Reklaam sulgub sekundi pärast

Kuidas hormoonid sind mõjutavad?

Igakuine hormoonide tsükkel algab menstruaaltsükli esimese päevaga ja lõpeb viimasega. Aga mis toimub vahepeal? Kuidas mõjutavad östrogeen, progesteroon ja testosteroon sinu tuju, energiataset ja libiidot? Millal on parim aeg dieedi alustamiseks, seksimiseks või šoppamiseks? Vaatame nädalate kaupa üle, mis sinu kehas siis õigupoolest toimub! 

Igakuine hormoonide tsükkel algab menstruaaltsükli esimese päevaga ja lõpeb viimasega. Aga mis toimub vahepeal? Kuidas mõjutavad östrogeen, progesteroon ja testosteroon sinu tuju, energiataset ja libiidot? Millal on parim aeg dieedi alustamiseks, seksimiseks või šoppamiseks? Vaatame nädalate kaupa üle, mis sinu kehas siis õigupoolest toimub! 

 

1. NÄDAL

Mis toimub? Östrogeen ja testosteroon alustavad tõusu menstruaaltsükli esimesest päevast alates ning tõusevad seejärel järjepidevalt. 

Tuju: See, et naised on päevade ajal tujukad, on kõigest müüt. Niipea kui su päevad algavad, hakkab östrogeen järsult tõusma ning suurendab ajus serotoniini ehk õnnehormooni taset, ajades nukruse ja ärrituvuse kiirelt minema.

Energiatase: Esimestel päevadel võid tunda ennast väsinuna, kuna östrogeeni ja testosterooni tase on veel madal. Samuti võib väsimust tekitada menstruatsiooniga kaasnev madal rauatase. Nädala teisel poolel, kui hormoonide tase tõusma hakkab ja ka päevade lõpp ei ole enam kaugel, hakkavad su energiatase ja vastupidavus samuti taastuma. 

Libiido: Tõusev testosteroon suurendab ka su seksiisu. Kui sa tavaliselt jätad päevade ajal seksi vahele, ei tasuks seda siiski teha – muidu võid jääda ilma millestki väga heast. 

Hoiatus! Madal östrogeenitase võib muuta su vastuvõtlikumaks peavaludele. Pööra rohkem rõhku ka hammaste puhastamisele: harja ja puhasta hambaniidiga eriti hoolikalt, kuna glükoositase süljes suureneb sellel perioodil kolm kuni üheksa korda, mis võib põhjustada igemeprobleeme ning hammaste lagunemist.

Üllatus! See on hea aeg dieedi alustamiseks, sest sa sööd praegu nagunii umbes 12% vähem kui muidu ning vähem on ka hormoonidest põhjustatud isusid. 

Soovitus: Paar päeva pärast päevade lõppu on kõige parem aeg oma rindade kontrollimiseks, kuna siis on kude pehmem ja seetõttu on kergem tunda ka kahtlaseid tükke.  

 

2. NÄDAL

Mis toimub? Östrogeen ja testosteroon on tõusuteel kogu nädala vältel.

Tuju: Suurenenud östrogeenitase muudab su optimistlikumaks, sotsiaalsemaks, motiveeritumaks ja rõõmsamaks kui eelmisel nädalal. Samuti muudab see sind flirtivamaks, impulsiivsemaks ja seiklushimulisemaks rohkem kui ülejäänud kolmel nädalal. 

Energiatase: Sa märkad, et teed kõike kiiremini. Hormoonide kõrge tase paneb su tööle ning sul on rohkelt energiat, mida kulutada. 

Libiido: Paremat seksi kui sellel nädalal ei suuda sa ette kujutada: östrogeeni ja testosterooni järsk tõus muudab nauditavamaks ka orgasmid, samuti on kergem nendeni jõuda. See on hea uudis nii sulle kui ka su partnerile, samas võid sa sel nädalal ka oma meest petta, kuna kõrge östrogeenitase paneb sind rohkem meeste poole vaatama.

Hoiatus: Suurenenud östrogeenitase paneb su tundma ärevushoogusid. Proovi rahuneda: hinga sügavalt sisse ja välja, visualiseeri midagi lõõgastavat või korda mõnda rahustavat mantrat.

Üllatus! Tänu kõrgele östrogeeni- ja testosteroonitasemele oled sa sel nädalal eriti tööviljakas, muuhulgas oled väljendusrikas ning suudad asju paremini meelde jätta. Samuti on see hea aeg erinevateks valu põhjustavateks protseduurideks, kuna östrogeen paneb aktiivsemalt reageerima valu alla suruvad endorfiinid. 

Soovitus! See nädal on parim aeg PAP-testi tegemiseks, kuna annab tõenäoliselt kõige täpsema tulemuse.    

 

3. NÄDAL

Mis toimub? See nädal algab ovulatsiooniga. See on vihje östrogeenile ja testosteroonile hetkeks langeda, kolme-nelja päeva pärast hakkavad need aga taas tõusma. Progesteroon tõuseb kogu nädala vältel. 

Tuju: Kuna östrogeenitase langeb, võid ennast esimestel päevadel tunda õnnetu ja ärrituvana. Nädala teisel poolel, kui hormoonid taas tõusma hakkavad, toovad need endaga kaasa ka rahunemise. Energiatase: Langeva östrogeeni ja testosterooni, kuid tõusva progesterooni koostoimel võid tunda ennast uimasena. 

Libiido: Su seksiisu väheneb ning ka orgasmi saamisega võib sel nädalal probleeme olla. 

Hoiatus: Progesteroon segab su verbaalset väljendusoskust, mistõttu võid sa oma sõnadesse takerduda või üldsegi unustada, mida öelda tahtsid. See hormoon võib põhjustada ka kõhukinnisust või turseid. Selle vältimiseks tarbi rohkelt vett ja kiudaineid ning väldi soola.

Soovitus! Seoses sellega, et östrogeeni ja progesterooni segu aitab põletada rasva, on sul sellel nädalal trenni tehes võimalik kulutada kuni 30% rohkem rasva.

 

4. NÄDAL

Mis toimub? Sellel menstruatsioonieelsel nädalal hakkab nii östrogeeni, testosterooni kui ka progesterooni tase langema.

Tuju: Su tuju võib käia üles-alla nagu Ameerika mäed ja selles saab süüdistada vaid langevat östrogeenitaset. 

Energiatase: Kuna östrogeen ja testosteroon langevad lausa püstloodis ning seetõttu on seinu energiatase nullis. 

Libiido: Kuna emakas hakkab valmistuma menstruatsiooniks, mis omakorda stimuleerib närvilõpmeid, hakkab su seksiisu nädala lõpupoole taas tõusma.

Hoiatus: Langeva östrogeeni toel võivad su ebameeldivateks kaaslasteks sellel nädalal olla nii migreen, erinevad valud kui ka unetus.    

Soovitus! Tõsta oma PMSi-eelset tuju serotoniini tõstvate tegevustega nagu šoppamine ja trenn. Samuti on sel ajal toeks süsivesikuterikkad toidud, vitamiinid ja mineraalained (kaltsium, magneesium, D-vitamiin, B6-vitamiin) ning kofeiinitarbimise vähendamine. 

 

 

Tekst: Annaliisa Köss

Artikkel ilmus ajakirjas Buduaar kevad 2015