Reklaam sulgub sekundi pärast

SEEDIMINE KORDA: 3 toitu, mis vabastavad keha jääkainetest

Selleks, et sinu ainevahetus oleks korras ning organism suudaks jääkainetest ja mürkidest ilma probleemideta vabaneda, võiks oma menüüsse vahel lisada toitusid, mis neid tegevusi soodustavad. Korras kõht tähendab seda, et sa ei vaevle kõhugaaside käes, keha väljutab jääkaineid regulaarsel baasil, kõht ei ole punnis ning sul on hea ja kerge olla.

Selleks, et sinu ainevahetus oleks korras ning organism suudaks jääkainetest ja mürkidest ilma probleemideta vabaneda, võiks oma menüüsse vahel lisada toitusid, mis neid tegevusi soodustavad. Korras kõht tähendab seda, et sa ei vaevle kõhugaaside käes, keha väljutab jääkaineid regulaarsel baasil, kõht ei ole punnis ning sul on hea ja kerge olla.

Ebaregulaarne söömine ja mitte just kõige tervislikum menüü võivad ainevahetuse aeglasemaks muuta, alkohol on samuti halb. Õnneks saab organismi üpriski hõlpsasti taas õiges tempos tööle panna ning allpool on välja toodud kolm toitu, mis kaasa aitavad!

1. Täisterakaerahelbed

Lihtne ja ammusest ajast teada tuntud toit, mis on igati tervislik ja soodustab seedetegevust. Keeda täisterakaerahelvestest putru piima ja veega pooleks. Kui sul on piimatoodete vastu allergia, kasuta näiteks mandli- või kaerapiima. 

Teine võimalus on täisterakaerahelbeid ahjus röstida, lisada mett ja neid müslina süüa. Lisandiks sobib keefir või jogurt, sest ka hapendatud piimatooted mõjuvad seedimisele hästi.

2. Psülliumi kestad (kõrbe teelehe seemne kestad)

Nendest imepisikestest taimeosakestest ei ole enamus lugejad ilmselt varem kuulnud, ent tegu on väga kasuliku ja kiudaineterikka toiduainega. Psülliumi kestad paisuvad ja paksenevad kontaktil vedelikuga ja kui eesmärgiks on ainevahetuse korrastamine, võiks lisada 200 ml vedelikule 1 teelusikatäis psülliumi kestasid, segada ja lasta 15 minutit paisuda. Seejärel tarbi jook ära. Vedelikuks võiks olla vesi, sobib ka mahl või hapupiim.

Psülliumi kestasid võib lisada ka pudrule (näiteks täisterakaerahelbepudrule), pannkookidele ja leivale. Kogustega tuleb ettevaatlik olla - 1 teelusikatäis ühe pudruportsu kohta on igati piisav. 

Natuke lisainfot psülliumi kohta: psüllium on looduslik kiudaine, mis aitab kõhuhädade puhul, sobides nii kõhukinnisuse kui ka lahtisuse korral. Üks teelusikatäis psülliumi kestasid sisaldab keskelt läbi kuus grammi kiudaineid ning inimese päevane kiudainete vajadus on ligi 25-35 grammi. Lisaks soolestiku ja seedesüsteemi korrastamisele, aitab psüllium ka hemorroidide, põieprobleemide ning kõrge vererõhu korral, samuti võib aidata vähendada kolesterooli ja veresuhkru taset. Psülliumil on unikaalne vettsiduv toime, paisudes soolestikus lähtemahuga võrreldes sajakordseks – tekitades seeläbi täiskõhutunde ning toetades kaalujälgimist. 100 grammis psülliumi kestades on ligi 85 grammi kiudaineid!

3. Chia seemned

Ka Chia seemned sisaldavad suures koguses kiudaineid ning paisuvad vedelikus. Kiudainete sisaldus 100 grammis on ligi 38-45 grammi ning lisaks sisaldavad need imelised seemned ka märkimisväärses koguses vitamiine, mineraalaineid, oomega-3- ja oomega-6-rasvhappeid. Ka valgusisaldus on chia seemnetes kõrge - 20 grammi 100 grammi kohta! Lisa üks või kaks teelusikatäit seemneid jogurtile või keefirile ja jäta üleöö või paariks tunniks külmkappi paisuma. Chia seemned paisuvad ligi 15 korda, seega mitte nii palju kui psülliumi kestad.

Chia seemneid tasub lisada ka smuutidele, pudrule, müslidele ja küpsistele.

Allikas: care2.com

Toimetas: Karin Karu