Reklaam sulgub sekundi pärast

Toitumisharjumused, mida tuleks vältida!

Söömine – tegevus, mis oli kunagi meie peamiseks prioriteediks – on muutunud kas millekski, mida peame kuidagi mahutama oma päeva või millekski selliseks, mida me teeme mõtlematult ja hoolimatult, pööramata sellele olulist tähelepanu, mida oma kehasse topime.

Söömine – tegevus, mis oli kunagi meie peamiseks prioriteediks – on muutunud kas millekski, mida peame kuidagi mahutama oma päeva või millekski selliseks, mida me teeme mõtlematult ja hoolimatult, pööramata sellele olulist tähelepanu.

Veelgi enam – paljud halvad toitumisharjumused, mis sinu arvates säästavad raha, võivad tegelikult tõsta hoopis kehakaalu. Õnneks ei pea sa pöörduma eelajaloolise elustiili juurde, et saada jagu halbadest toitumisharjumustest. Ebatervislike toitumisharjumuste väljatõrjumine oma elust on tegelikult lihtsam ja võtab vähem aega, kui sa arvatagi oskad. Et saada osa tervislikumast eluviisist, saledamast kehast ja rahuldavamast toitumiskogemusest, tuleb hoiduda paljudest üldlevinud toitumisharjumustest.

Hommikusöögi vahelejätmine on üsna halb, kuigi väga paljud inimesed just selle vahele jätavadki. Lisaks sellele, et päeva alustamine tervisliku hommikusöögiga annab sulle vajaliku energialaengu ja aitab aju puhastada hommikusest udust, aitab see sul lisaks ka langetada tervislikke toitumisvalikuid kogu ülejäänud päeva, kuna oled juba tõstnud esimese asjana hommikul õiged toitumisharjumused esikohale. Hommikul söömine võib aidata sul ka tarbida vähem kaloreid päeva teises pooles. Süües hommikul korralikult, teed sa palju väiksema tõenäosusega lõunalauas halbu toitumisotsuseid.

Kui tahad end öösel täielikult välja puhata, siis väldi söömist enne magamaminekut. Miski ei tõesta, et söömine enne voodisse minekut viib kaalu tõusuni, võib siiski liiga palju söömine või vürtsikate ja rasvaste toitude söömine ning kofeiini tarbimine üks kuni kolm tundi enne magama minekut vähendada une tõhusust ja pikkust, muutes sind järgmisel päeval väsinuksja uimaseks. Rasvaste toitude söömine enne magamaminekut aeglustab kõhu tühjenemist, tekitab seedehäireid. Kui sa kuidagi ei suuda öelda „ei” korisemisele oma kõhus enne magamaminekut, siis võid näkitseda paar värsket puuvilja.

Enese näljutamine? Vastupidiselt levinud arvamusele, on nälgides keha esimeseks reaktsiooniks rasva ladustamine, mis toob kaasa kaalutõusu. Miks keha teeb nii? Kui sa ei söö pikka aega, siis su keha nö ärritub, kuna oled teda vajalikust toidust ilma jätnud ja kui sa siis lõpuks sööd, arvab sinu keha, et tal on vaja säilitada need kalorid rasvana, kuna pole teada, millal jälle süüa saab. Parim viis rasvast lahti saada, on läbi tervisliku dieedi ja regulaarsete harjutuste, mitte jättes oma keha ilma kaloritest ja toitainetest, mida tal on igapäevaelus vaja.

Kiire eluviis. Ahmides endasse toitu nagu tolmuimejaga, soodustab kaalu tõusu. Kugistades eine sisse 5 – 6 minutiga, ei jõua sinu aju öelda kehale, et su kõht on täis, lastes sul süüa rohkem toitu ja kaloreid, kui vaja. Võta hoogu maha, lõdvestu. Mälu toit läbi ja naudi selle maitset. Niisugune tegutsemine annab ajule võimaluse mõista, et sa sööd ja saata kehale signaali, et kõht on täis.

Ei ole saladus, et vesi on vajalik kõikide eluvormide- kaasa arvatud inimese optimaalseks töötamiseks. On aga üllatav, et jättes joomata piisava koguse vett päevas, võib aeglustuda ainevahetus, muutes kaalutõusu tõenäolisemaks, kuna vesi on vajalik kõigiks ainevahetuse funktsioonideks, kaasa arvatud kalorite põletamiseks. Kui sa just ei uita Sahara kõrbes ringi, siis peaks vesi olema kergelt kättesaadav ja sina peaks tarbima seda ohtralt. Arukas oleks juua vett ka oma eine kõrvale, mahla või limonaadi asemel, mis võivad küll täita kõhtu kiiremini, kuid need sisaldavad rohkelt tühje kaloreid.

Näljasena toidupoodi sisenemine! Kas pole mitte tuttav lause. See on ka minu üks halvimaid harjumusi. See ei ole iseenesest küll halb toitumisharjumus, kuid võib viia ebatervisliku toidu valikuni. Mis paneb sind arvama, et võid tühja ja koriseva kõhuga toidupoodi, mis on täis ahvatlevaid magusaid ja soolaseid snäkke, sisse astuda ja tuled sealt ära mõistliku ostuga. Söö enne kui lähed. Võta mõni õun, peotäis pähkleid või kiire võileib enne, kui suundud poodi ja sa pöördud tagasi koju toiduga, mis sobib tasakaalustatud eineks.

Lihtne toitumise planeerimine ja tervislikud snäkid võivad muuta väga palju. Püsi saledana, tõsta energia taset oma kehas ja naudi söömist!

/Getlin Oltre/