POISIPEAGA TÜDRUKUD – mis ajendas neid naisi oma juukseid maha lõikama?

POISIPEAGA TÜDRUKUD – mis ajendas neid naisi oma juukseid maha lõikama?

Pikki juukseid on sajandeid peetud naiselikkuse sümboliks, seega võib oma juuste mahalõikamine näida hirmuäratava väljakutsena. Poisipeast on saanud aga klassika, mida paljud moeikoonid ja kuulsused möödunud sajandi keskpaigast alates kandma hakkasid. 

Pikki juukseid on sajandeid peetud naiselikkuse sümboliks, seega võib oma juuste mahalõikamine näida hirmuäratava väljakutsena. Poisipeast on saanud aga klassika, mida paljud moeikoonid ja kuulsused möödunud sajandi keskpaigast alates kandma hakkasid. Supermodell Twiggy ja näitlejatar Audrey Hepburn olid need naised, kes tõid poisipea moodi ning andsid ka teistele julguse lühikesi juukseid kanda. Tänasel päeval võime eeskujuks võtta paljud Hollywoodi näitlejad, lauljad ja modellid, kui ka mitmed Eesti stiilsed ja kuulsad. 

Gerli Padar, laulja

Gerli on lühikeste juustega olnud alates aastast 2005. Põhjus, miks ta toona oma juuksed maha otsustas lõigata, oli lapse sünd. „Nagu ikka peale rasedust ja imetamist muutub juuste seisukord, siis ma otsustasin ennast kiilakaks ajada. Kasvatamine oli küll tüütu, aga samas andsid lühikesed juuksed võimaluse katsetada erinevaid toone – mustast-blondini,” ütleb Gerli ning lisab, et on aastate jooksul ikka korduvalt mõelnud, et kasvataks juuksed pikaks tagasi, kuid siiani pole selleks piisavalt kannatust jagunud. Gerli ei ole kunagi oma soengu osas kellegi järgi joondunud, vaid lihtsalt usaldanud juuksureid ning vaadanud, mis endale kõige rohkem meeldib. „Oluline on, et lõikus oleks nii hea, et ma suudaks kerge vaevaga igapäevaselt endale ise soengu teha.”

Ruth Raja, modell 

„Esimest korda lõikasin oma juuksed lühikeseks kaheksa aastat tagasi. Paar aastat olin lühikeste juustega ja siis otsustasin, et tahan taas pikki, aga kuna minu juuste struktuuri juures ei ole pikad juuksed paksud ega kohevad, vaid patsi pannes jäängi kummi ümber nende keerutama, siis jäin siiski lühikese soengu juurde,” ütleb Ruth. Esmasel lõikusel oli Ruthile inspiratsiooniks Armani modell Agyness Deyn. „Lihtsalt vaatasin pilti ja otsus oli kindel – ta on ju nii püss naine.” Plaan oma juuksed uuesti pikaks kasvatada Ruthil hetkel puudub. „Oma naiselikke rahutusi saan värvidega rahuldada, viimased kaks kuud olen olnud blond, aga kes teab, kauaks.”

Kersti Pedanik, modell

Kersti on lühikesi juukseid kandnud peaaegu kümme aastat. „Mul pole varem kunagi ka väga pikki juukseid olnud, aga täitsa ära lõigata otsustasin 9. klassi lõpuaktuseks, tahtsin midagi täitsa teistsugust. Andsin juuksurile enam-vähem vabad käed, sain endale tukaga bob-soengu, samal ajal värvisin ka plaatinablondiks. See kujunes minu look’iks ka modellina ja kümne aasta jooksul ma sellest loobunud ei ole.” Kersti modellitöös tulid lühikesed juuksed kindlasti kasuks, kuid samas pidi ta arvestama ka sellega, et mitmed tööd jäid seetõttu saamata. „Suur eelis oli see, et ikkagi jäin oma soengu tõttu klientidele meelde. Kui nimi ei jäänud, siis ikka the blond with the bob. Pikaks ei plaani Kersti oma kiharaid kunagi kasvatada, kuna on veendunud, et pikad juuksed talle ei sobi. 

Herdis Ojasu, ettevõtja

„Lapsena olid mul väga pikad juuksed ja vaevlesin nendega kuni kuueteistaastaseks saamiseni – selline oli meil emaga kokkulepe. Päev peale minu 16. sünnipäeva viis ema mind juuksurisse ja andis mulle vabad käed teha oma juustega mida tahan.“Aastad hiljem otsustas naine kindlalt juba poisipea kasuks, mida on tänaseks ligi 30 aastat truult kandnud. „Pean tunnistama, et ma olen suhteliselt laisk ja eelistan mugavust. Mul pole lihtsalt püsivust patside, punutiste, lokkide ja muude vigurite teostamiseks ning teatavas vanuses märkasin ka, et lühike soeng teeb justkui nooremaks ja värskemaks. Võibolla on see mu pettekujutlus, kuid neil mõnel korral, kui olen proovinud poisipead välja kasvatada, näen enda arvates vähemasti kümme aastat vanem välja.”

Perit Muuga, moedisainer

„Enne juuste lühikeseks lõikamist olid mul olnud pikka aega väga pikad ja paksud juuksepikendused, mis oli täielik piin. Mäletan siiani väga selgelt tunnet, mis mind valdas, kui lõpuks neist vabaneda otsustasin. Mu oma juuksed olid selleks hetkeks nii rikutud, et mul polnudki muud valikut kui poisipea kui lõigata. Mida aeg edasi, seda lühemaks mu juuksed muutusid. Oli kogu aeg selline tunne, et ei ole ikka piisavalt lühikesed,” räägib Perit, kes on tänaseks poisipead kandnud umbes viis aastat. Perit nendib, et vahel on ta ikka mõelnud, et kasvataks juukseid natuke tagasi, kuid siiani on see idee pelgalt mõtte tasandile jäänud. „Mind alati pahandab, kui inimesed arvavad, et ah, sul ju nagunii juukseid pole. No mis mõttes?! On ikka küll ja ma täiega fännan oma soengut. Ilmselt jään oma soengu juurde veel pikaks ajaks!”

Olga Makina, fotograaf 

Olga on lühikest soengut kandnud peaaegu terve elu. „Kooliajal oli selleks põhjuseks sport. Kuna tegelesin ujumisega, siis lühikesi juukseid oli võimalik pärast trenni kiiresti fööniga kuivatada ja kooli joosta,” meenutab Olga, kes küll mõni aeg hiljem katsetas ka õlgadeni juukseid, kuid naasis lõpuks siiski poisipea juurde tagasi. „Poisipea meeldib mulle lihtsalt rohkem, see mõjub palju seksikamalt ning elu on lihtsam.” Ainuke oluline faktor lühikeste juuste puhul on Olga sõnul juuksur, kes selleks, et poisipea vormi lõigata, peab olema väga heal tasemel. Olga tunnistab, et suureks inspiratsiooniks on talle olnud Annie Lennox, kelle muusikavideotest suurem kirg selle soengu vastu alguse saigi. 

 

Ilmunud ajakirjas Buduaar
Liisa Tupits