BUDUAARI KAANELUGU: Epp Kärsin muudab maailma läbi armastuse

Buduaari ajakiri

Liisbet Saue

Epp Kärsin
Foto: Maksim Toome / Litritega pluus: Carmen Klooren

Kogemuskoolitaja ja Amare Luna stuudio looja Epp Kärsin (42) on tugevalt eluenergia usku. Siin loos kohtuvad fragmendid olulistest kogemustest, õppetundidest ja uskumustest – Epu retsept heaks eluks.

Epp on silmnähtavalt õnnelik, pakatab rahulolust. Ta on saanud järjele koolitustega, mis koroona tõttu ära jäid ja tal on nüüd päris oma stuudioruum – see õige, mida tasus oodata. „Mul läheb väga vahvalt, sest ma ei tunne, et käiksin tööl. See on mu kõige suurem kirg ja on rõõm, et eestlaste huvi aina kasvab.”

Populaarsete yoni- ja lingammassaaži koolitustega alustades oli peamine huvigrupp vanuses 45–55, tänaseks on Epp koolitanud üle 22 000 inimese ja end harimas käivad ka paljud alla 30-aastased, sekka ka 18-aastaseid. „Nad on nii tänulikud, et on jõudnud siia õigel ajal ja saavad oma elu elada hoopis teistmoodi. Väga paljud valusad peatükid meie elus jääksid ära, kui oleksime teadlikud, mida soovime, kuidas enda soove väljendada, kuidas teadlikult paarisuhe luua ja olla aus iseenda soovide suhtes, mitte minna kompromissidele, sest varem või hiljem pole me nii õnnelikud. Ent võib-olla on liiga hilja seda muuta. Tahaksin kohe alguses jagada noortele teadlikkust, et suhtega pole vaja kiirustada, kõigepealt tuleb iseennast tundma õppida.”

Kuna teema on väga oluline, on Epul noortele, vanuses 12–17 eluaastat, ette valmistatud spetsiaalsed „Teadliku seksuaalhariduse” loengud, kus räägitakse sellest, mis koolis rääkimata jääb. „Noored on südamest tänulikud, et keegi räägib intiimsetel teemadel nii ehedal ja ausal moel. Mida rohkem on noortel infot, seda õigemaid otsuseid nad elus teevad,” usub koolitaja.

Elu suurim kingitus

Epp on käinud mitut erinevat rada ja jõudnud tänasesse tänu sisetunde kuulamisele ja tugevale eneseusule. „Olen olnud paljudel erialadel ja tol hetkel olidki need kõige õigemad valikud. Kui mul olid varem vaid üksikud pusletükid, siis nüüd on pilt raamitud,” vihjab ta koolitustele, mis sobituvad tema missiooniga aidata kaasa teadlike paarisuhete loomisele.

Koolitaja on kindel, et õnnelikes suhetes inimesed on elus palju kindlamalt oma rajal, julgevad erineda hallist massist ja käia oma hingeteed pidi. „Kui inimene on tasakaalukas paarisuhtes, panustab ta ühiskonna kõikidesse kihtidesse kordades rohkem kui teine, kes ei ole õnnelik, on keerulises suhtes ja vaimselt kurnatud. Toimiv paarisuhe on kõige suurem kingitus elus. Kui meid toetatakse, meisse usutakse, meid mõistetakse, oleme kuuldud, nähtud ja tunneme end turvaliselt, on meil elu vastu suur usaldus. Düsfunktsionaalne suhe võib seevastu soodustada haigestumist, stressi, depressiooni, ülekaalu, nõrgestada immuunsust ja põhjustada vaimseid probleeme,” selgitab Epp. Sellepärast on tema missioon muuta maailm paremaks paigaks läbi armastuse.

Epp Kärsin
Foto: Maksim Toome / Kleit: Mammu Couture

Ettekuulutavad unenäod

Idee hakata õpetama armastamise kunsti, tuli Epuni unenäos, kui senine karjäär ilumaailmas jäi tervisemurede tõttu selja taha. Ka täna kogeb ta unes teist reaalsust ja saab küsimustele vastused just läbi unenägude. „Kord ütles mu vend, et Epp, mul on tunne, et sa sööd seal Tallinnas seeni – kust sul need mõtted küll tulevad? Aga mul tulevadki mõtted nägemustena, näen asju lausa peensusteni. Naeran, et mulle laetakse magamise ajal uusi faile. Mul on öökapil suisa märkmik, et kõik vajalik kirja panna. Mina usun, et näidatakse nendele, kes on valmis nägema. Uskumatule uskumatuid asju ei näidata.”

