Tervis viiest elemendist

Tervis viiest elemendist

Salapärane viie elemendi õpetus pärineb Hiina universumitõlgendusest. Elemendid puu, tuli, maa, metall ja vesi sümboliseerivad põhilisi energia ja mateeria omadusi. Keha vajab tõhusaks töötamiseks kõiki elemente.

Salapärane viie elemendi õpetus pärineb Hiina universumitõlgendusest. Elemendid puu, tuli, maa, metall ja vesi sümboliseerivad põhilisi energia ja mateeria omadusi. Keha vajab tõhusaks töötamiseks kõiki elemente.

Ring algab puuelemendist, mis süttib. Sellest sünnib tuli. Tuli on sügaval maa sees. Pärast põlemist jääb järele tuhk, millest moodustuvad metallid. Selle käigus vabanevad vee- ja hapnikumoelkulid – sünnib vesi. Veest sai alguse taimeriik, seega järgneb veele jälle element puu ning ring algab uuesti. Kui üks element ringlusest välja jääb, siis süsteem ei toimi.

Samasugune ringlus toimub ka meie kehas toidust energia saamiseks. Ringi panevad tööle erinevad toiduained. Kui mõne elemendi toiduaine vahelt ära jääb, energiaring katkeb. Keha vajab tõhusaks töötamiseks kõiki viit elementi – siis on sul piisavalt energiat, mis tähendab, et sind ei ohusta ka üleliigsed kilod. Väga tähtis on jälgida, et menüü sisaldaks päeva peale jaotatult kõiki viit elementi.

Paljud inimesed söövad aga nii, et nende toit ei anna energiat, organism ei hakka hästi tööle ega lagunda toitu nii, et rasvad ei ladestuks. Kui mõni element jääb ahelast välja, siis ei saa keha normaalsest toidukogusest vajalikku energiat ja sa võtad kaalus juurde, sest energia saamiseks sööd rohkem. Normaalkaalu jõudmiseks jällegi nälgid. See tähendab, et võtad kehalt rohkem energiat, kui ta vastu saab. See aga sunnib organismi varusid koguma. Vale toitumine paneb aluse ka südame- ja muudele haigustele.

PUU – hapu

Kõik rohelised taimed: brokoli, porrulauk, salat, spinat, kurk, petersell, ka hapukapsas, rõigas ja hapukurgid. Puuelemendid puhastavad organismi.

TULI – terav

Tuleelemendi alla kuulub ka toiduvalmistamine. Ideaalsed on vokiroad. Head valguallikad on liha ja kala, kõige parem aga tofu. Kasuta vürtse nagu pipar, karri, ingver.

MAA – magus

Porgandid, sibulad, kõrvits, seller, aprikoos, vanilje, kaneel. Maaelemendid hoolitsevad, et sa oleksid energiline ja rõõmsameelne.

METALL – mõrkjas

Metallielement tähendab mineraale, mida sisaldavad täisteraviljad: kaer, hirss, nisu, oder ja riis. Kuumutades muutuvad neis olevad süsivesikud kergemini omandatavaks ja hästi seeduvaks.

VESI – soolane

Kaunviljad – oad, läätsed, kikerherned, toores tofu. Enne keetmist peab kaunvilju leotama ja keetmisel vajavad nad topeltkogust vett. Kaunviljadest saame aminohappeid, mis on meie tervisele hädavajlikud.

 

 

 

Triin Tisler

Sarnased artiklid