Reklaam sulgub sekundi pärast

MIKS MAITSEVAD FRIIKARTULID jahtunult nii halvasti?

Külmad, magedad, vettinud... Kas on midagi hullemat, kui jahtunud friikartulid? Ilmselt on see mõte käinud läbi igaühe peast, kes oma lemmikut snäkki süües mõne pärastiseks jätab, kuid siis avastab, et oleks targem olnud kõik kohe ära süüa, sest hiljem need lihtsalt ei kõlba. Kuidas aga muutub üks mõnusalt krõbe ja täiuslikult soolatud friikartul vaid paarikümne minutiga söögikõlbmatuks?

Külmad, magedad, vettinud... Kas on midagi hullemat kui jahtunud friikartulid? Ilmselt on see mõte käinud läbi igaühe peast, kes oma lemmikut snäkki süües mõne pärastiseks jätab, kuid siis avastab, et oleks targem olnud kõik kohe ära süüa, sest hiljem need lihtsalt ei kõlba. Kuidas aga muutub üks mõnusalt krõbe ja täiuslikult soolatud friikartul vaid paarikümne minutiga söögikõlbmatuks?

USA keemiaprofessor Matt Hartings selgitab, et peamine põhjus on friikartuli tekstuuri muutumine jahtumisel. Nimelt on kartulis parajalt tärklist ning tärklist täis toidud on head vaid siis, kui nad on nii-öelda niisutatud. Kujutagem ette, et tärkliseterad on kartulis justkui kristallikesed. Kõrgel temperatuuril (näiteks fritüüris) täituvad need kristallikesed veega ja nad muutuvad justkui õhulisteks pallikesteks, mis annavad friikartulile ihaldatud õhulise tekstuuri.

Jahtudes kristallikesed aga kahanevad, mistõttu kaob friikartulilt ka tema õhuline tekstuur ehk kogu võlu. Kogu kristallides olnud vesi kaob hoopis friikartuli krõbedatesse äärtesse ning mõnusalt krõbedad osad muutuvad ebameeldivalt vettinuks.

Allikas: Livescience.com