Epp usub, et vaikus enda sees soosib kogemist, nii on ta tänaseks vähendanud suhtlemist ja telekat ei vaata enam ammu. „Viimasel ajal on mul vaikuses olnud selliseid elamusi, et kui neid lugusid rääkida, võib mõni arvata, et olen hullumajast plehku pannud,” muigab naine. Tihti jäävad need lood küll ainult endale, sest jagamiseks on veel vara.

Epp on kindel, et tema koolitustele tulevad ainult need inimesed, kellele ta meeldib. Teised naljalt uksest sisse ei astu. „Mulle meeldib, et jätan paljudele meediast ühe mulje, aga vähesed teavad, mis on minu sisu ja mulle see sobib. Üks Epp Kärsin teeb koolitusi, aga teine Epp on tegelikult hästi tagasihoidlik, vaikne ja pigem jälgija. Kui koolitustel olen esireas, siis ennast laadides võingi olla üksinda ja naudin seda. Minu ümber ei ole sõbrannade hordi ja see on pannud mind sisemiselt kasvama. Hingelt olen ma hästi õrn ja romantiline. Usun, et kõik inimesed on ilusad ja head, aga olen aru saanud, et nii see tegelikult ei ole.”

Enda tüüpi inimestele annab ta koolitustelt kaasa usu, et kõik on võimalik. Ta teab, millest räägib. „Arvan, et oleme ära kaotanud algkontakti iseenda ja sisemaailmaga, laseme end palju mõjutada teiste arvamusest ja oleme tundlikud kriitika suhtes. Kui keegi midagi ütleb, siis usumegi. Kui mulle on öeldud, et pole võimalik, on see nagu väljakutse: ma näitan teile, et see on võimalik!” ütleb ta lõbusalt, ent võiduka moega. „Koolitused on sündinud, sest olen iseendasse 1000 protsenti uskunud. Kui ise midagi nii tugevalt uskuda ja sellesse oma hing panna, kiirgab see välja. Siin ei olegi teist võimalust.”

Elujõu ammutamine

Paljude inimeste jaoks on vaimne maailm veel võõras, ent Epu jaoks on omavahel põimunud materiaalne maailm, vaimne maailm ja seksuaalsus. Viimane tähistabki meie eluenergiat. „Oleme kõik alguse saanud seksuaalenergia plahvatusest ja igas meie rakus on seda väga palju. Kui enda seksuaalenergiaga ollakse kontaktis, ongi see elujõud. Kui kontakt puudub, siis silmad ei sära, elus ei liiguta edasi, kannatatakse hirmude, häbide ja komplekside käes.”

Epp juhib tähelepanu, et on väga suur erinevus, kas seksuaalenergiat osatakse kontrollida või mitte. „Kui sina seksuaalenergiat ei kontrolli, kontrollib see sind ja loorbereid sellest ei lõika. Kui kontroll on aga sinu käes, annab see teadlikkuse ja võimalused ning avab kõik uksed ja aknad. Lage, kui sellist, ei ole olemas!”

Väga vähe räägitakse ka seksuaalenergia tervendavast jõust. „Tänu partneritevahelisele polaarsusele saab mees tervendada naist ja naine tervendada meest. Olgu selleks valusad mälestused, hirm läheduse ees või ka lapsepõlvetraumad. Meie kehal on mälu, ta salvestab kõik emotsioonid. Mis saaks olla võimsam, kui armastava inimese tervendav puudutus?

Mul on nii kahju, et tegelikult on need nii olulised, tuhandeid aastaid vanad teadmised, kuid me ei räägi ühiskonnas seksuaalsusest endiselt nii vabalt. Seks ei ole ainult soo jätkamiseks,” tahab ta müüte murda.

Epp Kärsin
Foto: Maksim Toome / Kleit: Liina Stein, kingad: Danija, kõrvarõngad: Sigrid Kuusk

Epp usub, et seks on jumalate kingitus inimestele, nagu ütles Paavst Franciscus, ainult et jumalad unustasid anda käsiraamatu, kuidas nende moodi seksida. „Olen koolitanud tuhandeid ja tuhandeid naisi ja kui ma kuulen, kui palju teeseldakse, või naised ei teagi, kus on nende naudingutsoonid, ei saagi midagi ette heita. Vene ajal oli enda puudutamine samuti häbi sees, sest seksuaalenergia on nii võimas, et seda kardetakse. Kui me ei oska seda kasutada, teeb see kahju, aga targa ja teadliku tõstab pilvepiirile.”

