Lapseea toiduvalik mõjutab artereid täiskasvanuna

Köögi-ja puuviljade söötmine lastele tuleb tõepoolest kasuks, sest neil, kes on lapsepõlves rohkem puuvilju söönud, on kolmekümneselt arterid paremas seisukorras, kirjutab Duodecim.

Köögi- ja puuviljade söötmine lastele tuleb tõepoolest kasuks, sest neil, kes on lapsepõlves rohkem puuvilju söönud, on kolmekümneselt arterid paremas seisukorras, kirjutab Duodecim.

Teadlaste tähelepanek viitab sellele, et südame- ja veresoonkonna haiguste ennetamist tasuks alustada juba lapsepõlves ning toiduvalikul on siinkohal väga oluline osa.

Teadlased kasutasid alates 1980. aastast kogutud materjale, mis hõlmavad tuhandete 3-18aastaste inimeste haiguslugusid. Selle uuringu jaoks valiti välja 1600 osalejat, kelle artereid uuriti 30-45aastaselt.

Mõõtmised näitasid, et arterite seisukord muutub selgelt selle järgi, kui palju köögi- ja puuvilju olid osalejad lapsepõlves söönud. Heas seisukorras olid nende arterid, kelle toitumine oli köögiviljade tarvitamiselt nii lapsena kui ka täiskasvanuna rikkalik olnud.

Tähelepaneku teeb oluliseks asjaolu, et toiduvalik mängis suurt rolli olenemata paljudest arterite seisukorda mõjutatavatest teguritest nagu suitsetamine, ülekaalulisus, kolesteroolitase ja vererõhk. Traditsioonilised riskitegurid ennustasid siiski arterite nõrgemat seisundit, mida on täheldatud ka varem.

Teadlased märkisid, et 1980-ndatel aastatel, kui uurimus algatati, siis pered, kes sõid rohkelt puu- ja köögivilju, olid ilmselt ka muidu terviseteadlikumad.

 

Anneli Allikas-Parv