Reklaam sulgub sekundi pärast

20 NIPPI efektiivsemaks ajakasutuseks

Kas tead, mis on sinul ühist naistega nagu näiteks Kersti Kaljulaid, Beyonce või Meryl Streep? Vastus on tegelikult lihtne! Selleks on AEG. Meile kõigile on antud 24 tundi ööpäevas, igas tunnis 60 minutit ja igas minutis 60 sekundit. Iseasi on ainult see, kuidas keegi seda aega kasutada oskab. 

Enamik inimesi üritab igapäevaselt olla üliproduktiivne, hüpates ühelt ülesandelt teisele, värskendades iga paari minuti tagant oma meili, rääkides samal ajal telefoniga, teise suupoolega lõunat ampsates. Iseenesest ei olegi selles midagi halba, sest töökus on ometigi ju hea omadus, kuid sageli viib niisugune sahmimine sind hoopis kaosesse – sa ei mäleta õhtul, mida täna lõunaks sõid ja kas edastasid vajalikud detailid koostööks ka oma kolleegile või mitte. 

Selle asemel, et töötada nagu orav rattas, mõtle esmalt järele, kas saaksid midagi efektiivsemalt teha – võibolla on võimalik mõned ülesanded ühendada või hoopis ära jätta? Samuti esita endale küsimus selle osas, mida saaksid teha, et endale rohkem vaba aega lubada.

Nüüd vasta ausalt! Oma aja haldamine ei tähenda seda, et pead oma päeva maksimaalselt tegevusi planeerima, vaid seda, kuidas oma töid ja tegemisi lihtsustada ning mõningaid asju kiiremini teha, vähendades samal ajal stressi ning tehes oma ellu ruumi ka perele, sõpradele ja iseendale.

Siinkohal jagame sulle mõned nipid, kuidas aega efektiivsemalt kasutada!

Kõige tähtsam kõigepealt!

See on efektiivse ajakasutuse kuldreegel – enne, kui oma päeva alustad, tee selgeks, mis on need kaks või kolm asja, mis kõige kiiremat reageerimist vajavad. Kui oled nendega ühele poole saanud, on su päev juba edukas olnud ning võid edasi liikuda ülejäänud asjade juurde. 

Õpi „Ei!” ütlema!

Ükski inimene ei pea kõike jõudma ega kõike tegema! Pead endale mõista andma, et ühel hetkel ei jõua sa enam kõiki pakkumisi või kohustusi vastu võtta, seega õpi keelduma. Tegele vaid nende asjadega, milleks sa tead, et sul on aega ja mida sa tõepoolest teha tahad. 

Maga vähemalt 7–8 tundi!

Väga paljud inimesed arvavad, et saavad oma produktiivsust suurendada uneajast tunde varastades. Unusta see mõte! Selleks, et su organism suudaks optimaalselt funktsioneerida, vajad sa piisavalt puhkust, seega ei ole uneaja alahindamine kuigi hea mõte. 

Keskendu olulisele!

Kui sul on vaja millelegi keskenduda, siis sulge selleks ajaks kogu internetiavarus ning sotsiaalmeedia, lülita telefon hääletu režiimi peale, leia töötamiseks vaikne koht ja keskendu ainult sellele konkreetsele ülesandele. Sa ei usu, kui kiiresti selle tehtud saad! 

Alusta nüüd ja kohe!

Kui lihtne on asju edasi lükata teadmises, et ükskord saad need ju niikuinii tehtud. Ära lase end sellel mõttel ahvatleda – tee parem kohe ära ja sa ei pea enam oma pead vaevama!

Kahe minuti reegel: kõik asjad, mis võtavad vähem aega kui kaks minutit, tee KOHE ära! 

Ära lase ebaolulistel detailidel ennast segada!

Kui paljud projektid jäävad ainult sellepärast venima, sest inimesed on harjunud oma tähelepanu suunama detailidele, mis suures pildis ei mängi mingit erilist rolli, näiteks vaagima või vaidlema iga pisiasja üle, ennast kritiseerima jne. Pane oma tunded ja emotsioonid kõrvale ning kõik sujub oluliselt kiiremini! 

Muuda oma ülesanded kasulikeks harjumusteks!

Olgugi et öeldakse, et inimene on oma harjumuste ori, ei tähenda see ainult negatiivseid aspekte. Kui oled harjunud igapäevaselt näiteks palju kirjutama, siis ära mõtle sellest kui kohutavalt tüütust kohustusest, vaid kui arendavast harjumusest, mis sulle tulevikus kasu ja suuremaid väljavaateid loob. 

Piira interneti-, teleri- ja sotsiaalmeediakasutust!

Siin on meil sulle ainult üks soovitus – piira maksimaalselt seda aega, mida sa kasutad sotsiaalmeedia scrollimiseks, teleri vaatamiseks või internetis surfamiseks. Kui võtad end kokku ja teadlikult endale selle eesmärgi paned, märkad peagi, kui palju sul tegelikult aega on!

Sea ülesandele ajaline piirang!

Selle asemel, et mõelda „Ma istun siin seni, kuni saan selle tehtud!”, sea oma ülesandele ajaline piirang ja mõtle hoopis nii „Mul on kolm tundi aega, et see töö ära lõpetada!”. Ajaline piirang sunnib sind rohkem pingutama ja nii on igal juhul lihtsam ning selgem, kui palju aega sul antud ülesandele kulub. 