Suured puudujäägid on osaliselt tingitud sellest, et kooli haridussüsteem ei väärtusta tänaseni seksuaalharidust kui olulist vundamenti elus. „Kui seisad kahel kanajalal, ei olegi võimalik sinna tugevat elu peale ehitada. Inimesed oleksid palju tervemad, kui nad armatseksid hingetasandil. Hea seksuaalelu on hea elu aluseks. See on paradiis, ilutulestik, vaikne voolav jõgi – kõikidest tasanditest elus kõige täiuslikum. Miks peaksime seda endale keelama?”

Edukas ettevõtluses

Epp pakub koolitusi Amare Luna stuudios, mis pääses hiljuti ka mainekasse ettevõtluse edetabelisse Gaselli Top (Äripäeva kiiresti arenevate firmade edetabel – toim), mis tähendab, et teda võib pidada ka edukaks ettevõtjaks. „Ma ei ole õppinud majandust, ega saanud ärikoolitust. Olen loonud kõik oma ettevõttes puhtalt intuitsiooni ja seksuaalenergia pealt, mul on olnud hästi tugev sisetunne.”

Jaapanlased usuvad, et kui iga inimene on leidnud enda ikigai, käibki ta oma eluteed. Epp on sellega nõus. „Teen tänaseks seda, mida siiralt armastan ja usun, et inimesed vajavad, sest see teeb elu ja inimesed endid paremaks. Kui oma asja teha suure kire ja pühendumusega, on raha ainult boonuseks, et oled õigel teel. Ma ei hakanud seksikoolitusi tegema, et panna Exceli tabelisse kirja, palju ma teenin. Mul ei ole siiamaani Exceli tabeleid ja neid ei tule ka.”

Tabelite asemel innustab naist tugev tahtejõud, juba lapsest saati. „Olen pärit väga väikesest külast, ent mul on väikesest peale olnud suured ambitsioonid. Täna olen alles esimese pudrumäe peal, aga tean, et palju vägevat on veel tulemas. Võtan alati kõik vastu ja olen hästi tänulik. Usun tugevalt, et loome oma mõtete abil ise reaalsuse, aga peame oskama minna peensusteni. See ongi võti. Paljud täiskasvanud ei unista enam üldse, aga tegelikult peaks. Lapsemeelsus, kergus ja usk imedesse aitavad soove täita.”

Ehedus inimestes ja suhetes

Epp hindab inimesi, kes julgevad olla siirad ja ehedad. Ei salli silmakirjalikkust, valetamist ja maskidega inimesi. „Mul on hästi väike lähiring, minu pere ja sõbrad ja sellest mulle piisab. Olen lõpetanud suhtlemise sõpradega, kellega me ei jaga samu põhiväärtusi. Olen varem olnud hästi mõistev ja tolerantne, aga mõtlen üha rohkem, miks ma pean. See ajab mind endaga vastuollu. Kui keegi on midagi lubanud ja pole seda täitnud, elan seda hästi raskelt üle, sest ma ise nii ei tee. Ma pole küll pika viha kandja ja andestan, aga ei unusta.”

Kurvaks muudavad Epu inimeste rumalus, õelus ja kadedus („Nad ise ei ole elus teinud midagi, et kuskile jõuda, aga on targad näpuga näitama”) ning ka julguse puudumine, et valida endale õnnelik elu. „Mind teeb kurvaks, et inimesed raiskavad elu valedes suhetes. Ma ei saa aru, miks seda tehakse, kui meile on antud vaid üks elu. Olen alati öelnud, et parem olla üksinda, kui suhtes, kus on pidev vaimne vägivald, igapäevane võimuvõitlus, manipulatsioonid ja teineteisele ärategemine. Kas sa tõesti arvad, et pole paremat väärt?”

Ta julgustab laskma lahti suhtest, mis ei toimi. Usub, et oleme tulnud siia selleks, et meid kätel kantaks – tuleb lihtsalt elu usaldada ja õige partner leiab sind, kui aeg on küps. Ise meeleheitlikult kaaslast otsides ei leia sa teda mitte kunagi, teab ta rääkida.

„Maailm oleks palju parem paik, kui inimesed oleksid koos õigete inimestega. Peame suhtes olema ühes paadis ja aerutama samas suunas. Vastupidine ei vii kuskile. Sellepärast on elu õige partneriga iga päev kui meepurk.”

