99AASTASE LINDA pikaealisuse nipid: Naera südamest!

1 kommentaar
99AASTASE LINDA pikaealisuse nipid: Naera südamest!

99aastane Linda Erika Kääramees sai laiemale avalikkusele tuntuks Youtube’i laetud video kaudu, kus ta iseäralikult reipa ja rõõmsa ellusuhtumisega oma pika eluea nippe avaldab. Kuna paraku ei ole mitte igaühel meist õnne nii vanaks elada, uurisime proua Lindalt veidi lähemalt, mis on need asjad, mis teda sel eluteel toetanud on ja kust ta oma säravat energiat ammutab. 

Äärmiselt elurõõmus Linda on positiivse ellusuhtumisega olnud kogu oma elu. „Muremõtteid mul ei meenu – nii palju tegemist oli noorena.” Küll aga tõdeb eakas proua, et praegu on vaja tahtejõudu. Seda ammutab ta oma perekonnalt ja sugulastelt ning lisab, et elujõu säilitamiseks ja mustade mõtete eemalepeletamiseks võtab ta ette nooruspõlvelaulud. 

Proua Linda tahtejõudu ei ole suutnud murda isegi sõda ja väntsutavad rändamised. „Iga maa on andnud mulle midagi – uute keelte, kommete ja töö õppimine suurendab enesekindlust. Käisin noorena ka palju ujumas ja võimlesin juba 17aastaselt. See on andnud mulle sihikindlust ja tahtejõudu ning loomulikult ka hea tervise. Olen olnud elav, uudishimulik, ambitsioonikas,” räägib naine oma nooruspõlve prioriteetidest.

Mis on aga see, mis Lindat täna igapäevaselt tegutsema paneb? „Tänan taevaisa uue ilusa hommiku ja tahtejõu eest. Igal hommikul teen harjutusi, et oma tervist hoida,” lausub Linda, kes ka täna, 99aastasena teeb igal hommikul 40 minutit hommikuvõimlemist ja nii juba 50 aastat järgemööda. „Mu tervis on hea,” kiidab Linda ja lisab, „terve oma elu olen ma teadnud, et ma pean enda eest hoolitsema, oma tervist hoidma.” Küsimuse peale, kuidas Linda enda eest hoolitseb, vastab proua, et kasutab kreemi ja tarvitab mõningaid eluks vajalikke vitamiine-mineraale. 

Kõige olulisem on tema jaoks elus olnud aga inimesearmastus. „Ma armastan teid kõiki!” lausub Linda 

rõõmsalt. „Ma ei vihka kedagi olenemata rahvusest või usust. Minu soovitus on mitte viha pidada, alati rõõmus olla – see aitab sind elus väga kaugele. Ma võin pahandada, aga ma kunagi ei vihasta. Vihkamine teeb inimesed vanaks, seepärast ärge kunagi vihake. Armastage!” jagab Linda soovitusi. 

Samuti väidab Linda, et oma tööd peab armastama: „Õnnelik on see, kes saab teha tööd, mis talle meeldib, mida ta armastab.” Haiglas füsioterapeudi, õe ja massöörina töötanud Linda sõnul meeldib talle inimesi aidata, ja kuidas teisiti saakski seda tööd teha. 

Lõpetuseks lisab Linda, et on kogu oma elu naernud ja teeb seda ikka edasi. „Naerata ja tee elu rõõmsamaks!” Nii et polegi muud, kui Linda soovitused naeratuse saatel kasutusele võtta ja samuti kolmearvulise sünnipäeva poole pürgima asuda! 

Linda pikaealisuse nipid:
1. Naerata ja naera südamest!
2. Ära pea viha!
3. Usu!  
4. Armasta oma tööd!
5. Võimle! 

Fotol Linda TUUBi modellina

 

Tekst: Annaliisa Köss
Ilmunud ajakirjas Buduaar 4/17