Tahan saada saledaks – dieediks valmistumine

Minu huvi tervisliku toitumise vastu on igati põhjendatud, sest pean
kibedusenoot hääles tunnistama, et olen paks ja läbikukkunud
dieedipidaja praktiliselt tänaseni. Kaks järjestikust sünnitust ja
seljavigastus pole dieedi- ja trennipidamist ka kergemaks teinud.

Minu huvi tervisliku toitumise vastu on igati põhjendatud, sest pean kibedusenoot hääles tunnistama, et olen paks ja läbikukkunud dieedipidaja praktiliselt tänaseni. Kaks järjestikust sünnitust ja seljavigastus pole dieedi- ja trennipidamist ka kergemaks teinud.

Olen proovinud mitmeid dieete kuid nüüd, kui olen seadnud eesmärgiks mitte ainult paremasse vormi saada, vaid ka tervem olla, on minu pingutused ka natukene vilja kandnud. Arvan, et iga dieedi rõhk peaks olema pikaajalisusel, sest saavutatud kaalus on palju lihtsam püsida, kui on omandatud uued toitumisharjumused. Oluline on hakata pöörama tähelepanu sellele, mida me sööme, kui palju me sööme ja söömisprotsessile enesele. Minu soovitus on omandada uus ja personaalne söömispsühholoogia. See on muidugi raske, seda enam, et igal sammul ümbritsevad meid just paljud halvad söömisharjumused (kiirtoidurestoranid, kohvikud jne).

Enne dieediga alustamist pead sa olema selleks hästi ette valmistunud. Et muuta dieedipidamine enda jaoks kergemaks, tuleb kindlasti teha enne natuke uurimustööd. Jälgi mõni aeg hoolikalt, millised on sinu toitumisharjumused tegelikult! Kirjuta nädala jooksul üles kõik, mida sa sööd ja jood. Ära tee sohki ja pane kirja ka kõik vahepalad ja näksimised!

Motiivi ja jaksu leiad kindlasti sellest, kui vaatad ennast ilma riieteta hoolikalt peegli ees. Leides kumerusi valedel kohtadel, ütle endale, et varsti on neist järel vaid mälestus.

Kaalu ennast. Kaaluma ei pea iga päev, sest päevade lõikes meie kehakaal kõigub ja see võib tekitada vaid stressi. Piisav on kaaluda ennast korra nädalas. Väga nutikas on ka otsida välja mõni armas riideese, mis täna enam selga ei mahu. Riputa see nähtavale kohale oma kandmisjärge ootama. Küll on hea tunne jälgida, kuidas iga nädalaga näiteks väikeseks jäänud püksid reitel aina kõrgemale ja kõrgemale jõuavad.

Soovitav on ennast ka mõõta ja uurida oma pikkusele ja hetkekaalule vastavaid tabeleid. Nii saad näha kas sa oled normaalkaalus või ülekaaluline. Tervete inimeste puhul ei saa rääkida sellistest nähtustest nagu „raske kont“, sest ainsad „kerge kondiga“ inimesed on need, kes tõenäoliselt kannatavad osteoporoosi ehk luude hõrenemise käes.

Valmistu dieediks ette!

1.Mõtle läbi samm-sammult mida ootad ja mida teed. Loomulikult saad sa sellega hakkama, sest kõige olulisem on muuta oma mõtlemist!
2.Sõlmi endaga mõttes (või miks mitte ka kirjalikult) leping!
3.Vali dieedipidamiseks (mis eriti oluline – just dieedi alustamiseks) õige aeg!
4.Plaani toidukorrad ette. Samuti tee valmis kogu nädala menüü ja osta poest vaid vajalikke toiduaineid!
5.Kui keset dieeti juhtub, et patustad, siis ära löö kogu dieedile käega!

Süües rohkem, kui keha põletada jõuab, võtab inimene kaalus juurde. Vajaliku päevase energiakoguse kehas toimuvate protsesside käigus hoidmiseks määrab ära keha ainevahetuse kiirus puhkeolekus. Energiat kulub rohkesti isegi puhkeolekus, sest süda töötab, seedesüsteem lagundab toitu jne. Küllaltki palju energiat kulutatakse ka soojuse tootmiseks. Mehe või naise keskmine ainevahetuse basaalkiirus sõltub tema pikkusest, kaalust ning kehaehitusest. Kehaehitus, mida sageli mõistetakse valesti, on eriti oluline. Lihtsalt öelduna väljendab see lihaste ja rasva suhet kehas. Suure osa tarbitavast energiast kasutavad ära lihased, aju, maks, neerud ja süda. Kuna rasv pole elund, vajab see püsimiseks väga vähe energiat.

Kas teadsid, et lihased aitavad kaalus alla võtta? Ülekaalulisuse puhul pole probleemiks ainult see, et ületad oma ideaalkaalu, vaid tõenäoliselt on ka keha rasvasisaldus võrreldes lihasmassiga ebaproportsionaalne. Mida suurema protsendi lihasmassi inimene dieedipidamisel kaotab, seda vähem energiat meie organism vajab ja tulemuseks on veelgi suurem tasakaalu puudumine rasva ja lihaste vahel. Mõistlik dieet ja kehaliste harjutuste kombineerimine aitavad suurendada lihasmassi ning tõstavad lõtvunud lihaste
toonust. Samuti kiirendab see ainevahetust ning seega aitab ka ära põletada suurema hulga kaloreid, ükskõik mida sa ka ei teeks. Liikumine, olgu see siis kõndimine, tantsimine või metsajooks, põletab organism ära rohkem energiat, kui on vaja basaalseks ainevahetuseks. See tähendab, et kui on saavutatud oma lemmikkaal, võib süüa rohkem kaloreid ja ikkagi püsida ideaalkaalus.

Minul näiteks võttis kaua aega arusaamiseks, et mikrodieetide (dieedid, mille puhul päevas süüakse ainult 350 kalorit) puhul kaalus alla võtmine toimub pigem lihasmassi kui rasva arvelt. Kui me ennast näljutame, arvab ka keha, et me tõepoolest nälgime ja lülitab sisse kohe tarvilikud abinõud ehk läheb laisemale režiimile, ning hakkab toitu säilitama. See ongi põhjuseks, miks väheaktiivne naisterahvas, kes on tugevalt ülekaaluline, võib süüa vähem kui 1000 kilokalorit päevas ja ikka kaalus juurde võtta, samal ajal kui teine, sama kehakaaluga, kuid aktiivne naisterahvas sööb päevas rohkem kaloreid ja võtab kaalus alla.

Iga päev tuleb süüa mõistlikus koguses erinevat sorti toitu. Äärmuslikud dieedid tuleb unustada! Vähe tarbida rasva, soola, suhkrut, punast liha ja töödeldud toitu. Mõõdukas koguses süüa linnuliha, mune ja kala ning rohkesti süüa värskeid puu- ja köögivilju, ubasid ja teisi kaunvilju, täisterariisi ning kaerahelbeid. Soovitav on süüa pigem tihti ja väikestes kogustes. Kindlaks on tehtud, et süües kuus korda väikestes kogustes, põletab inimene ära rohkem kaloreid kui süües sama hulga toitu kolme suurema toidukorraga.

Järgmine osa kolmeosalisest tekstisarjast ilmub reedel.

/Toimetas: Maily Kivilo/