Epp usub, et liigume üha enam suunas, kus ei lepi enam poolkõvade suhetega, ent peame julgema oma soove väljendada ja iseennast rohkem armastama. Ta paneb südamele, et see ei ole egoism. „Kes ennast ei armasta ega väärtusta, ei oska seda ka teisele pakkuda. Suhtes peavad paigas olema ka piirid, sest siis oleme emotsionaalselt palju lähedasemad. Vastasel juhul ehitame seinad.”

Epp Kärsin
Foto: Maksim Toome / Body ja kingad: Liina Stein

Enda väärtuse leidmine

Epp teab, mida tähendab julgus mittetoimivast suhtest lahkuda. „Olen ehe näide, et ka üksinda võib hakkama saada. Olen lahutatud ja tulin lapsega kaks kätt taskus Tallinnasse, kui ta oli vaid nelja-aastane, aga mul oli suur-suur usaldus, et saan hakkama, ja olengi saanud.” Tänaseks saavad nad eksabikaasaga hästi läbi, lihtsalt tandemina ei toiminud.

Julgus uuesti valida on kõigis naistes olemas, ent mehel ei tohiks lasta endaga manipuleerida. „Me kõik väärime ilusat elu ja õnnelikku suhet – iga päev. Kui suhtes ongi kriis, siis teadlik inimene õpib kriisist ja suhe saab palju tugevamaks. Kui me aga ei oska kriise lahendada, õõnestab iga järgnev aina rohkem.”

Koolitaja soovitab suhteprobleemide korral proovida imagoteraapiat, PREP-koolitust ja Gordoni perekooli. Abi küsimine ei ole häbiasi.

Ka Epu koolitustele on tulnud paare, kes loodavad sellele kui viimasele õlekõrrele, ent abielu ei pruugi see alati päästa. On päästnud, kuid on ka lugusid, kus koolitus toob kõik probleemid esile. „Suhe on nii ära plaasterdatud, et inimesed ei julgegi lasta emotsioonidel, mis näitavad, kui valus ja vale suhe on, üles tulla. Kogu aeg kompenseeritakse. On ka naisi ja mehi, kes lähevad koolituselt ära pisarsilmil, et miks ma ei teadnud seda 30–40 aastat tagasi, oleksin võinud elada palju imelisemalt.”

Epp tuletab meelde, et kui panustame üleliia tööle, kipub paarisuhe paratamatult kannatama. „Meie jaoks on hästi tähtis, et pangakontol oleks palju raha ja ettevõttel läheks hästi, aga ka hea paarisuhe nõuab panustamist. Mina usun sellesse, et kirg ja torm võivad suhtesse jääda otsast lõpuni, aga see tähendab, et võtad vastutuse, oled teadlik ja tegeled suhtega iga päev.”

Endiste mustrite murdmine

Epp on täna enam kui kindel, et inimesed on loodud siia maailma armastama ja elama lihtsat ning ilusat elu. „Ma ei usu sellesse, mis Tammsaare ütles. See on vana ja iganenud maailm. Liigume sinna, et igaüks vastutab oma soovide eest ise, mitte mees või töö. Sa pead ise julgema valikuid teha, kõik vastused on sinu sees olemas. Kui oleme õigel teel, ongi elu lust ja lillepidu.”

Ometi on meil nii palju katkisi inimesi, sest lapsepõlv on olnud valus. „Partner on paarisuhtes meie kõige suurem peegel – ta näitab meile kõike, mille oleme ära peitnud. Kui hakkame endaga tegelema, on meil võimalus saada terveks ja valusaid mustreid muuta. Kõik probleemid saavad alguse kahe kõrva vahelt, mitte kusagilt mujalt. Ka orgasmiprobleem algab sellest, et naine keelab endale armastust ja arvab, et ei ole piisav.

Epp ise tundis juba lapsena, et ei sobitu ühiskonna mustrisse ja on sündinud valesse perekonda. „Olin täiesti pöörane ja kodused reeglid ei sobinud mulle. Läksin 14-aastaselt kodust minema, sest ei saanud emaga läbi. Ma olingi teistsugune, ka ema on hiljem öelnud, et kui ta poleks lubanud mul minna, oleks ta minust ilma jäänud. Jäime emaga suhtlema, aga leppisime tõeliselt ära alles siis, kui sain 33. Täna, olles 42-aastane, on mul emaga väga eriline ja soe suhe, olen lausa memmekas,” muigab Epp.

„Niipea, kui ära leppisime, lükkas elu mu kiirteele. Kui perekonnaliin saab tervendatud, annab see tiivad. Peremuster on tähtis, sest killuke eelnevatest põlvedest elab sinu sees ja mõjutab meid, tahame või mitte.”

