6 fakti, mida sa tomatite söömise kohta teada võiksid

6 fakti, mida sa tomatite söömise kohta teada võiksid

Värskete puu- ja köögiviljade hooaeg on kohal ning turulettidelt võib lisaks maasikatele ja muudele marjadele leida ka värsket tomatit. Võrreldes talvel poes müüdavate nii-öelda plastmasstomatitega maitsevad kodumaised mahlased tomatid lausa võrratult ja neid võib vabalt süüa täpselt nii nagu me sööme näiteks õuna või pirni. Allpool on välja toodud 6 põnevat fakti, mida sa tomati kohta kindlasti teada võiksid!

Värskete puu- ja köögiviljade hooaeg on kohal ning turulettidelt võib lisaks maasikatele ja muudele marjadele leida ka värsket tomatit. Võrreldes talvel poes müüdavate nii-öelda plastmasstomatitega maitsevad kodumaised mahlased tomatid lausa võrratult ja neid võib vabalt süüa täpselt nii, nagu me sööme näiteks õuna või pirni.

 

Allpool on välja toodud 6 põnevat fakti, mida sa tomati kohta kindlasti teada võiksid!

1. Tomat on tegelikult hoopis puuvili!

Sellegipoolest lisatakse seda pigem erinevatele soolastele roogadele. Maitse poolest tomatit lihtsalt ei sobi näiteks müslile või jogurtile lisada, samas puuviljad maitsevad sedasi imehästi.

2. Tomat teeb hambad ja luud tugevamaks!

Tomati söömine aitab kaltsiumil paremini organismi imenduda – tarbides näiteks piimatooteid, kus on kõrge valgusisaldus, tasub kõrvale süüa tomatit või juua värskelt pressitud tomatimahla. Tomat sisaldab lükopeeni, mis aitab organismil kaltsiumit tõhusamalt omastada ning just kaltsium on see, mis luud ja hambad tugevamaks teeb.

3. Tomatit tasub kindlasti grillida!

Lükopeeni sisaldus tomatis suureneb veelgi, kui tomatit küpsetada. Jah, kahjuks muutub C-vitamiini sisaldus tomatis küpsetamise käigus väga madalaks, ent lükopeeni tase tõuseb kolmekordseks! Parim lahendus – süüa tomatit mõlemal moel!

4. Tomati lehed on mürgised!

Tomati lehti ei tohi süüa, sest need sisaldavad mürgiseid aineid.

5. Maailmas on üle 10 000 erineva tomati sordi.

Erinevate allikate väitel on erinevaid tomati sorte isegi rohkem kui 25 000! 

6. Maailma kõige suurem tomat kaalus üle 3 kg!

Registreeritud andmete kohaselt kaalub maailma kõige raskem tomat 3,51 kg ning selle omanikuks on Oklahomast pärit Gordon Graham. See hiiglaslik tomat kasvas aastal 1986 ning sellest jagus võileivakatet 21 pereliikmele. Seega üle 40 võileiva said paksude tomativiiludega kaetud.

Allikas: internet