Luba endale pause!

Sageli oleme harjunud ühelt tööülesandelt teisele hüppama, tunnustamata end juba sooritatud asjade eest. Luba endale ülesannete vahele pause, et hetkeks mõelda, mille juba ära oled jõudnud teha, ning mine hinga sõõm värsket õhtu, jaluta või tee kosutav smuutipaus. 

Ära mõtle üle!

Ükskõik kui pikk sinu to do list ka poleks, ei muuda ülemõtlemine seda lühemaks. Hinga rahulikult sisse, võtta ette üks asi korraga ja nimekiri hakkab vaikselt, kuid stabiilselt kahanema. 

Harrasta tervislikku eluviisi!

Mitmed uuringud on selgelt näidanud, et produktiivsuse ja tervisliku eluviisi vahel on kindel seos. Nii näiteks aitavad regulaarne treening ja tervislik toit sinu energiataset kontrolli all hoida, keskendumisvõimet parandada ning mõtteid korrastada.

Ole organiseeritud! 

Kas teadsid, et korralagedus on üks suurimaid aja raiskajaid? Kuidas saaksidki sa kiirelt midagi hallata, kui sa ei tea, kus su asjad asuvad, paberid on kuhjas laual ja sa ei leia mitte midagi üles? Loo endale süsteem ja asjad hakkavad tunduvalt kiiremini liikuma!

Kasuta ooteaega otstarbekalt!

Istud bussis või ootad lennukit, treenid jooksulindil või seisad poejärjekorras? Leia endale tegevus, mida sel ajal teha saaksid. Heaks näiteks on audioraamat või mõni loeng, mis läbi nutitelefoni olenemata kohast või ajast sulle alati kättesaadav on. 

Lukusta end oma tuppa!

Kõlab kummaliselt, kuid vahel on see ainuke variant. Sul on ees tähtaeg ja näiteks ei kannata su magistritöö enam minutitki oodata, siis mine oma tuppa, löö arvuti lahti ja asu tegutsema! Sealjuures lülita välja ja eemalda endast kõik segavad faktorid! 

Ära tagane oma plaanidest!

Kui sa oled juba mingi asja plaani võtnud, siis ära enam tagane! Ole endas kindel ning suhtu asjasse täie tõsidusega. Kindel eesmärk ja tahe see eesmärk täita võib sind elus kaugele viia!

Seo ühesugused ülesanded!

Juhul kui sul on samal päeval vaja teha mitmeid erinevaid ülesandeid, siis koonda kõigepealt ühesugused ja alles siis võtta ette järgmised, mis nõuavad omaette lähenemist – nii ei pea sa ühelt asjalt teisele hüppama, sul on lihtsam keskenduda ja ka mõte ei väsi niivõrd kiiresti.

Veeda aega vaikuses!

See on elementaarne soovitus, millele tänapäeva maailmas väga vähe tähelepanu pööratakse, kuid millel on tegelikult väga suur mõju. Leia see hetk, et veidi aega vaikuses veeta – see rahustab meie ärevat meelt ja paneb meid mõistma, et kogu aeg ei peagi kiirustama. Vaikus on sulle väga vajalik, ära alahinda seda!

Eemalda oma elust kõik, mis sind ei teeni!

Olgugi et see mõte on juba nii mõnestki eelloetletust läbi käinud, sobib seda siinkohal taas esile tõsta – eemaldades oma elust selle, mis sulle tegelikult tähtis ei ole, saab oluliselt selgemaks ka see, mis tegelikult on tähtis ja millele sul tasub oma aega panustada. 

Naudi!

Kui teed oma tööd või mis iganes muud tegevust kirega, oled juba saavutanud pool võitu! 

Annaliisa Köss, artikli autor: 

"Kuna meie kõigi aeg ööpäevas on piiratud, tasub kindlasti mõelda, millele seda kulutada, et mitte arutult ringi rapsida või suvalisele ettejuhtuvale seriaalile aega raisata. Olen aja efektiivsema kasutuse nippe juba mõnda aega enda peal katsetanud ning julgen kindlalt väita, et need toimivad 100%. Kuna mul on ka väikesed lapsed, siis seda enam piiratud on minu oma vaba aeg ja ma tõesti jälgin, millele ja kuidas seda kasutan, et oma aega maksimaalselt hästi kulutada. Sageli lähen veel ka hilistel õhtutundidel õue jooksma, alles pärast seda, kui lapsed juba magama on läinud, sest see annab mulle niivõrd palju positiivset energiat, palju rohkem kui niisama diivanil lesimine või Facebookis surfamine, millest pole tegelikult mingit kasu. Suure teadmisjanu kustutamiseks ei möödu ükski päev ega õhtu ka ilma raamatuteta, sest see on mu teine energiaallikas, aga ka selleks tuleb „aega võtta”. Kõige rohkem meeldib mulle aga kahe minuti reegel, sest see on lihtsalt nii geniaalne: kõik asjad, mis võtavad vähem aega kui kaks minutit, tee kohe ära! Uskumatu, kui palju asju selle nipi abil tehtud saab! Soovitan kõigile, sest igaüks on oma aja sepp!" 

Ilmunud ajakirjas Buduaar 3/17