Täna usub Epp, et kõige tähtsam on suhe iseendaga, siis emaga („Sul on tüvi ja juured”) ja siis isaga („Sinu vaade maailmale”). Tema teel on olnud palju andestamist ja mõistmist. „Olen siiani tänulik, et ema lubas mul nii noorena kodust ära minna. Sain väga varakult kogeda elukooli ja kasvada ning areneda Epuks, kelleks pidin saama.

Eelnevad suhted

Epu esimesed armumismälestused on pärit lasteaiast. „Poisid kaklesid minu pärast ja koolis oli samamoodi. Ühel hetkel ei tohtinud ma enam koolidiskodel käia, sest garderoobis, kus poisid kaklesid, lendasid lillepotid,” muigab ta.

Täna ei tee Epp suhtes poolkõvasid kokkuleppeid. Kõige olulisem suhteõppetund on, et endale ei ole mõtet valetada. „Kui sul on tunne, et sinust ei hoolita, siis sinust ei hoolita. Kui sul on tunne, et sind ei väärtustata, siis on samamoodi. Kui sul juba on see tunne, on sellel põhjus. Kuula oma sisehäält,” soovitab naine.

Suhted on õpetanud Epule ka julgust olla aus. „Ära arva, et teine inimene oskab sind ridade vahelt lugeda ja teab, mida soovid. Ei ta tea, niisiis peab julgema rääkida.

Peaksime ausad olema ka iseenda vastu ja seda juba algusest peale. Kui sul on juba suhte alguses asjad, mis sind häirivad, ära arva, et nendega ära harjud. Neid asju tuleb pigem juurde, inimene peab kohe alguses sobima. Selle peaks ära tunnetama, aga paljudel puuduvad eeskujud. Koos elatakse laste pärast ja nii ei olegi meil kogemust, milline peaks välja nägema päris armastus.”

Epp usub, et uus põlvkond ei tee enam suhetes kompromisse. Nad on pigem pikalt üksinda, aga ei ole suhtes suhte pärast.

Epu enda süda on võetud. Ta julgustab nii mehi kui naisi tegema enda sees sügavat läbitunnetust, kas ollakse päriselt õnnelik. „Meil on üks elu ja meie sünniõigus tähendab, et võime olla iga päev õnnelikud. Kõige õigem on olla esmalt õnnelik üksinda, mitte otsida seda väljastpoolt. Kui on olnud lahkuminek, peaks olema üksinda vähemalt 3–6 kuud. Kui läheme uude suhtesse hing ripakil ja süda auke täis, võtame selle kompensatsiooniks.”

Epp Kärsin
Foto: Maksim Toome / Mantel: Liina Stein, ehted: Sigrid Kuusk

Ei kiirustamisele

Kaaslase otsijatele soovitab Epp võtta paberi ja pliiatsi ja kirjutada üles, millisest partnerist unistad. „Kui oskad seda kirja panna, on selline inimene järelikult maailmas olemas, muidu ei oleks sul teadmist, milline partner peaks olema. Tean naisi, kes on nii teinud ja see on toiminud. Me ei tohi kunagi kaotada usku, ent tihti ei saa partner enne tulla, kui oleme õppetunnid läbi käinud. Suhe ei pea olema selline, et saame kokku ja hakkame lammutama ning nurki maha lihvima. Tegelikult peaksime olema nurgad ise maha lihvinud, nii et suhtesse minek oleks parim asi, mis meiega juhtuda saab.”

Teist inimest tundma õppides tasub võtta aega. Koolitaja leiab, et esimest korda võiks intiimsust nautida alles kuu pärast tutvumist. See oleks ideaalne. „Mõni ütleb selle peale, et miks aega raisata. Minul pole aga kunagi üheöösuhteid olnud, mulle ei paku see midagi. Minu keha on minu naudingute tempel, hoian ja väärtustan iseennast. Ma võin jätta küll lõbusa mulje ja mulle meeldib metsikult flirtida, aga kui asjaks läheb, olen esimesena kadunud,” naerab Epp.

Ta soovib, et naised väärustaksid ennast rohkem. „Naised on hästi õrnad, aga mehed veel õrnemad. Arvan, et peaksime julgema näidata oma haavatavust ja olla ehedad. Vaid läbi eheduse saab suhtesse kasvada sügavus. Võime olla aastaid abielus, aga ei võta maske ära, sest kardame lähedust ja haiget saamist, aga armastuses ei ole garantiisid. Pigem olgu tuline armastus nädal aega kui poolkõva suhe terve elu.”