Reklaam sulgub sekundi pärast

Villu Parvet: mida teha, kui mees joob liiga palju

Alkohol on inimeste vahelistes suhetes palju tõsisem probleem kui arvatakse. See on sageli suhete purunemise põhjuseks ning väga tihti paljude teiste põhjuste eellooks. Nende probleemide lahenemise osas ei ole mõtet oodata välisele abile või sellele, et mees ise müstilistel põhjustel „järsku mõistlikuks muutub“. Enamasti muutuvad asjad vabakäigul pigem hullemaks. Sina saad teda aidata (eeldusel, et sa ise samuti liiga palju ei joo).

Alkohol on inimeste vahelistes suhetes palju tõsisem probleem kui arvatakse. See on sageli suhete purunemise põhjuseks ning väga tihti paljude teiste põhjuste eellooks. Nende probleemide lahenemise osas ei ole mõtet oodata välisele abile või sellele, et mees ise müstilistel põhjustel „järsku mõistlikuks muutub“. Enamasti muutuvad asjad vabakäigul pigem hullemaks. Sina saad teda aidata (eeldusel, et sa ise samuti liiga palju ei joo).

Harjumus või probleem. Väga suur osa inimestest, kellel on välja kujunemas alkoholism või mõni muu sõltuvushäire, ei pea seda pikka aega arvestatavaks probleemiks. Selgetel perioodidel tulevad nad oma elu juhtimisega rahuldavalt toime ning saavad vahel isegi täitsa hästi hakkama. Ometi on see vaid sissejuhatuseks millelegi palju hullemale. Muuda alkoholiküsimus oma lähisuhtes kriitiliselt oluliseks.

Ära ole kaasosaline. Suur osa meestest joob liiga palju, sest neil lastakse seda teha. Naisest või lähisuhte kaaslasest saab nende kaasosaline, kes aitab probleemi teiste eest varjata. Samuti omab naine tänu sellele alati vahendit oma tegude õigustamiseks ning mehe kritiseerimiseks. Ülimalt sageli ei taheta sellist võimu ära anda. Seega esmalt mõtle, ega sa ise pole kaasosalise rollis, sest siis pead esmalt sellest rollist väljuma.

Ära ela vales. Kui su mees näiteks kolmel päeval nädalas purjus on, siis ei ole see normaalne. Kui sa midagi ette ei võta, siis oled selles ise süüdi. Sul on võimalus ja õige aeg tegutsemiseks. Ära ründa teda siis, kui ta järjekordselt jooma hakkab, oota momenti, kui ta on selge. Lepi temaga kokku aeg, et sellest tõsiselt rääkida ning püüa vestelda temaga võimalikult konkreetselt, nagu ta on mehena harjunud teistega vestlema.

Probleemi olulisus. Kui mees joob liiga palju, siis mõjutab see probleem teie elu kõiki osi. Pole võimalik olla edukas materiaalselt, perekonna moodustamisel, trennis, isiklikus arengus või lähedussuhete loomisel, kui inimene vajab alkoholi. See on kindlaim viis suhe ära lammutada. Küsi mehelt tema arvamust ja lase tal rääkida, milleni see tema meelest viib. Ilmselt jõuate koos samade järeldusteni.

Kannataja rolli nautimine. Inimene hakkab tihti jooma sellepärast, et ei suuda muul viisil oma vajadusi rahuldada. Samas harjumuseks kujuneb see sageli ka seetõttu, et ta lihtsalt naudib kannataja rolli. Kui talle aktiivselt kaasa tunda ja näha probleemi tema traagikana, õpib ta seda kasutama tähelepanu ja armastuse saamiseks teistelt (sh sinult). Selgita, et sina enam sellele ei allu, sest kaine püsimine sõltub tegelikult tema valikutest.

Tee tööd siseringiga. Sõbrad on võimalik jaotada kaheks: need, kes probleemi mõistavad ja tahavad ka tegelikult aidata mehe joomise harjumusest loobuda, ning nendeks, kes teda „tagasi alla tõmbavad“. Kui mees soovib tõsimeeli oma joomiseharjumust muuta, tuleb praegu lõigata läbi suhted kõigi kahjulike sõpradega ning jätta vaid kasulikud. Praktika näitab, et siin pole ruumi kompromissidele, isegi kui tegemist on lähedaste inimestega.

Põhjused kaine olemiseks. Mees suudab olla kaine, kui tal on selleks piisavalt põhjusi. Põhjused, miks ta soovib oma tarbimise harjumusi muuta, tuleb välja öelda tal endal. Ainult siis on need tema jaoks mõjusad. Sina saad need põhjused üles kirjutada ja neid täiendada sellega, mis on sinu kontrolli all (sinu käitumine, temaga koos olemise jätkamine, arstliku sekkumise nõudmine jne). Mida rohkem leiate põhjuseid, seda parem.

