Piparmünt maitse- ja ravimtaimena

Piparmünt on üks vanemaid kultuurtaimi. Tema kodumaaks peetakse Hiinat. Piparmünt on viimasel ajal ka eestlaste seas populaarseks läinud. Sellest saab teha nädala lõpus mõnusaid Mojito`sid või tassikese teed. Piparmünt parandab tuju ja aitab pärssida karvkasvu!
/Tekst: Kadri Põldma/

Piparmünt kuulub huulõieliste perekonda, on vähenõudlik, umbes 50 cm kõrgune taim. Varrest lähtuv roomav juurestik moodustab võsusid, mis võtavad juured alla ja nendest võsudest saab taime paljundada. Seemneid piparmünt ei moodusta. Piparmündi eeterlik õli sisaldab palju mentooli. Õitsemisaeg on juunist augustini.

Suurteks piparmündisõpradeks on inglased. Tänaseks on inglased piparmündi suurimad kultiveerijad ja tarbijad, nende jaoks on piparmünt umbes sama oluline kui meile petersell. Inglased lisavad piparmünti meeleldi kohupiimale, seentele, spinatile ja rohelisele salatile. 


Piparmünt ravimtaimena

Kõiki 15 mündiliiki kasutatakse kogu maailmas seedehäirete ravimiseks. Mõjub krampe leevendavalt, desinfitseerivalt, seedimistegevust soodustavalt.

Õli kasutatakse ka kosmeetikatööstuses kreemides ja salvides ja inhalatsiooniks nohu puhul. Mõjub soodsalt ka sapipõie tegevusele. Piparmünt rahustab ärritunud ja paistes nahka ning leevendab selle õhetust ja punetust.

Piparmündi lehtedest valmistatakse teed. See aitab neuroosi, unetuse, liigse erutuvuse vastu. Samuti on piparmünditeed kasulik juua peavalu ja iivelduse korral. Rahustava teena tuleks seda juua soojalt ja meega.  Keev vesi valatakse lehtedele ja lastakse 5-10 minutit tõmmata ja siis kurnatakse. Juuakse 3 tassi päevas. Piparmünditee valmistamiseks võetakse 2 tl pulbriks peenestatud ürti 1 kl keeva vee kohta, hoitakse kaanetatult 10 min ja kurnatakse. Tõmmist valmistatakse ürdist (varre ülemine osa), mida peenestatult võetakse 1 spl 1 kl keeva vee kohta ja lastakse tõmmata kuni 3 tundi ja juuakse lonkshaaval päeva jooksul. Piparmõnditee aitab igasuguste kõhuhädade korral– nii seederikete, kõhulahtisuse kui ka mao ülihappesuse puhul. Kõhuhädade korral tuleb teed juua jahtunult.

Piparmündi lehed lasevad end hästi kuivatada ja säilitavad suletud nõus hoituna oma mõju pool aastat.
Apteekides on saadaval nn. piparmündi tilgad. 15 tilka veega annab samasuguse toime, kui teed juues.
Piparmünt ei ole tugevatoimeline ravimtaim, mistõttu võib juua pikka aega järjest. Sobib nii toetusraviks kui ka hädade ennetamiseks.

Piparmündi kohta on tehtud ka üks kentsakas avastus. Nimelt aitab piparmünt karvkasvu pärssida. Nii kummaline kui see ka ei tundu, vahetab liigse meessuguhormooni alla surumiseks mõeldud tabletid välja lihtlabane piparmünditee. Karvkasvu aeglustamiseks soovitatakse juua  tassi piparmünditeed päevas. Seega, kõik naised, kel on probleeme liigse karvkasvuga- jooge piparmünditeed!

Piparmünt on ka hea abimees sportlastele. Uuringud näitavad, et puhta piparmündi nuusutamine parandab sportijate tuju, motivatsiooni ja saavutusi. Piparmünti võivad igas vanuses sportlased nuusutada treeningul ja võistluste ajal.

Piparmünt maitsetaimena

Piparmündi lehti kasutatakse köögis maitseainena lambalihatoitudele, ühepajatoitudele, jogurtites ja magustoitudes. Piparmünt sobib köögiviljasuppidesse, lamba-, põrsa ja vasikaliharoogadesse. Ka kala- ja lihamarinaadis on see hea maitselisaja. Piparmündikaste aga sobib hästi grillkalale. Piparmünti võib segada rohelisse maitsevõisse, kohupiima, keeduriisi ja kisselli. Mündilehti võib lisada ka sügavkülmutatud mahla- ja mehukuubikutele. Suvel on hea ürti lisada külmadele karastusjookidele, samuti alkoholile, ent ka joogišokolaad saab mündiga meeldiva maitse. Eriti mõnus on piparmündilehtedest valmistada mojitosid.

Mojito retsept

1 osa (u 4 cl) valget rummi
3 osa soodavett
mõned piparmündilehed
pool laimi
paar tl suhkrut

Pane piparmündilehed, laim ja suhkur klaasi põhja. Pressi neid nuiaga, et maitsed eralduks, lisa jää (eelistatavalt purustatud), u 4 cl valget rummi ja soodavett (soodavee võib kodustes tingimustes asendada ka mineraalveega).

 

Kadri Põldma
kadri@buduaar.ee