv probleem. Põiepõletikku esineb igas vanuses naistel. Põiepõletik tuleb kindlasti välja ravida, sest vastasel korral muutub see krooniliseks. Enamusel naistest on kasvõi korra põiepõletik olnud ja ega seda õudust meenutada ei taha!
/Tekst: Kadri Tulev/

Kust tuleb põiepõletik?

Haigustekitajad satuvad põide nahalt ja pärakuümbrusest kusejuha kaudu. Ebapiisava hügieeni korral või kui näiteks pärast roojamist pühitakse pärakut tagant ettepoole, mitte eest tahapoole, satuvad need bakterid kuseteede lähedusse. Kui nad kord on kuseteedesse sattunud ning ravimata jätmisel põide jõudnud, on neil seal head elutingimused ning nad paljunevad kiiresti ja tabavad limaskesti. Et naistel on kuseteed lühemad kui meestel, on neil põie nakatumine ja põletik palju sagedasem kui meestel.

Enamasti on põiepõletiku põhjuseks alakeha ja jalgade külmetamine, tõmbetuul, külmas vees ujumine.

Millised on sümptomid?

Põletiku sümptomiteks on sage ja valuline urineerimine, valu esineb eriti pärast põie tühjendamist.

Kuidas põiepõletikku ära hoida?

- Korduvate kusepõiepõletike ära hoidmiseks on oluline vältida külmetamist - hoida jalad soojad, mitte istuda külmale kivile või maapinnale.

- Ka peab hoiduma teravatest maitseainetest, soolastest toitudest, kohvist, alkoholist.

- Menstruatsiooni ajal on parem kasutada tampooni asemel hügieenisidemeid, et vältida tupeseinte kuivamist.

- Puuvillane aluspesu imab endasse kehavedeliku  ning see aurub. Samuti ei teki puuvillase pesuga liigset higistamist. Et niiske keskkond soodustab seente ja bakterite paljunemist, on puuvillane pesu eelistatav sünteetilisele.

- Kui pärast suguühet urineerida, loputad kuseteedesse tunginud bakterid välja. Peale suguühet peaks kindlasti end ka pesema.

- Parim profülaktika on tasakaalustatud toitumine, sest ühekülgne toit mõjub uriini koostisele halvasti ja vähendab limaskestade vastupanuvõimet. Seega tuleks oma menüü kindlasti üle vaadata, et toit oleks piisavalt tasakaalustatud.

- Alakeha tuleb soojas hoida. Eriti naised peavad vältima külmale pinnale istumist. Tuleb vältida jalgade külmasolekut ja tõmbetuult. Kuigi külm iseenesest haigust ei tekita, nõrgendab ta vastupanuvõimet. Öeldakse, et enne jaanipäeva maas ega kivi peal istuda ei tohi.

- Peale ujumist tuleks märjad riided koheselt ära võtta või siis ujuda üldsegi alasti.

Mida teha kui põletik on juba käes?

Kui põletik juba kallal, peaks tegema jalgadele sooja vee vanne ja hästi palju jooma, eelkõige ravimteesid. Üsna peatselt hakkavad põletikku leevendama näiteks leesikalehe-, kummeli- ja pohlaleheteed. Apteegis on põie- ja neeruteed saada mitmesuguste segudena, ka on käsimüügist võimalik osta taimede baasil valmistatud preparaate.

Põiepõletiku sümptomid kaovad varem kui inimene haigusest terveneb, st valulikkus ja sage urineerimine võivad küll järele anda, aga uriin ei tarvitse mikroobidest puhas olla ja ravi katkestamisel võib põletik krooniliseks jääda. Seepärast tuleb välja kirjutatud ravimeid ja raviteesid tarvitada arsti näpunäidetel pikka aega.

Sagedaste kusepõiepõletike all kannataval inimesel võiks olla pidevalt kodus põieteesid. Kummeliteed võiks aga juua igal õhtul enne magamaheitmist, see puhastab põit ja annab hea une. Arstimite täpsel kasutamisel ja vältides külmetust on kusepõiepõletik täiesti välja ravitav.

Põletiku korral tuleb eelistada vähese soolasusega ja kergestiseeditavat toitu. Mõned aedviljad suurendavad kuseeritust. Soovitatakse aga sellerimugulaid ja värsket sparglit (välja arvatud neeruhaiguste korral). Kerged supid lisavad vedelikku, mis soodustab neerutegevust.

Tuleb vältida stressi ja pikaajalist pingutust. Pingul põieseinad toodavad vähem lima, mistõttu suureneb oht, et bakterid asuvad elama põiepiirkonda.
Kestva põiepõletiku korral on siiski tarvis kasutada antibiootikume, eriti juhul, kui on neeruvaagnapõletiku oht. Antibiootikumid ei mõju iseenesest organismile hästi ega võimalda immuunsüsteemil end treenida. Samuti võivad moodustuda antibiootikumidele immuunsed resistentsed bakterid.

Käsimüügist saab põiepõletiku leevendamiseks erinevaid ravimeid, toon ära peamised:

-Leesikatee 16 krooni- 30 krooni.
-Care Lady jõhvika- ja kuldvitsadražeed. 60 tabletti. 173 krooni.
-Kubja talu põietee. 22,60 krooni.
-Urosept. Kaselehe-, peterselli-, aedoa- ja teiste ravimtaimede segu tabletid. 60 kapslit. 102,50 krooni
-Urinal. Jõhvikaekstraktidražeed. 60 tabletti. 128,60 krooni.

 

Kadri Tulev
[email protected]

 

 

[gallery ids="1829776"]