Kokkulepped. Kui räägite läbi põhjused ja tagajärjed, vormistage ka koos konkreetsed kokkulepped. Sageli jääb just see tegemata. Leppige kokku ja pange samuti kirja punktide haaval reeglid, mille täitmist tema puhul koos jälgite. Võta endale järelvaataja roll, sest oluline on märgata kõrvale kaldumist kohe, kui on veel lihtne tagasi õigele rajale pöörata. Peate mõlemad tahtma teha kõik endast oleneva, et ennetada järgmist joomist.

Täielik kainus. Kuigi tegemist ei pea olema veel kaugemale arenenud sõltuvushäirega, tasub vähemalt esialgu loobuda alkoholist täielikult. Vaatamata tema lugematutele katsetele müüa ideed, et mõne lonksu võtmine on normaalne, ära mine sellega kaasa. Kui joomist on olnud liiga palju, on mehe enda huvides tõestada sulle ja teistele, et ta suudab sellest vähemalt mõnda aega hoiduda. Praktika näitab, et see on muutuse aluseks.

Asendus. Joomise läbi rahuldas mees oma olulisuse, vahelduse ja läheduse vajadust (saades hiljem kaastunnet ja armastust). Nende samade vajaduste rahuldamiseks on võimalik leida elutervemaid lahendusi, näiteks trenn, töö, meelelahutus, ühistegevused, seks sinuga jne. Peamine, et joomisega seonduks mehe peas maksimaalne valu ning asendavate tegevustega maksimaalne mõnu.

Sisemine ja avalik tähelepanu. Kokkulepetest kinnipidamist tuleb hinnata kas või igapäevaselt. Kui varem tarbis mees alkoholi tihti, siis on suur võit ka üks nädal kainena. Tunnusta teda, sest kui midagi erilist ei toimu ja mees lihtsalt ei joo, ongi see juba areng ja liikumine õiges suunas. Ära unusta, et algus on kõige raskem. Avalikku tähelepanu tasub suunata asendavate ja arendavate tegevustega seotud eesmärkide saavutamisele.

Teiste kaasamine. Harjumuste väljakujunemine võtab aega ning see käib ka kaine olemise kohta. Seda toetab ja mõjutab tohutul määral lähedaste inimeste ring, kes sellele kaasa aidata tahavad. Ära eralda meest nn „headest“ sõpradest, pigem tee endast sõltuv, et nendega suhtlemine oleks aktiivne. Samuti on kasulik kaasata uusi tutvusi, kes jagavad samu väärtusi. Võid ise rääkida teistele ka teie eesmärkidest ja uutest standarditest.

Keskkond. Sina saad võidelda kodu eest, kuid kui mehe töökeskkonnas teised sulle vastu töötavad, on mehe joomisharjumuste muutumine ikkagi ebatõenäoline. Kui mehe töökohas on teatav alkoholi tarbimine normaalne, tuleb sellest tööst loobuda. Olgem ausad, tavaliselt on siis tegemist ka suhteliselt keskpärase töökohaga, millele parema asendusvariandi leidmine pole just kuigi keerukas. Ära tee ka siin järeleandmisi.

Hoolivus tähendab kindlameelsust. Kui sa hoolid oma mehest, siis oled sa kokkulepete täitmisel resoluutne. Kui ta näeb, et tegelikult on kirja pandust võimalik „kõrvale hiilida“ ning joomine välja vabandada, harjubki ta nii toimima. Hoolimine ja armastus tähendabki seda, et sa näitad nende asjade tõsidust ning vajadusel kaasad välise abi (meditsiiniline sekkumine, sugulaste teavitamine jne). Kokkulepped peavad pidama täielikult.

Sinu usk ja julgustamine. On tõestatud, et äärmiselt oluline tegur on ka sinu tegelik usk oma mehe võimesse täielikult alkoholita vastu pidada. Ära püüa teda karistada, lastes tal tagasi langeda ning seejärel talle varasema eest kätte makstes. Aita teda siiralt. Samuti mõista, et pead ka enda jaoks kõrgemad standardid seadma. Ära anna talle põhust joomiseks selle läbi, et ta mõnes sinu lubaduses pettub.

Jaga rõõmu. Räägi mehele siiralt, kui õnnelikuks ta sind teeb selle läbi, et suudab oma kokkulepetest kinni pidada ja elada ilma alkoholita. Enamasti mõistab ta seda ka ise, kuid siiras tunnustus võimendab tema motivatsiooni. Peale esialgset rasket perioodi muutub nii sinu kui tema elu ning samuti teie suhe. Mitmed naised on öelnud, et sellest, kui hea mees neil tegelikult on, said nad aru alles siis, kui mees lõpetas ebameeldiva joomise.


Buduaarile Villult

PS! Tahad paremini osata mehi taltsutada? Uuri lisaks Villu Parveti raamatust "Seks, vein ja kutsikad".