Reklaam sulgub sekundi pärast

Unusta kalorite lugemine! 5 nippi, mis aitavad kaalust alla võtta

Kevad on käes ning paljud naised soovivad end suveks vormi saada, mis tähendab lisakilodest vabanemist - see aga tähendab külmkapis korrektuuri tegemist ja rämpstoidust loobumist. Ent kui olulist rolli mängib kalorite lugemine ja kas see aitab kaalulangetamisele kaasa või raiskad sa lihtsalt oma aega?

Kevad on käes ning paljud naised soovivad end suveks vormi saada, mis tähendab lisakilodest vabanemist - see aga tähendab külmkapis korrektuuri tegemist ja rämpstoidust loobumist. Ent kui olulist rolli mängib kalorite lugemine ja kas see aitab kaalulangetamisele kaasa või raiskad sa lihtsalt oma aega?

Tunnustatud toitumisspetsialist Lisa Moskovitz, kes on aidanud tuhandetel inimestel kaalust alla võtta ja oma ideaalkaal saavutada, leiab, et kalorite lugemine on ületähtsustatud. Jah, kindlasti on hea teada, kui palju kaloreid me päevas keskelt läbi kulutame ja kui palju me neid tarbima peaksime, ent kuna paljudel söökidel on kalorite info valesti märgitud, siis on raske täpset järge pidada. Kokkuvõttes soovitab Lisa kalorite lugemisele vähem rõhku panna!

Ent mis aitab kaalust alla võtta? Kui me kaloreid ei loe, siis mille järgi sööki valima peaks? 

Lisa soovitab kuulata oma keha ja selle vajadusi. Mis aga toitumisse puutub, siis kõige tähtsam on valida sööke, mis tagavad sulle piisavas koguses kvaliteetseid valke, kiudaineid, kasulikke rasvasid ning häid süsivesikuid (mitte suhkrust saadavaid süsivesikuid).

Et tervislikku menüüd lihtsam koostada oleks, soovitab ta lähtuda viiest olulisest punktist: 

1. Pane kirja kõik suuremad toidugrupid - jälgi, et sa sööksid iga päev piisavalt palju värsket kraami, kasulikke rasvasid ja valke ning kiudaineid. Maiustused endale gruppi ei saa, seega tuleks need välja jätta. Kanafilee, kala, tuunikala, puuviljad, köögiviljad, juurviljad, pähklid, täisteratooted, piimatooted - neid kõiki peab tarbima.

2. Söö iga kolme kuni nelja tunni tagant, mitte sagedamini. Kui sul läheb kõht pärast sööki tühjaks enne, kui kolm tundi on möödas, siis see tähendab, et sinu toit ei ole piisavalt toitaineterikas. Vaata, et sinu eine sisaldaks piisavas koguses kiudaineid ja valke, sest just need tekitavad täiskõhutunde pikaks ajaks. Vahepealsed näksimised võivad sageli olla isegi kaloririkkamad kui põhisöögikorrad ning siit need lisakilod tulla võivadki.

3. Kuula oma keha. Kui sa tõepoolest tunned, et kõht on tühi, siis söö. Võta selleks aega, naudi igat suutäit ja mälu korralikult. Kuula oma keha ja pane kahvel käest, kui kõht hakkab täis saama. Kui pool taldrikutäit jääb söömata, siis las jääb. Sa ei pea oma keha täis toppima, vaid seda toitma nii, nagu keha seda vajab.

4. Kaalumise asemel mõõda end kord nädalas. Nii saad teada, kas oled õigel teel. Mõõda talje, reite, puusade ja säärte ümbermõõtu ja pane igal nädalal andmed kirja. 

5. Toiduportsjonid peavad paigas olema! Ära söö korraga liiga palju, organismil on kergem toitu seedida, kui sa sööd normaalsetes kogustes ehk lõpetad söömise enne, kui kõht on pungil täis. Pigem võiks kõht pärast sööki pisut tühjaks jääda, sest alles 20 minutit pärast söömist jõuab signaal ajju, et organism on toitained kätte saanud.

Lisa kohta loe lähemalt siin