FOTOD: Helene Vetiku vägev päikeseprillide kogu niidab jalust

Meisi Volt

Disainer ja stilist Helene Vetik paistab juba kaugelt silma – tema stiil on äraütlemata värvikas ning mitte sugugi kohane tagasihoidlikule, musta tooni armastavale eestlasele. Buduaar selgitas välja, et tema suurimaks nõrkuseks on päikeseprillid. Niisiis jagab Helene ka meile nippe, kust ja kuidas endale parimad silmavarjud skoorida.

Mitu paari päikeseprille sinu kogus on ning kuidas avastasid, et sul on nende vastu suur nõrkus?

Ma ei ole julgenud neid kokku lugeda, kuid kindlasti peaks see arv olema mitukümmend. Päris sada paari veel ei ole, kuid läheneb sellele. Mulle lihtsalt sobivad kõik prillid ja mütsid, sest nägu on selline. Seega on väga raske prille ostmata jätta, kui nad on hästi eriskummalise raamiga ja lisaks sobivad ka hästi. Prillikogu on mul ligi 20 aastat vana, vanimad paarid on pärit isegi teismeeast.

Kustkohast sa päikeseprille enamasti hangid või ostad? Kust saab kõige erilisemaid prille? Jaga meile mõni hea nipp.

Olen tellinud erilisemaid palu Etsyst ja Ebayst, kuid ostnud päikeseprille ka täitsa planeerimatult Reservedist, Lindexist või H&M-ist. Parimad mälestused on aga reisileidudega – tore on sattuda mõnda vintaažiurkasse ja sealt äge retroprill hankida. Piisavalt pisike reisiost, et pagasit mitte ülekoormata, kuid see-eest annab kogu kostüümile hoo sisse.

Jutusta mõni hea prillidega seotud lugu. Kas oled ehk kuidagi eriti humoorikal kombel mõne paarini jõudnud või mõne lemmikpaari hoopis ära kaotanud?

Ma kaotasin hiljuti ära KOGU oma prillikogu ja elasin kaks aastat teadmisega, et nüüd on kõik, ongi kadunud. Nimelt kolisime ja üks kast asju oli mõeldud Uuskasutuskeskusesse viimiseks ning teises samasuguses kastis olid minu prillid. Kui ma hiljem kevade saabudes ei leidnud panipaigast ega kusagilt mujalt oma prillikasti, olin veendunud, et kallis mees viis mu Kenzo, Dolce&Gabbana, Ray-Bani ja muud aarded lihtsalt Uuskasutuskeskusesse ning siis oli juba hilja hakata neid sealt taga ajama. Jõudsin vahepeal juba päris mitu paari prille soetada ja leppida õudse asjaoluga, et mis läinud, see läinud, kui kast prille teise kasti seest välja ilmus. Kast kastis!

Mis on kõige kallim ja kõige odavam prillipaar sinu kogus?

Mõned prillid on kindlasti ajapikku kallimaks läinud, aga ma ütleks, et hinnavahemik jääb ehk 1–300 euroni.

Kui suur trendide jälgija sa oled?

Prillide suhtes mitte eriti, kuid mulle meeldib hetketrend – pleksiklaasist vormi lõigatud prillid, kus prilliraamid on kui helesinised pilved või punased leegid. Muidu on minu silmis parim prilliajastu siiski 1970ndad.

Millised on sinu lemmikud prillid ning miks just need?

Lemmikprillid pesin kogemata pesumasinas täiesti katki. Nad olid sellised lihtsad, musta värvi ja kuldsete ovaalsete raamidega, aamen! Teised lemmikud suutsin samuti katki teha. Need olid kaltsukast leitud legendaarsed Versace 90ndate supermodelli prillid, aga need on mul endiselt alles ja ehk annab millalgi ära parandada.

Milliseid päikeseprille sa kunagi ei ostaks ega kannaks?

Ära iial ütle iial! Mul on olnud isegi Paris Hiltoni stiilis päiksekaid väikeste Swarovski kristallidega, mis hetkel tunduvad täielik EI, seega ei saa endale piire seada. Maailm muutub ja koledate prillide tolerants muudkui kasvab.

Kuidas sa prille hoiustad ja hooldad?

Piinlik tõdeda, kuid lihtsalt sahtlites kokkulaotult. Mõned prillid, millel on rohkem vedanud, seisavad prillikarpides. Kuna haaran neid erinevate riietuste kõrvale kiirelt ja lohakalt, siis nad lihtsalt vedelevad hapralt ja kaitsetult ning karistavad mind vahepeal küljestkukkunud sangadega. Tavaliselt on nii, et kui uue paari saan, hoian seda esimesel kuul nagu muuseumieksponaati ja siis läheb ikka käest ära.